Tunnistaako joku hämähäkin?

ksjd

Kiinnostaisi tietää mikä laji on kyseessä. Housunlahkeessani ryömi tänään tällainen melko kookas, n. 1 - 2 senttinen hämähäkki. Väriltään se oli tosi tumma ja käveli erittäin vikkelästi karkuun pudotessaan lahkeen sisältä. Kokoa oli sen verran, että ryömiminen tuntui paksuhkon housukankaan välissä. En ehtinyt kovin tarkkaan katsomaan tuntomerkkejä, eikä sitä ole vielä toistamiseen talossa näkynyt. Sillä oli jännä kävelytapa, kun se käytti kahdeksaa jalkaansa pareittain, ikään kuin sillä olisi ollut vain neljä jalkaa. Sain pienen sätkyn, mutta olihan se toisaalta melko söpö ;)

3

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ts

      :) Varmaan samaa laatua joita meillä pyörii aina keväisin, kun ilmat alkaa lämmetä. Vikkeliä ja isoja.. Mä oisin saanu vähän ISOMMAN sätkyn jos lahkeesta ois sellanen pudonnu :(

    • saariston mies

      Hyvin tunnistaa.

      Tuollainen lähes musta hämähäkki on tiettävästi alunperin eteläistä alkuperää ja on kyllä todella vikkelä. Se juoksee juuri tuolla kuvatulla tavalla eli käyttää jalkoja parettain ja sillä on tosiaan 8 jälkaa. Sillä on erittäin pieni punainen täplä naamavärkissä joten viimeistään tuosta sen tunnistaa.
      En ihan muista tuon latinankielistä nimeä mutta se kyllä jäi mieleen sen ominaisuuksista. Jokin "klitoris vulgaris tarantella" se on kyllä nimeltään ja se perustuu siihen että se viihtyy useimmiten naisten pesemättömissä alapäissä. Siitä tuo hämähäkin rivo nimi.
      Olen kuullut että otus on naisille jostain syystä vaaraton mutta miehille hiukan kiusallinen sen vuoksi kun hämähäkki hamuaa mielellään siemennestettä. Joskus kaverit laivalla merimiehenä ollessaan kokeilivat että kuinka äkkiä tuollainen otus on sperman perään ja kyllä se tuli nähtyä että todellakin. Sehän suorastaan hyökkää kun jossain vain vähän haistaa miehen eritteet.
      Jos tuo menee naiselta miehen housuihin niin se on selvää että aika nolo tilanne tulee. Se hämähäkki kun voi purra vähän peniksestä jos vain siihen pääsee käsiksi. Uskomatonta mutta todella totta!

      • bc

        vittuku oot fiksu kaveri


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      40
      2304
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      293
      1904
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1730
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1555
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1384
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1289
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      41
      1262
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1225
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      35
      972
    10. Voi rakas sinua

      Ei mikään helpoin reissu eikö. Koita jaksella 😘
      Ikävä
      9
      918
    Aihe