Niin. Oon 15-vuotias tyttö. Mun itsetunto on tosi huono koska oon ruma. Oon yrittäny joitai erilaisii meikkei ja kampauksii jne mut näytän aina rumalta. Tai no peiliin katsoessa meikattuna jne en näytä rumalt, mut sit ku otan kaks peilii ja katon mun sivuprofiilin ja itteni muista kuvakulmista ni hyii mul on kauheet kasvonpiirteet. Mitä voin tehä? En oo trolli, oon oikeesti harkinnu itteni tappamistä tän takii. EI jaksais oottaa et on 18 ja mennä niihi kalliisii leikkauksii.
Oon vaan niin ruma
depressedsoonoralrea
212791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Up....
Kultaseni. Minulla on hirvittävä sivuprofiili, muttei sen takia kannata elämää poisheittää. Tarvitsetko sinä tosiaan kaunista sivuprofiilia selviytyäksesi? :) Nyt pää pystyyn, laita hiukset ja meikkiä jos jaksat, ja sitten katsomaan maailmaa uusin silmin. Et ole ainoa, joka ei täytä lehtien kriteerejä täydellisestä naisesta
Mut en kestä sitä et oon näi ruma!
En usko että oot yhtään ruma, luulet vaan niin. Osaatko kertoa mikä tekee susta "ruman". Kasvonpiirteet, muoto, kulmat? En usko sua senkin höppänä
Ottamatta kantaa tohon rumuus-kauneus asiaan niin ootko tsekannu kaupungilla muita ihmisiä? Ensivaikutelman tekee mun mielestä itse asiassa paljolti hiukset, vaatteet ja ryhti ja kävelytyyli. Lähempää nyt sitten voi paljastua mitä paljstuu mut tapaus voi tästä huolimatta ensivaikutelman takia olla kiinnostava.
En mielelläni käy kaupungilla ku oon nii ruma.. En haluu laittaa itestäni kuvaa ku oisitte sillee "oot ruma" ja vaikkette oiskaa ni joku tunnistais mut. Enkä haluu et niin käy d;
...miten niin olet ruma? Mikä sinusta tekee "ruman"?? En usko, että olet ruma. Kukaan ei ole ruma, kaikki ovat kauniita omalla tavallaan. Onhan jokaisessa hyvä tyttö sentään, jotain kaunista!!
Kaikki asiat mussa tekee ruman! ): Oon aika pyöree, mut oon dieetil et ehkäpä must tulee hoikka. Sit kaikki mus on rumaa...
mikä muka tekee sinusta ruman? Onko se joku muu, kuin pyöreys?
Kaikki tekee must ruman!
Suosittelen katsomaan elämää uusin silmin, niin itsekin tein :)
Vihasin rumaa sivuprofiiliani, vihasin suurta isältä perittyä nenääni, vihasin "vampyyri" hampaitani, vihasin hiuksiani, vihasin leveitä hartoitani, vihasin mahaani, vihasin yli pieniä rintojani jne jne... Mutta nämä ennen vihaamani asiat tekevät minusta sen kuka olen, niiden kanssa olen persoonallinen ja oma itseni, tuntisin itseni rumaksi jos olisin käynyt kauneus leikkauksissa! Olen oppinut hyväksymään itseni sellaisena kuin olen ja itsetuntoni on parantunut roimasti minkä myötä myös muut näkevät minut kauniina! Älä mieti sitä miltä muut näyttävät koska he ovat omia itsejään, sinä olet sinä eikä kukaan muu ole kaltaisesi, olet ainutlaatuinen, niinkuin me kaikki muutkin :) Olet kaunis omana itsenäsi, opi hyväksymään se tosiasia :)
Löysin juuri kopioni...
Minä vedin salilla kunnon miesmallin podauksen vaikka olen nainen koska omistin jumalattomat hartiat!
tule vaimokseni?
Voe elämä,minä en meikkaa sillä näytäbn aina rumalta,en laita hiuksia enkä aijo leikkauttaa itseäni vaikka kasvoissa on paljon vikaa ja arpia joka puolella,et tiedä asiasta,et ole kokenut todellista rumuutta,minä photoshoppaa kuvista aina koko kasvoni peittävän arpikerroksen pois enkä koskaan käytä meikkiä,itse olen hautonut itse murhaa vain kerran mutta pääsin sen yli,traumoja siitä jäi mutta siihen tottuu.
Ja jos et tiedä on tutkittu että vain yhdellä 10 000 on "hyvät" kasvon piirteet.
Nii ja monil miljoonil ihmisil on HYVÄT kasvonpiirteet. Ymmärrän lovetti ton, mut oon erilainen ihminen ku sä. En vaa hyväksy sitä et näytän tältä.
