Siemens-lieden kello nollautuu omia aikojaan

KelloSekaisin

Siemensin induktioliesi on alkanut toistuvasti hukkaamaan kellonaikansa. Ohjekirjat ja Siemensin tukipalvelu sanoo, että sähkökatkojen yhteydessä se noin tekee. Paikallinen energialaitos on mitannut sähköverkon tilankin, eikä ole löytänyt mitään ongelmia. Kun kello nollautuu, niin mikään muu laite kotona ei hukkaa aikaansa; digiboksit, kelloradiot, stereot, eikä tietokoneetkaan kaadu.

Erikoisemmaksi asian tekee se, että lieden kello sekoaa joka ikinen ilta klo 20-21 välissä. Jos veivaan lieden kellonajan vääräksi, niin liesi nollaa kelloinsa 'luullessaan' kellon olevan klo 20-21, eikä suinkaan välttämättä sen oikean klo 20-21 aikana.

Liesi on kytketty sähköverkkoon 3-vaiheliitännällä. Lieden kello tulee yhdestä tietystä vaiheesta. LIeden sähköliitäntäkin on muutettu niin, että kaikki sähkönsyötön vaiheet on vaihdettu, ja silti se nollaus tulee.

Alkaa näyttämään sille, ettei sitä mikään ulkoinen syy nollaa, vaan laitteen sisällä on joku ihmeellinen vika.

Onko täällä kukaan muu törmännyt samaa ja jos on, niin millä asia on tullut kuntoon? Ohjekirja ei moista paljasta, mutta mahtaisiko lieden sisäiset asetukset pystyä jotenkin nollaamaan tehdasasetuksille? Ohjekirjassa neuvotaan monia omia asetuksia, mitä lieteen voi naputella sisään ja jossainhan ne on tallessa siellä sisällä. Ehkäpä joku muisti on sekaisin ja se vaatifi tehdasasetusten nollausta. Vaan miten ihmeessä sen voisi tehdä?

10

5116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poissakotona

      ei vastausta sinun kysymykseen mutta huomasin saman kellon nollautumisen kun keittiön liesi/uuni rasiat on kytketty Koton/Poissa kytkimen taaksen niin kello nollautuu vähän väliä joten ei sitä voikkaan käyttää järkevästi kellona, olisi luullut että simenssin kello olisi akkuvarmennettu, mutta ei....

    • ajaton

      Meidänkin kello alkaa vilkuttaa klo 20 eikä ajastinkaan enää pelaa!!! Täytyy varmaankin ottaa yhteyttä Siemensiin asian vuoksi, jos sama vika muillakin. Todella ärsyttävä tuo joka ilta vilkkuva kello!

      • vilkuttaa

        Sama vika täällä. Tuliko Siemensin asiakaspalvelusta mitään vinkkiä vian korjaamiseksi?


    • hellankello

      Sama vika täälläkin! Onko löytynyt ratkaisua?

    • Anonyymi

      Meillä AEG-liedessä sama vika, onko ideoita missä vika?

    • Anonyymi

      Onko ratkaisu kellon vaihto?

    • Anonyymi

      Mun AEG uunin kello myös sekoaa aina 20.jotain...
      Onko kukaan saanut tähän mitään ratkaisua? Vai onko uunin vaihto edessä?

    • Anonyymi

      Sama täällä. Kello sekoaa kello 20.08 ja nollaa itsensä. Onko ratkaisua?

    • Anonyymi

      Eihän näihin kukaan neuvoja anna, mutta kysyn kuitenkin. Keraamisen lieen, Siemens, kellolaite alkoi vilkuttaa nollia. Ei ota vastaan mitään, vaikka nappuloita painelen.
      Miksi ei saa kelloa ees pois päältä. Turhakin on koko kello.

      Ärsyttää koko hella.

    • Anonyymi

      Pitikö tämän Siemensin olla laatumerkki.? Ei siltä vaikuta.

      Pitänee palata peruslieteen, missä on keittolevyt ja uuniosa ilman ihme-elekroniikkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7533
    2. 102
      5476
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5017
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4394
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3140
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2793
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2759
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2377
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2334
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      54
      1928
    Aihe