Huomenaamulla pitäisi lähteä Fuerteventuralle ja tässä netissä lähtöselvitystä suunnitellessa huomasin Finnairin sivuilla tämmösen ympärysmittanormin että
"Veloituksetta kuljetettava laukku saa painaa enintään 23 kg ja sen ympärysmitta (korkeus pituus leveys) saa olla enintään 158 cm."
http://www.finnair.fi/finnaircom/wps/portal/checkedBaggage/fi_FI#
Vaaka näyttää 16 kg. OK. Mutta mitta näyttääkin että 180 cm. Mistään en vaan löydä sitä veloitusta mitä nuo ylimääräiset 23 cm maksaa. Olisi kiva tietää etukäteen. Tietääkö joku linkkiä missä nuo ympärysmittamaksut on tai onko joku maksanut niitä, ja minkä verran?
"Veloituksetta kuljetettava laukku saa painaa enintään 23 kg ja sen ympärysmitta (korkeus pituus leveys) saa olla enintään 158 cm."
http://www.finnair.fi/finnaircom/wps/portal/checkedBaggage/fi_FI#
Vaaka näyttää 16 kg. OK. Mutta mitta näyttääkin että 180 cm. Mistään en vaan löydä sitä veloitusta mitä nuo ylimääräiset 23 cm maksaa. Olisi kiva tietää etukäteen. Tietääkö joku linkkiä missä nuo ympärysmittamaksut on tai onko joku maksanut niitä, ja minkä verran?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Meillä vastaavanlainen ongelma. Meillä ylitys on 11cm. Sivuilta ei tosiaan löydy mitä ylimääräiset sentit maksaa. Piti soittaa sinne mutta puhelun hinta oli 3,12 ppm. Jos täällä olisi joku asiasta tietävä!!! Mikähän tässä mahtaa olla takana? Mielestäni yksi iso laukku vie kuitenkin vähemmän tilaa ruumassa kuin kaksi keskikokoista laukkua!!!
Tuo laukkuarvio on totta. Mutta kahdesta pienenmästä se toinen maksaa jopa 80 e, matkasta riippuen,
lisäksi mahtollinen välilasku tuplaa tuon hinnan.
Ostakaa uusi Finnair-kokoa oleva laukku. Sen saa lähes samalla rahalla kuin ylimääräinen maksu.
Finnair kehuu huipputulostaan, niin nämä laukkukikkailut tuottaa.
Meitä lähtee neljä henkeä, olisi pärjätty kahdella isolla laukulla. Nyt näyttää siltä että pahimmassa tapauksessa joudumme ottamaan neljä keskikokoista laukkua eikä siis mene ylimääräisiä maksuja. Se on vaan asia erikseen miten perheen pienimmät selviävät laukkujensa kanssa kenttien vilinässä!!!!
Vanhemmathan ne joutuu yleensä kantamaan. Mutta laukku per henkilö niin ei sakkomaksua.
Täytyy muistaa,että sääntö on Finnairin asiakaspalvelua.
Tässä tapauksessa lähtökohta on EU. Siellähän näitä viisauksia kehitellään.
Kyllä nämä säännöt on pelkästään lentoyhtiöiden keskenään sopimaa kartellitoimintaa. Kukaan EU:sta ei määrää minkä kokoisen laukun lentokoneeseen voi viedä.
Jostain kuulin näin että se olis 100€ per 1cm, enkä Finnairin sivuiltakaan muuta tietoa löytänyt.
Sinun tapauksessasi siis 2300€.
Paljonko muuten Fuerteventuran matka maksoi? Oletko viikon vai kaksi?
Joko
a) sähköpostilla
Onko muuten kukaan löytänyt sähköpostiosoitetta josta voisi kysyä?
b) puhelimella
Customer Care Center Puh. 0600 140 140 (3,12 €/vastattu puhelu pvm)
- Valittettavasti kaikki asiakaspalvelijamme ovat juuri nyt varattuina. Olkaa hyvä ja odottakaa hetkinen.
-
-
- Valittettavasti kaikki asiakaspalvelijamme ovat edelleen varattuina. Olkaa hyvä ja odottakaa vielä hetkinen.
-
.
.
.
Soitin sinne äsken. Raja tosiaan on 158cm. Sitä kuinka tarkkaa niitä mittaillaan ei osannut sanoa. Mutta jos esim meidän tapauksessa vaikka ylitys on vain 11cm menee ylipainomaksu. Kohteena Egypti, maksu 80 e ja taisi vielä sanoa että per suunta. Että silleen!!! Hyvästi Samsoniten suurin malli!
Mittaavat tarkkaan. Painossakin 23 kg ja alkavalta kilolta heti ylipainomaksu. Sama pätee laukun mitoitukseen. Eli näitä kunnon Samsonittejä ei voi käyttää kuin laivareissuissa.
Eli varmistakaa että kilot- sentit on selkeästi alle. Maksu on per suunta.
Tuo pelivara tarkoittaa että jos laukku on sateessa niin muutama satagrammaa tulee lisää,materiaalista
riippuen ja eräät laukut venyvät kun on kamaa täynä.
Finnairin sivulla (erikseen reitti- ja lomalennot) kirjattavan = ylimääräisen hinnasto sekä matkatavaralaskuri.
Ethän laske matkalaukkusi kokoa niin, että tosiaan mittaat ympäri, vaan laske kukin sivu yhteen.
että Finnairilaisilla on kahdentunnin kahvitauko aina työpaikalla oltun tunnin jälkeen.
lentofirmaa.
Onko tietoa miten menetellään jos kahdella yhteinen isompi laukku (siis cm rajan yli oleva)?
Ennen 1n laukku sai painaa 18 kg ja yhteinen laukku 32 kg. Voisiko siis nytkin mennä niin että yhteinen laukku voisi olla tilavuudeltaan max kaksinkertainen yhden hengen mittaan verrattuna.
Esim. 158cm= l 85 k 51 s 22 = 0,9537 m2
=> 0,19074 m2 =esim. n. l 90 k 60 s 35 (kunhan paino ei ylitä 32 kg)
Tämähän ei vie koneesta yhtään enempää tilaa kuin kaksi max laukkua ja matkatavaran käsittelyyn ja koneisiin ei muutoksia ole tullut, vain poliittinen päätös.
En onnistunut tarkistamaan virallista tietoa,mutta baronan laukkuryhmän ojeissa on löpinää että 30 kiloa
on maksini,mitä nostetaan. Liittynee johonkin työturvallisuuspykälään ?
Kumma yhtiö kun russaa sääntöjä eikä saa edes nettisivuille mitään kaikenkattavaa selkeää ohjetta.
Väärän kokosia laukkuja ja erilaisia kuljetustarpeita on paljon.
Ehkä tuo maksullinen puhelin tuottaa niin hyvin että ei kannata (200e /h)
Lisärahaa tulee lisämaksuista, kun ihmiset törmää epätietoisina selvitykseen.