Olen 16v tyttö. Aloin epäillä paniikkihäiriötä kun olin 13 ja sain iltaisin jonkinlaisia paniikki tai ahdistuskohtauksia. Minulla oli näitä kohtauksia ehkä puolen vuoden verran ja sitten ne loppuivat. Nyt tuntuu että nämä kohtaukset olisivat palanneet. Eli saan niitä yhä usein illalla, mutta minulla on myös päivällä tosi pysähtynyt ja levoton olo ja saatan helposti hermostua hiljaisina hetkinä esim ruokapöydässä tai tietokoneellakin minua saattaa alkaa hermostuttamaan ja vilkuilen ympärilleni ja näperrän käsiäni. Joskus tällaisississa tilanteissa tuntuu ettei kädet toimisi kunnolla. Saatan alkaa myös vapisemaan. Tuntuu kuin olisi tosi epätodellinen olo, kuin olisi tosi väsynyt. Illalla nämä kohtaukset ovat usein sellaisia että minua alkaa ahdistaa, en saa henkeä, vapisen ja saatan alkaa itkeä. Sen vielä kesti kun kohtauksia tuli illalla mutta minun käyttäytymiseni päivisin alkaa huolestuttaa itseäni. En ole koskaan käynyt lääkärissä asian kanssa. Mitä pitäisi tehdä?
olisiko paniikkihäiriö?
apua1234
5325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kertomasi antaa viitteitä paniikkihäiriökohtauksista. Mutta sinun pitää ehdottomasti hakeutua ammattiauttajan, psykiatri vastaanotolle.
Olen itse kokenut paniikkihäiriökohtauksia ja päässyt niistä eroon, sen jälkeen kuin toivuin masennuksesta. Paniikkihäiriökohtaukset ovat ahdistuneisuuden huipentuma, joka pakottaa ihmisen pysähtymään ja miettimään mikä elämässä on vialla. Paniikkihäiriöt liittyvät usein vakavaan masennukseen.
Mutta yksin niistä ei voi selvitä, siksi pitää hakea apua psykiatrilta.
kuulostaa paniikkihäiriöltä, mutta voi olla muutakin. Aluksi menet ja varaat ajan terveysasemalle. Asiantunteva lääkäri määrää otettavaksi sydänfilmin ja verikokeesta kilpirauhasarvot. Lisäksi sinulta kysellään paljon, jotta voidaan todeta onko masennusta vai ei. Minun piti täyttää vielä jokin rasti ruutuun paperi. voi olla muitakin kokeita, joista minulla ei ole tietoa. Itseltäni otettiin nuo. Pyydä lähetettä mielenterveystoimistoon, sillä siellä ne ammattiauttajat ovat. Yleensä lääkäri tarjoaa sinulle jonkinlaista lääkitystä, jos kokee sen tarpeelliseksi. Olisi hyvä, jos voisit puhua asiasta perheesi kanssa. itse en ole koskaan suostunut syömään lääkkeitä paniikkihäiriöön, sillä en usko lääkityksen auttavan minun tapauksessa. itse päätät, haluatko sinä kokeilla lääkkeitä. Muista, että et ole ainoa panikoiva, meitä on yllättävän paljon. Sitä ei tarvitse hävetä yhtään! Kuulin mielenterveystoimistolta, että yliopistollakin järjestetään jo paniikkikoulua eli opetellaan elämään paniikkihäiriön kanssa, kun opiskelijoilla on tänäpäivänä niin kovat paineet! jos tulee todella paha kohtaus, soita kriisipäivystykseen tai hakeudu päivystykseen. Jos huomaat, että hengität nopeaan, ota paperipussi ja hengitä siihen. Se auttaa. Voimia sinulle! Kerro meille miten asiasi etenee
Kiitos neuvoista! Mietin tässä että voisiko e-pillereillä olla vaikutusta asiaan? Nämä paniikkikohtaukset nimittäin palasivat heti e-pillereiden aloittamisen jälkeen. Voiko olla mahdollista että hormonini heittelevät niin paljon, että se aiheuttaisi tällaista?
e-pillereillä ei pitäisi olla vaikutusta paniikkihäiriöön itse syön trikvilaria (tms.) joka on ilmeisesti vahvin mitä tällä hetkellä on ja itselläni paniikkikohtaukset ovat pysyneet samassa, lääkäri saattaa sanoa että siitähän se johtuu mutta kokemuksesta sanoisin että ei johdu
Kuullostaa siltä mistä minulla tämä alkoi. Itselläni ollut paniikkihäiriö 4 vuotta ja sain siihen lääkkeitäkin. Kohtaukseni olivat ensin pieniä, juuri vapinaa ja levottomuutta mutta sitten se paheni. Aloin hyperventiloida sain massiivisia itkukohtauksia sekä olin varma että kuolema tulee. Näissä kohtauksissa siis myös sydän hakkasi todella kovaa ja käteni jäätyivät. Olen 18 vuotias mutta lääkkeet sain viime vuonna. En koe että olisin niistä apua saanut sillä esimerkiksi huomenna menen inssiin ja jännitys ja stressii on aiheuttanut minulle jo 3 päivää kestäneen paniikki kohtauksen. Tai siis sehän tietenkin välillä helpottaa mutta toisaalta sitten taas muutamassa sekunnissa se sitten jo paheneekin. Pelkään pahoin saavani hylätyn sen takia että saan paniikki kohtauksen kyseisessä inssissä milloin tietenkin riskeeraan muun liikenteen. Koska kohtauksesi ovat vielä pieniä hakeutuisin nopeasti psykologille kertomaan tästä, alaikäinenhän ei niitä lääkeitä saa ilman psykologia. Itse tosin taisin käydä 3 tapaamisessa ja sen jälkeen lopetin ajan puutteen takia, vanheneminen stressaa