Joulu tule jo!

jouluakka

Onko täällä ketään muuta, joka odottaa joulua? Itse pidän lähinnä siitä tunnelmasta, joka silloin on. Ja tietenkin ruuasta

15

1070

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joulun vihaaja

      Eikö jouluakka tiedä, että joulu on pakanallinen juhla, vai oletko noin toope? Joulu pitäisi lailla kieltää, ja lopettaa kokonaan sen vietto.

      • jouluakka

        Voi rakas joulun vihaaja. Tiedän kyllä ja juuri siksi siitä niin pidänkin. Unohdan kaikki kristilliset höpötykset ja nautin joulusta kaikkine pakanallisine tapoineen.

        Älä sinä joulun vihaaja tule aukomaan suutasi vain sen takia, että vihaat juhlaat. On sinullakin elämä.


      • kieltämään kaikki
        jouluakka kirjoitti:

        Voi rakas joulun vihaaja. Tiedän kyllä ja juuri siksi siitä niin pidänkin. Unohdan kaikki kristilliset höpötykset ja nautin joulusta kaikkine pakanallisine tapoineen.

        Älä sinä joulun vihaaja tule aukomaan suutasi vain sen takia, että vihaat juhlaat. On sinullakin elämä.

        väärät uskonnot, niin joulu tullaan kieltämään lailla.


      • Anonyymi

        Joulun vihaaminen pitäisi lailla kieltää.
        Mä rakastan joulua, se tunnelma, ystävät ja perhe.
        Ja olen itse luterilainen


      • Anonyymi
        jouluakka kirjoitti:

        Voi rakas joulun vihaaja. Tiedän kyllä ja juuri siksi siitä niin pidänkin. Unohdan kaikki kristilliset höpötykset ja nautin joulusta kaikkine pakanallisine tapoineen.

        Älä sinä joulun vihaaja tule aukomaan suutasi vain sen takia, että vihaat juhlaat. On sinullakin elämä.

        Joulu joulu ❤️


    • vbj,.hc,.kc

      minäkin pidän kovasti joulusta ja odotan sitä mutta odotuksen aika alkaa vasta ensimmäisestä adventista ja kyllä siitä maku menee jos nyt lokakuussa alkais sitä odottaa., tietenkin valmistelut on alkanut jo sillä että on käyty katsomassa joulukuusi metsästä ja kalastamalla joulukalat ja ampumalla joulupaistit jne =)

    • akan kanssa odotukse

      Jokainen saa odottaa tai olla odottamatta joulua. Jos toinen saa siitä hyvänmielen, suotakoon se hänelle. Itse olen jo myös alkanut odottaa joulua, mitä vanhemmaksi tulen sitä aiemmin alan odottamaan.On niin mukavaa suunnitella, mitä ruokia tekee ja kokeilla jotain uuttakin. Joulun ajatteleminen saa hyvälle tuulelle, kun ei oikein ole huonoja joulumuistoja. Yksi ikävä joulu on ollut, kun isä kuoli ennen joulua, nykyisin sitäkin voin muistella, erilaisena jouluna.

      • joku vaan....

        Minäkin rakastan joulua. Ihanaa aikaa tämä joulunalus, tulisi vaan lunta maahan. Joulukuuta odotan että voi laittaa valoja ikkunoihin ja vaihtaa jouluverhoja. Kynttilöitä poltan joka ilta, se tuo tunnelmaa syksyyn. Lahjoja en osta kun lapselleni ja koiralle. Itse en lahjoista välitä, paras lahja on läheisteni ja oma terveys sekä joulumieli tunnelmineen. Kaikki ne valot, värit, tuoksut ja joululaulut, ihanaa.....


