Onko kukaan laskenut, että mikä hyötysuhde lämpöpuhaltimella on tähän uuteen villitykseen verrattuna?
Tarkoitan siis ihan tavallista sähkövastuslämpöpuhallinta joka toimii termostaatilla.
Mistä nuo hyötysuhteet lasketaan noissa kylmäaine pumpuissa?
Eikö hyötysuhdetta ole runsaasti ihan perus lämpöpuhaltimessa?
Siinä ei tarvita kompressoreja ja erillisiä laitteita.
Onko kukaan tutkinut asiaa tarkemmin?
ilmalämpöpumppu ilpo !
12
1364
Vastaukset
- kannattaa miettiä !
Kun käytetään cop lukuja se tarkoittaa, että 1000w cop 2 kertoimella tuottaa 2000w hyödyn.
Mistä ja miten hyöty lasketaan?
Mikä on se perusta josta tätä lähdetään mittaamaan?
Ihan perus lämpöpuhallin tuottaa 1000w teholla lämmitys tehoa ? hyöty kwh?
Lämpöhän ei jää lämmittimeen vaan siirtyy ilmaan, lämmittettävään tilaan.
Jos sähkö maksaa 20 senttiä kwh niin pämpöpuhaltimella saa puhallella lämpöä lämmitettävään tilaan useita vuosia, ennen kun se on kalliimpaa kun ilpo.
Tässä siis huomioitu hankinta hinta.
ilpo firmat rahastaa ja voi hyvin.
Otatko osaa heidän hyvinvointiinsa?- sähköhyötyä?
Eli kaikki joilla on esim. yö-sähkö on eri asemassa cop kertoimissa.
Perus cop kertoimet eivät silloin koske sinua muuten, kun että jos lämmität silloinkin, niin hyöty on silloinkin sen kertoimen verran.
Jotkut järjestelmät laskevat yön lämpötilaa säästääkseen energiaa ( tuttua ainakin lattia lämmityksistä).
Tällöin hyöty on jo hyvin minimaalista.
Cop kerroin lasketaan käsitykseni ja saatavien tietojen mukaan suorasta sähkölämmityksestä ja sen hyödystä. Suora sähkölämmitys= sähkökäyttöinen lämmityspatteri.
Jos on varaava lämmitin joka lämmitetään " yö sähköllä" ei cop luku kosketa sinua samoin.
Sinulla on silloin edullisempi lähtökohta, kun mistä cop on " standarsoitu".
Lisäksi suoralla sähkölämmityksellä ymmärretään sähköpatteri. Ei puhallinta joka levittää lämmitetävään tilaan lämmön huomattavasti nopeammin ja tasaisemmin.
Olisikin kiva tietää, että mikä on sähköisen lämpöpuhaltimen cop kerroin.
Kuka tietää?
Onko se 5-7 vai 10 ?
Näitä saa kaupoista 50 eurosta -> eteenpäin.
Ilpo villityksessä on huijauksen hajuja :) - totta kyllä
Hyötykerroin lämpöpatterista.
Lämpöpuhallin levittää lämmön laajemmin ja hyöty on suurempi ( kuten ilpossakin puhaltava moottori).
Ennen ajateltiin, että lämmitetään rakenteita. Nyt ajatellaan, että lämmitetään ilma.
-Ilpo on ilman lämmitystä.
-Lämpöpuhallin on ilman lämmitystä.
Lämpöpatteri, josta cop kertoimia lasketaan, lämmittää siis paikallaan ja kiertävä ilma lämpenee, kun se kiertää lämpöpatterin läpi-ohi. Ilmapainovoimainen lämmitys siis.
Usein poisto-ilma kanavat ovat katon rajassa ja lämmin ilma poistuukin hyvin auttaen samalla ilmanvaihtoakin toiminaan paremmin, mikäli se on siis painovoimainen.
Lämminhän nousee ylös ja poistuu sujuvasti.
Patteri tuottaa säteilevää lämpöä. Jos ilpo olisi ilman moottoria ( puhallinta) sen teho olisi onneton.
Samoin muissa lämmityslaitteissa, kuten juuri vaikkapa lämpöpuhaltimessa. Luonnollista.
Ilpo systeemeitä asunnoissa jo onkin ( jääkaapit ja pakastimet). Sielläkään ei ole puhaltavia moottoreita ja lämmön lauhduttimet hitaasti tuottavat lämpöä ( ilmakierron mukaan) kohti kattoa ja sieltä kanavia pitkin ulos.
Mikä tahansa puhaltava lämmitin on siis parempi kun lämpöpatteri ja hyöty parempi.
Puhaltimissa kuten ilpoissakin on aina puhaltimen tehokin joitakin watteja ( siis se moottori, ilman lämpötuottoa). - seväähä tää
sähköhyötyä? kirjoitti:
Eli kaikki joilla on esim. yö-sähkö on eri asemassa cop kertoimissa.