Mun mielestä mä oon tosi ruma, oon menettäny kokonaa itsevarmuuteni. jos näkisitte mut nii te kyl pyörtyisitte. no kuvailen vähän itseäni: 144 cm pitkä, naama täynnä luomia ja mun koko keho myös, mikä haittaa paljon, mul on lasit ja raudat. ja oon huomannu et must on tullu aika ujo näitten vuosien ajan, mua on haukuttu vaikka miks.
Kauneus ei tuo onnea, usko mua. Tiedän mistä puhun. Kauniitkin ihmiset saattaa masentua, mitäs siitä sanot? Ihmiset on myös helposti itsekriittisiä, sanovat olevansa rumia vaikkeivät olekkaan. Äläkä nyt tuollaisen takia itsemurhaa haudo hyvä ihminen. Tiedän että nuorena on tärkeää toisten hyväksyntä ja kaikki mutta koita nyt selvitä!!
Mua monesti ihmiset sanoo kauniiks upeeks yms yms, ja mä kerron sulle, että se on vaan pahasta. Kaikki ajattelee musta, että oon vaan se "kaunis tyttö", etten kykene mihinkää muuhun ku istumaan nättinä. Ole mieluummin viisas ja rohkea ku kaunis.
vihaan sivuprofiiliani yli kaiken. näytän edestäpäin ihan nätiltä, mutta sivultakatsottuna täysin eri ihmiseltä! mulla on sivultapäin karsea nenä, hampaat sekä todella huono ryhti! Olen kuitenkin huomannut onnekseni, että hiukset kasvattamalla pitkiksi ja paksuiksi saan "peitettyä" naamaani helpommin sivuiltapäin, jolloin voin olla melko tyytyväinen itseeni. harmi vain, kun en koskaan voi edes pitää mitään nutturoita tms, niinkuin toiset tytöt, sillä taas kaikki näkisivät tämän karsean sivuprofiilini, sekä rumat korvani,nenäni jne.. toivottavasti tekin löydätte jonkinlaisen ratkaisun/ "apukeinon" pulmiinne, minulla auttoi vähän hiusten kasvattaminen pitkiksi, ja nyt myös ylipienet rintani maastoutuvat paksujen kutrieni alle;)
kuulun samaan ruman sivuprofiilin heimoon, mutta aika harvoin sitä muistaa erikseen ottaa monta peiliä ja sihtailla jos näkyis se heikko leuka, littana naama, mutrusuu ja naurettava nenä.
Mutta se tuntuu haittaavan vain minua, ja vain silloin kerran kahdessa kuukaudessa kun peilikaapin ovi sattuu väärään asentoon ja silmä hakeutuu -hyi- siihen naamaan.
Muutaman vuoden luulin olevani kaunis, koska minulle sanottiin niin. Aloin tulkita vanhojen ukkojen ja muidenkin (yleensä)miesten vääränlaisia katseita tosi negatiivisesti, että tuijottavat kuin jotain lihakimpaletta. Siitä seurasi pikkuhiljaa, että en enää ollut ystävällinen niitä ihmisiä kohtaan. Aloin pukeutua huomaamattomasti, että en olisi liian nätti. Lopulta taas tajusin, että enhän minä ole kaunis muutekaan. Arvaa tuliko minusta sitten taas ystävällinen? No ei! Olin oppinut tylyksi. Nyt olen sitten sekä ruma että ilkeä!
Sori jos tulee vihanen kommentti, mutta:
HEI OIKEESTI, ihmiset on erilaisia. On lihavia, on laihoja, on pitkiä, on lyhyitä, on päärynöitä, on harteikkaita, on kapea harteisia, jollain on läskiä tuossa ja toisella tässä.
Jotkut on kalpeita, toiset tummia, toiset keltasia, toiset punakoita, toisille tulee herkemmin finnejä, toiset on pisamia täynnä, joillan on paljon luomia jne.
Jollain on perunanenä, jollain on kyhmy nenässä, jollain liian pieni nenä, jollain liian suuri, jonkun nenä on pysty, jonkun lytyssä, jne.
Jonkun hiukset on kiharat, jonkun suorat, jonkun tummat, jonkun vaaleat, jonkun punaset, jollain ei ole pigmenttiä ollenkaan hiuksissa, jollain on ohuet hiukset, toisella paksut, toisella takkuuntuu helpommin kuin toisella, jne.
Varmaan ihan saatanan moni olisi täällä tehnyt itsemurhan, jos olisi oikeasti aatellut olevansa ruma. Että ei kukaan ole täydellinen, eikä välttämättä kukaan ole täydellisen tyytyväinen.
Lunteesta se musta on kiinni. Mä olen semmonen kalajuttumies että kaverit joutuu ottaamaan ainakin puolet pois mun jutuista, muttei haittaa kyllä yhtään että olen 163,5cm pitkä koska tiedän että joku on lyhyempi tai pidempi ja antaisi paljon samasta mitasta.
Että pää pystyyn ja kamelin selkään!
Terveisin ärtynyt 15v tyttö.