Pyörtyminen lentokoneessa. onko syytä huoleen?

Lentomatkustajax

Lensin pitkän reilun 10 tunnin lennon ja juuri koneen laskeutumaan lähtiessä otsani ihoa alkoi pistelemään. Pistely levisi melkein koko otsaan kunnessa näkö hämärtyi aika nopeasti ja menetin hyvin lyhyeksi aikaa tajunnan. En lyhistynyt tai mitään. Kukaan ei kai edes huomannut, että olin tiedottomassa tilassa silmät auki, vaikka selvästi en hetkeen tiennyt missä olin tai tuntenu ympäröivää maailmaa. Jälkeenpäin tunsin oloni hieman huonovointiseksi ja koneessa teki vähän pahaakin, vaikka oksennus ei sinänsä ollut lähellä. Vieressä oleva nainen sanoi kertoessani kohtauksesta, että kyseessä voi olla vain verenpaineen aiheuttama tilanne, vaikka olenkin nuori. Olin kyllä syönyt ja juonut matkan aikana, mutta en ollut nukkunut koko yönä enkä liikkunut koneessa (edes käynyt wc:ssa), jonka nainen väitti olevan ratkaiseva tekijä. Mitään sekavuutta tai sen sellaista ei tuosta seurannut, mutta nyt parin tunnin jälkeen ohimoilla tuntuu edelleen aavistuksen omaista nipistelyä ja pää on hieman kipeä, joka voi toki johtua pitkästä valvomisesta. Minusta tuntui, että kohtaus johtuisi jonkinlaisesta verenkiertohäiriöstä.

En syö mitään lääkkeitä, paitsi luontaistuotetta 5-htp.

Siinä mielessä tämä on huolestuttavaa, että kävin samanlaisessa tilassa pari viikkoa sitten kun minusta otettiin verikoetta. Jännitän kyllä veren ottamista todella paljon ja tunsin oloni heikoksi jo ennen kuin neulaa edes pistettiin :) en myöskään tuolloin edeltäneenä yönä ollut nukkunut. En nyt tarkoita, että valvoisin öitä putkeen mutta sattui vaan noin. Lentämistä en sinänsä pelkää, mutta toki laskeutumisessa jännityksen tunne tulee herkästi. Ei kuitenkaan koskaan ole ollut vastaavaa tuntemusta, vaikka paljon olen lentänyt. Toisaalta lennot ovat olleet lyhyitä tai olen liikkunut koneessa enemmänkin.

Pitäisikö tästä huolestua kovasti vai voisiko asiaa katsella rauhassa muutaman viikon ja ehkä sitten Suomessa vasta hakeutua lääkäriin?

4

4888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Businessclass

      Jos et ollut nukkunut etkä liikkunut koneessa, tai edes käynyt WC:ssä lennon aikana, ihmettelen että selvisit vain pyörtymisellä ja jälkipahoinvoinnilla..

      Jopa pelkästään kahden tunnin lennoilla tulee muistaa tehdä tarpeelliset venytykset ja lennon aikana vessassa pitäisi käydä vähintään 3-4 tunnin välein. (varsinkin jos valvoo koko yön yli). Vessassa käyntien välissä pitäisi muistaa juoda ja syödä jotakin.. (Venytysliike opas löytyy penkkien vierestä tai niiden edestä).

      Kun lentokone laskeutuu, verenpaine joko nousee tai laskee rajusti (hetkellisesti) ja sinulla "efecti" oli voimakkaampi koska olit joko herkempi kuin muut, tai jännitit paljon ja koska olit myös istunut paikallasi venyttelemättä tai tekemättä mitään lihasrasitusta viimeiset 10-tuntia, voisi sanoa että olit jo valmiiksi heikossa kunnossa.. (onneksi olit kuitenkin syönyt ja juonut) Tyhjällä mahalla ei kannata lentää.

      Joskus, verenpaineen raju nousu tai raju lasku heikentää ihmistä pyörtymiseen asti.. voisit kuvitella tilanteen, jossa istut 10-tuntia tietokoneella samassa asennossa tuijottamassa ruutua, käymättä edes vessassa. Ja sitten nouset nopeasti ylös, ja tottakai sinua alkaisi huimata, ja sinulla ei ole mitään mistä "ottaa kiinni" ja painaudut penkkiä vasten ja pääsi tuntuu raskaalta, ja siinä sitä mennään...