Perus cop kertoimet eivät silloin koske sinua muuten, kun että jos lämmität silloinkin, niin hyöty on silloinkin sen kertoimen verran.
Jotkut järjestelmät laskevat yön lämpötilaa säästääkseen energiaa ( tuttua ainakin lattia lämmityksistä).
Tällöin hyöty on jo hyvin minimaalista.
Cop kerroin lasketaan käsitykseni ja saatavien tietojen mukaan suorasta sähkölämmityksestä ja sen hyödystä. Suora sähkölämmitys= sähkökäyttöinen lämmityspatteri.
Jos on varaava lämmitin joka lämmitetään " yö sähköllä" ei cop luku kosketa sinua samoin.
Sinulla on silloin edullisempi lähtökohta, kun mistä cop on " standarsoitu".
Lisäksi suoralla sähkölämmityksellä ymmärretään sähköpatteri. Ei puhallinta joka levittää lämmitetävään tilaan lämmön huomattavasti nopeammin ja tasaisemmin.
Olisikin kiva tietää, että mikä on sähköisen lämpöpuhaltimen cop kerroin.
Kuka tietää?
Onko se 5-7 vai 10 ?
Näitä saa kaupoista 50 eurosta -> eteenpäin.
Ilpo villityksessä on huijauksen hajuja :)Se on 1.
Ei varaavalla yösähköllä saada sellaisia säästöjä kuin ilmalämpöpumpulla. Nykysisin yösähkön hinta on hyvin lähellä päiväsähkön hintaa. Ilmalämpöpumpulla lämmittäen säästää helposti 50% lämmityslaskussa. Yösähköllä ehkä 5%.
- lääkäri-late
Tuliko väsy, kun et jaksanut vastata kuin kaksi kertaa omaan viestiisi? Ota muistaa ottaa illalla lääkkeesi, jotta ei tarvitse miettiä koko yötä asioita, joista et ymmärrä.
- late taas
vtun lukihärö
- :-)
Kylmälaite myyjä vai joka esiintyy lääkärinä :)
- ägsklgs
Yhden lähteen mukaan ilmalämpöpumppu puolittaa lämmitykseen kuluvan sähkön määrän sähkölämmitystalossa. Eli silloin kun lämmityssähkön puolittumisesta saatava säästö kattaa investointi ja huoltokulut niin taloudellisessa mielessä sen laitto kannattaa. Laskemiseen löytyy kaavoja, jotka eivät luonnollisestikaan anna tarkkaa tulosta, koska ei tiedetä mm tulevia korkoja. Eli investoinnillehan on laskettava korkomenot siihen asti että ilmalämpöpumppu on "maksanut itsensä".
- pumppujonni
Sähkövastuksella toimivan puhaltimen hyöytysuhde on 100%. Kaikki kulutettu sähkö lämmittää kotia.Ilmalämpöpumpun hyötysuhde on parhaimmillaan kuusinkertainen. Kulutettu sähkö antaa kuusinkertaisen lämmitystehon. Koko lämmityskauden hyöty voisi olla kolmikertainen kulutettuun energiaan nähden.
vielä selvennykseksi. Ilmalämpöpumppu ei tee lämpöä, vaan siirtää sitä ulkoa sisälle. Kompressorin kuluttama energia siirtyy myös lämpönä sisälle.- Kylmäkaaleppi
vain sen verran olisin korjannut että tuo ns. COP eli paljonko ottaa sähkötehoa verrattuna lämmönsiirrosta tulevaan on yleensä 2-3 täällä etelässä. Lämmityskustannukset saa melko helposti puolitettua verrattuna suoraan sähkölämmitykseen. Kustannuspuolta huojentaa esim se että 250e Chunlan maksaa itsensä ja sijoituksen n. 4kk kun taas Panasonicit, Mitsut jne (noin 1500e) hierovat 4-5v jonka ajan iso fyrkka on ollut koko ajan kiinni. Ultimatet ovat kait myös pelanneet hyvin, nän pari kaveriani kertoivat. Ovat asentaneet noita kymmenittäin.
- ,m,.m,-.m,-.
Lämmityskäytössä ilmalämpöpumppu ei kuljeta lämpöä vain sisälle - se vie sitä aina ulkos kun tulee tarvetta sulattaa ulkoyksikkö.
- puuuuumppu
,m,.m,-.m,-. kirjoitti:
Lämmityskäytössä ilmalämpöpumppu ei kuljeta lämpöä vain sisälle - se vie sitä aina ulkos kun tulee tarvetta sulattaa ulkoyksikkö.
Summana lämpöä siirtyy enemmän sisäänpäin kuin ulospäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa964883Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen312721- 342469
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺252042- 1181540
Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭121208Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘351123En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101120Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa
Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina2021057- 781023