    • Joulukipa

      Kyllä! Minä odotan joulua. Tosin siihen voisi olla vielä vähän pidempi aika niin saisi tehtyä lahjat valmiiksi.. :) Mutta enköhän minä ehdi nopeana tyttönä. :D Minä en kyllä vietä joulua kirkollisissa merkeissä vaan pidän hauskaa ystävien ja perheen kanssa. En käy edes joulukirjkossa se on jotenkin tylsää ja masentavaa kaiken jouluilon keskellä, mutta käyköön siellä ken tahtoo. Minä en. Ja jos joku ei joulusta pidä on sen oma ongelma jos jouluhössötykset ärsyttää. Minun mielestä on kiva leipoa käydä jouluostoksilla ym. mutta siivota minä en jaksa! Ainakaan ennen joulua mielummin sen jälkeen. :) Hauskaa joulunodotusta kaikille! Tiptap tiptap tipetipe tiptap tiptip tap! :D

    • innoissaan

      Pienituloisten eläkeläisten talous voi mennä kuralle pitkäksi aikaa toteuttaessaan lapsenlasten lahjatoiveita, eikä se siihen jouluun jää kun sitten on vielä synttärit, rippijuhlat, häät ja kastejuhlat. Vihaahan sitä etenkin joulua jos on pakko repiä lahjoihin jostain rahaa vaikka velaksi.

      Meille joulu on iloinen ja helppo. Perinteisiä jouluruokia ei kinkkua lukuunottamatta hankita, muuten ihan normaalit safkat ja lahjoja ei tarvitse, jokainen ostakoon omat lahjansa sillä niiden vaihteleminen on ihan turhaa ja kertyy turhaa krääsää jolla ei tee mitään. Jokainen siis saa tehdä juuri sellaisen joulun kuin itse haluaa tulematta siitä mitään paineita (rahahuolista puhumattakaan) itselle tai muille. Joulun merkitys muuttuu nautinnolliseksi rauhaksi karsimalla ne paineita aiheuttavat turhat asiat pois. Nyt jälkeenpäin ihmetyttää miksi jopa aikuiset harrastavat jouluna pakettien vaihtelua keskenään. Pienet lapset ymmärrän et he jotain paketteja tarvii kun eivät muuten vielä joulun todellista sanomaa ymmärrä. Se pukki lienee tärkein mutta iän karttuessa pukkeja ei enään tarvi mutta silti ne lahjat vaaditaan eikä ihan halpoja, jää siten niin kuin päälle se ihan väärä joulu tarkoitus, kaupallinen. Pitäis osata lopettaa ja muuttaa joulun merkitys joksikin muuksi kuin kaupalliseksi.

      • -----

        pakanallinen juhla, jota kristityt eivät vietä. Ev.lut. kirkko noudattaa pakanallisia tapoja kun se hyväksyy joulun. Jeesuksen syntymällä ja joululla ei ole mitään tekemistä keskenään.


    • Anonyymi

      Jokainen saa tehdä joulustan selaisen kuin tahtoo.Vietti sitä tai ei.Ei ole muilta ihisiltä pois. En ymärä sanaa viha.vihan pitoa? Olenko yksinkertainen ihminen sitten? En myöskään ymmärrä ,mitä ostaa sille ja sille? En sitä,pitää kutsua anoppi ja appi joulu pöötään.Tai teinit vaatii sitä tätä.Tehdän osamaksu kaupoja ja koko seraava vuosi maksetaan nitä kuluja,jotta teini sai mitä tahtoi.Tai muistetin lahjoin puoli sukua tai katetin pöytä vierailel velkarahoilla.Toiset katkeroitu jouluna yksin. Itse olen jouluja monta vietänyt yksin ja kunelut kasvotusten kun vaikka oma sisko sanoo: Kutsuin sen ja sen joulumme.On ostettava lahjat nille,leivotava, ruuat tehtävä,siivotava.Ole onelinen olet joulusi yksin säästy joulu tressi ja rahasi.

      • Anonyymi

        Niinpä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tottakai 😊🎄🎁🎀🧑‍🎄🤶🎅

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      20
      2590
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      95
      2474
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1354
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1238
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      89
      1228
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      279
      1141
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      18
      974
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      959
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      937
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      59
      873
    Aihe