      Pyörtyminen ei ole vaarallista, vaikka se tuntuukin ikävältä. et voi kuolla pyörtymiseen, ja koska heräsit siitä "tilasta" ei se mikään aivoverenvuotokaan ollut :) Itsekkin olen kokenut näitä kohtauksia matalan verenpaineeni takia.. (venyttely lennon aikana, ja ennen lentoa auttaa.. muista myös syödä hyvin ja juoda paljon vettä, sekä käy myös vessassakin).

      Tilanteen jälkeen vieraassa maassa? - Miten toimit?

      Noh, ensinnäkin, nuku hyvin, syö ja juo hyvin, käy vaikka pienellä kävelyllä hotellin ympäristössä, ja seuraavana päivänä vaikka pieni lenkkikin, että kehosi palautuu nopeasti äskeisestä lennosta..

      Ennen seuraavaa lentoa: venyttele hyvin (vaikkapa kentän sisätiloissa seinää vasten), syö hyvin, ja juo vaikka kahvi tai tee.. Ota hyvä asento (säädä penkki) ja lennon aikana voit vaikkapa venyttää käsiä tai vaihtaa asentoa. Voit myös nousta seisomaan, kävellä vessaan, ja tulla takaisin.. (voit myös seisoa paikallasi vessan tiloissa 5min (jos kyseeessä on iso kone). Muista myös varata paljon mieleistä lukemista yötä varten.. (lukeminen nukuttaa) Silmälappuja tai korvatulppia ei kannata kysyä jos ne vain hermostuttavat sinua ja pelkäät että jotain pahaa tapahtuisi.. unen päästä voi saada kiinni ilman niitäkin, koska lentokoneen valot himmenevät hitaasti, ja penkin voi säätää taaemmas.

      • lentomatkustajax

        Olen nyt ollut viikon maassa ja minulla on ollut vähän omituisia oireita. maassa minulla oli ihan ok olo, mutta toisella lennolla parin päivän päästä laskun yhteydessä minulla alkoi taas pistelemään, mutta en pyörtynyt tai näössä ei sumentunut. Kohdepaikassa oloni on ollut hieman huono. Päätä on särkenyt aavistuksen edestä otsalta välillä, väsyttänyt ja ollut kummallista pistelyä ympäri vartaloa, käsissä ja päässä. Siis omituisia tuntemuksia. Liittyvätkö nämä alkuperäiseen pyörtymiseen vai voisiko syynä olla jokin neurologinen sairaus? MS-taudissa on joitain näitä oireita, mutta ei sen pitäisi mitenkään lentämiseen tai pyörtymiseen liittyä. Lisäksi minulla on särkenyt hartioita (kumpaakin), mutta en osaa sanoa liittyykö tämä aiempaan vai johonkin eri asiaan. Rikoinko jotain elimistössäni?


    • pekka

      Mihinkä vaivaan käytät tuota 5htp:tä. Tuo pistely voisi liittyä hyperventilaatioon, muistatko onko olosi ollut ahdistunut kohtauksien aikaan. Näyttää vähän sille, että pyörryt helposti jos joudut jännitävään tilanteeseen ei tuntuisi kovin vakavalta jos oire ilmenee verikoikeissa tai muissa jännittävissä tilanteissa. Huomaatko, että hengität pinnallisesti jännittävissä tilanteissa? Kerroit myös, niskakivusta joka myös voi selittää pistelytuntemukset ja pääkivun.

    • koettu

      Sekavuus ym. Ovat yleisiä niistä vähän puhutaan.
      Happi ei ole sama kuin täällä maan päällä.
      Joku dokkari on Kait tehty juuri näistä.
      Veritulppa uhkaa jo 4 t. Lennon jälkeen.
      Ym.
      Ei mikään vaaraton.
      Pitäkää huolta itsestä ja mitä ohjeita annettu lennoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      44
      7306
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4048
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3575
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3110
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2796
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2269
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      51
      2265
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2238
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2226
    Aihe