Hei! Olen ostamassa S60:stä D5 ja automaattilaatikolla, joten kysymys kuuluu että miten on teidän S60:t kestäneet tuolla moottorilla ja vaihteistolla? Onko luotettava ja pieniruokainen kokoisekseen tuo D5? Vuosimallista 2007 alkaen katselen niitä, joten jos saisi kokemuksia ko. auton omistajilta. Millanen on muuten matka-autona ja kestääkö ajaa pitkiä matkoja kerta istumalla? Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen!
Provoilijat älkää vaivautuko!
Kestääkö S60 ja D5
2
896
Vastaukset
- Se kestää
Mulla on tosin V70 D5:si ja eipä tuosa ole moottorin osalta eikä muutenkaan ollut huolia ja vm.-03.Kilometrejä tähän mennessä yli 200000 ja viime tankkauksessa laskemalla saatu kulutus sekalaisessa ajossa välillä reippaastikin oli 6.31 litraa.Ja kyllä se moottori kestää ajaa 1000km:in yhdellä reissulla ja tankillinen riittä ainakin mulla yli 1300km ajoon tosin tietysti kaupungissa pyöritys pääasiassa lisää kulutusta mutta taloudellinen on ja uskon että myös S60:senäkin.
- volvon miäts.
Omistan 2002 vuosimallia olevan s.60:sen 5d koneella olevan kulkupelin joka on varustettu automaattivaihteistolla(aivan perinteinen ei mikään kliktronk).
kulutus 6 litran luokkaa, matka ajossa ennätys 5.4, paras jonka olen satasella saanut menemään on 6.7 litraa.
Volvo s60 on auto joka sopii ainakin minun mittoihini ja siksi sillä pystyy ajamaan väsymättä pitkiäkin matkoja, takana olijan tilat ovat surkeat mutta ei haittaa minua koska minähän ajan.
Tankkiin olen parhaimmillaan saanut polttoainetta tankattua 72 litraa joten ainakin 1200km pitäisi yhdeltä istumalta päästä, joten uskon että sinun tekee mieli jaloitella ennen kun autolla olisi pysähtymiseen tarvetta.
Minä tykkään ja ittehän rotiskossani häpeen:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2213287- 582786
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk172419Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I192406Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve661882Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841830Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401802Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161779Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.841622Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65955