Pallo pitää keksiä aina uudelleen

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010102912605606_uu.shtml

Tiilipiippu on ollut jo aika monta vuotta keksittynä ja nämä peltipiiput "parakeissa" ja nyt huippukeksintöinä ihan vakituisissa asunnoissa, tiedän yhden lähipiirissä jolla kevythormikin aiheutti palon.
2319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tiilihormit täyttää korkeimmat paoluokitukset eli nokipalonkin mutta esim. kiukaisiinkin pitänee jatkossa laittaa tyyppikilpeen merkintä savukaasujen max. lämpötilasta (mikä kyllä riippuu lämmittäjästä, polttoaineen laadusta ka kuivuusprosenstista sekä ilmansyöröstä) KOSKA jostain kumman syystä markkinoilla saa myydä täysin vapaasti luokattomia peltipönttöjä ns. "valmishormeina". Siis, tulisijoihin pitää merkitä lämpötilat mutta valmishormeille EI aseteta jostain ihmeen syystä asetuksia paloluokituksien muodossa???? Suomessa on kokonaista YKSI KPL valmishormeja myynnissä joka täyttää korkeimman paloluokituksen, YKSI.
Suomeksi, jatkossakin saa myydä paloturvallisuuden vastaisia valmishormeja mutta ei millään tasolla huomioida sitä seikkaa että kaikissa hormeissä pitäisi huomioida mm. nokipalo ja sen lämpötilat.

Hyvin erikoista tai tyhmää.
Tulevat normit tulisijoille (paitsi kiukaat) pakottaa tulisijavalmistajat tekemään kikkakolmosia eli tulisijoissa tullaan näkemään ratkaisuja joilla muodostetaan asetuksien vaatimuksien edellyttämänä ns. kitutuli-tulisijoja joiden päästöarvot täyttyy pelastaamaailma-lakien takia.
Suomeksi, hormilämpötilat vedetään niin alas että muodostetaan suuri paloturvallisuusriski koska lämpötilat vedetään liian alas = Muodostetaan näitä kit-tulisijoja ja hormiin kerääntyy märkänokea joka muodostuu kiiltonoeksi ja lopulta nokipaloksi.

Äänestä
  • KOKO Suomessa vain YKSI KAPPALE kelvollisia valmishormeja myynnissä ?
    Kai ostit sen jo ITSELLESI ?
    Mikä vika MUISSA samanmerkkisissä on ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vanhassa parempaa kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010102912605606_uu.shtml

Tiilipiippu on ollut jo aika monta vuotta keksittynä ja nämä peltipiiput "parakeissa" ja nyt huippukeksintöinä ihan vakituisissa asunnoissa, tiedän yhden lähipiirissä jolla kevythormikin aiheutti palon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu