Ryanair supistaa Saksan lentojaan vastalauseena matkustajaverolle:
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/10/ryanair_supistaa_voimakkaasti_saksan-lentojaan_2094128.html?origin=rss
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/10/ryanair_supistaa_voimakkaasti_saksan-lentojaan_2094128.html?origin=rss
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oikein. Kaikkien pitäisi vastustaa hallituksen vero ja rahastuspolitiikkaa.
Saman kaavan mukaan supistetaan Tampereenkin lennot. Hahnin huhtikuun aikataulut näkyy jo ja myynti on alkanut. HHN - TMP reittiä aiemmin kesäkaudella lennettiin 7 kertaa viikossa, v. 2011 vain 5 lentoa/viikko.
Tampere-Hahn on Ryanairille erinomainen reitti. Koneiden käyttöasteet ovat yli 90% ja keskihinta kohdallaan yhtiön kannalta. Huhti-toukokuussa lennetään reittiä tosiaan viidesti viikossa (ei to ja la). Aiemmin reitti oli jokapäiväinen. Ryanair ei ole vielä laittanut myyntiin toukokuun jälkeisiä lentoja. Saattaa olla, että kesällä reittiä lennetään päivittäin. Saattavat myös vielä myöhemmin lisätä lennot myös torstaille ja lauantaille, mikäli muiden päivien varaustilanne näyttää hyvältä uudesta matkustajaverosta huolimatta. Näin Ryanair on ennenkin toiminut.
Viisi lentoa viikossa on kuitenkin aika hyvin ja reitti vastaa tarpeisiin. Lauantai on joka tapauksessa vähiten suosittu lentopäivä. Huomasin, että useisiin muihin kohteisiin (esim. Tukholma-Skavsta, Oslo ja Riika) Ryanair on tiputtanut lentonsa Hahnista kolmeen edestakaiseen lentoon viikossa. Siihen verrattuna TMP-HHN säästyi pahalta leikkaukselta.
Tampere-Bremen ja Lappeenranta-Düsseldorf eivät ole vielä myynnissä kesäkauden osalta. Lennot ilmestyvät todennäköisesti myyntiin ihan lähipäivinä. Saa nähdä, tuleeko leikkauksia niihin. Viime sesäkaudella Bremeniin oli viisi lentoa viikossa ja Düsseldorfiin kaksi. Ryanair ei ainakaan virallisesti ole kertonut leikkaavansa lentoja Bremenin ja Düsseldorfin hubeissaan.
Frankfurt-Hahnin lentoasema on täysin riippuvainen Ryanairista ja näin iso leikkaus on kova pala lentoasemayhtiölle ja alueen elinkeinoelämälle, erityisesti matkailulle.
Yhtiö siirtää kolme Boeing 737-800 konetta muille kentille. Siitä aiheutuu se, että yhdeksän Hahnin reittiä leikataan kokonaan (jäljelle jää 45 reittiä) ja 15 muulla reitillä vähennetään lentojen määrää. Viikottaisten lentojen määrä vähenee 150:llä ja on ensi kesänä 382. Matkustajamäärä Hahnissa putoaa miljoonalla ja on leikkausten jälkeen n. 3 miljoonaa. Ryanair arvioi, että alueella meneteään leikkausten vuoksi 1000 työpaikkaa.
Ryanair lakkauttaa Hahnista seuraavat reitit: Agadir, Berliini, Gdansk, Göteborg, Klagenfurt, Praha, Santiago de Compostela, Sevilla ja Wroclaw.
http://www.ryanair.com/en/news/ryanair-cuts-30-percent-of-flights-1m-pax-and-1000-jobs-at-frankfurt-hahn