Hei! Olen ostamassa S60:stä D5 ja automaattilaatikolla, joten kysymys kuuluu että miten on teidän S60:t kestäneet tuolla moottorilla ja vaihteistolla? Onko luotettava ja pieniruokainen kokoisekseen tuo D5? Vuosimallista 2007 alkaen katselen niitä, joten jos saisi kokemuksia ko. auton omistajilta. Millanen on muuten matka-autona ja kestääkö ajaa pitkiä matkoja kerta istumalla? Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen!
Provoilijat älkää vaivautuko!
Kestääkö S60 ja D5
2
816
Vastaukset
- Se kestää
Mulla on tosin V70 D5:si ja eipä tuosa ole moottorin osalta eikä muutenkaan ollut huolia ja vm.-03.Kilometrejä tähän mennessä yli 200000 ja viime tankkauksessa laskemalla saatu kulutus sekalaisessa ajossa välillä reippaastikin oli 6.31 litraa.Ja kyllä se moottori kestää ajaa 1000km:in yhdellä reissulla ja tankillinen riittä ainakin mulla yli 1300km ajoon tosin tietysti kaupungissa pyöritys pääasiassa lisää kulutusta mutta taloudellinen on ja uskon että myös S60:senäkin.
- volvon miäts.
Omistan 2002 vuosimallia olevan s.60:sen 5d koneella olevan kulkupelin joka on varustettu automaattivaihteistolla(aivan perinteinen ei mikään kliktronk).
kulutus 6 litran luokkaa, matka ajossa ennätys 5.4, paras jonka olen satasella saanut menemään on 6.7 litraa.
Volvo s60 on auto joka sopii ainakin minun mittoihini ja siksi sillä pystyy ajamaan väsymättä pitkiäkin matkoja, takana olijan tilat ovat surkeat mutta ei haittaa minua koska minähän ajan.
Tankkiin olen parhaimmillaan saanut polttoainetta tankattua 72 litraa joten ainakin 1200km pitäisi yhdeltä istumalta päästä, joten uskon että sinun tekee mieli jaloitella ennen kun autolla olisi pysähtymiseen tarvetta.
Minä tykkään ja ittehän rotiskossani häpeen:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292063
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051876Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841659Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy641524Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331192- 821148
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561132- 1101093
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471066Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441013