Tarkoituksena olisi perustaa tavallisesta poikkeava kauppa (liikeidea top secret!), jossa ei myytäisi ikärajoja vaativia tuotteita. Haluaisin kuitenkin rajata asiakaskunnan yli 15-vuotiaisiin sekä ei-köyhiin (kerjäläiset, pummit yms.). Onko kyseinen rajaus mahdollinen? Jos on, niin tarvitseeko perusteita? Millä perusteilla rajaus voisi olla mahdollinen (esim. pukukoodi tms.)? Mikäli en voi rajoittaa kyseisten ryhmien pääsyä kauppaan, voinko kuitenkin kieltäytyä myymästä heille?
kauppiaan mahdollisuus rajata asiakaskunta
yubei
7234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Rajaaminen 15-vuotta täyttäneisiin lienee suhteelisen helppoa, sen sijaan köyhien rajaamien rikkoo todennäköisesti perustuslakia ja täyttää rikoslain syrjintärikoksen tunnusmerkit ja olisi myös yhdenvertaisuuslain vastaista.
http://www.valtakunta.fi
Sosialismin aikakaudella alkunsa saanut rikoslain syrjintäpykälä pitää huolen siitä, että noilla ehdoilla kauppiaalla ei ole mitään mahdollisuuksia rajata asiakaskuntaansa joutumatta syytteeseen.
Rikoslaki
11 § (13.11.2009/885)
Syrjintä
3) asettaa jonkun ilmeisen eriarvoiseen tai muita olennaisesti huonompaan asemaan
rodun, kansallisen tai etnisen alkuperän, ihonvärin, kielen, sukupuolen, iän, perhesuhteiden, sukupuolisen suuntautumisen, perimän, vammaisuuden tai terveydentilan taikka uskonnon, yhteiskunnallisen mielipiteen, poliittisen tai ammatillisen toiminnan tai muun näihin rinnastettavan seikan perusteella, on tuomittava, jollei teko ole rangaistava työsyrjintänä tai kiskonnantapaisena työsyrjintänä, syrjinnästä sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
Mitäpä jos vaihdan alaa esim jos kysyinen yritys ei olisikaan kauppa vaan esimerkiksi vaikka baari tai joku muu? voisinko sitte "syrjiä" näitä asiakas ryhmiä. Ja millä konseptilla (kauppa,baari,kioski) voisin vaikuttaa asiakas ryhmääni?
voidaan myynti lopettaa liian nuorille.Lukeehan noissa juomatölkeissäkin suositukset.Samoin lähikauppa voi lopettaa myynnin jos kersan vanhemmat käy sanomas ettei saa myydä mitään heidän muksulle:=)vanhemmat päättää.Ja koska alle 15v ei ole rikosoikeudellisessa vastuussa ei hän voi myöskään kauppiasta haastaa oikeuteen ollenkaan:=)Eli 15v voi vain kitistä netissä ei muuta jos ei sen vanhemmat ota juttua hoitaakseen.
Älä nyt naurata. Ei Suomessa rikosasiassa voi haasta kukaan muu, kuin syyttäjä, olkoot minkä ikäinen tahansa. Alle 15 vuotiasta edustaa oikeudessa aina huoltaja/huoltajat, eli yleensä vanhemmat.
Voinko rajata vaikka opiskelijakortin omaaville henkilöille osto oikeuden erikoiseen kauppaani vai onko sekin syrjintää?
Yksi näkökanta voisi olla, että kyseessä olisi opiskelijakorttiin oikeutettujen opiskelijoiden positiivinen erikoiskohtelu joka siten olisi hyväksyttävää "syrjintää". Samalla tavalla kuin opiskelija-alennukset jne.
http://www.valtakunta.fi