Terve. Mielessä on jo jonkin aikaa ollut autonvaihto ja Civic 2006-2010 näyttäisi erittäin mielenkiintoiselta vaihtoehdolta. Voitteko kertoa käyttökokemuksia kyseisestä autosta? Onko huollot kalliita, vikoja, erityisiä ominaisuuksia ja muutenkin plussia ja miinuksia. Onko 2006-2010 välillä muuten Civiciin tullut jokin facelift/tekninen päivitys, yritin kovin tuota selvitellä Hondan sivuilta mutta en löytänyt vastausta. Kiitos etukäteen!
Civic 2006-2010
Jartsa 85
3671
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja tarkennuksena vielä, että olen katsellut nimenomaan sedan-mallia, viisiovinen on hiukan liian futuristisen näköinen makuuni. Eli kokemukset nimenomaan tuosta sedanista koska se tuntuisi olevan aika lailla eri auto kun viisiovinen (mm. japanissa valmistettu).
Moro!
Itsellä ollu sedan kohta kaksi vuotta, malli Executive automaatti. Ei tähän mennessä pienintäkään häiriöö ja helkkarin onnistunut paketti mielestäni. Tarvittaessa liikahtaa ja kulutus pyörii 6-7,5 litran välissä. Kaikkee ei tietysti tässä hintaluokassa voi saada, rengasmelu on kohtalaisen kova ja jos on pituutta yli 185 voi etuistuimen siirtovara olla liian pieni. Muuten sedanit on 2008 vuodesta eteenpäin valmistettu Turkissa mutta ei taida käytännössä olla mitään merkitystä. Tyytyväisenä jatkan ajelua!
Itsellä on ollut nyt Civic Sedan 1.8 Executive automaatti reilun vuoden päivät ja olen ollut kaikin puolin tyytyväinen. Ostin auton käytettynä ja silloin oli mittarissa 45 tkm, nyt 66 tkm. Autossa ei ole ollut vikoja tuona aikana ja ainoastaan rekisterikilven polttimo on palanut. Jarrut "rohisivat" kesällä, jonka vuoksi käytin autoa huollossa. Korjaamolla sanottiin äänen johtuvan kuivasta kesästä. Ongelma poistuikin sateiden myötä.
Auto on hyvin varusteltu, moderni pikku perheauto. Hyvää autossa on pieni kulutus automaatiksi. Huonoa lähinnä rengasmelu (jota monissa nykyautoissa), matala tavaratila sekä ainakin executivessa helposti nukkaantuva verhoilu.
Oma on vuosimallin 2007 japsi versio eli siinä on varusteena kattoluukku. Turkissa tehdyissä executive malleissa on xenonit kattoluukun sijaan, joka varmasti on hyödyllisempi varuste.