Valot oikkuilee

Eikysyvätieltäeksy

Hankittiin -96 Almera 1.6 SLX, jonka ajovaloissa huomattiin outo vika - olisiko joku kosketushäiriö?
Autossa on valomuisti, eli kun auton käynnistää, ajovalojen pitäisi syttyä, mutta meillä syttyy vain oikea ajovalo ja vasen parkki. Kun sitten valokatkaisijasta kääntää valot päälle, syttyy vasen ajovalokin, mutta samalla oikea ajovalo himmenee.
Osaako joku neuvoa, mistä vikaa kannattaa etsiä? Vetokoukkua ei ole.

4

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikysyvätieltäeksy

      Selasin Almera-ketjua ja sama vika -99 mallissa ja syyksi epäiltiin päivävalorelettä. Ketju loppui, ennen kuin asia varmistui, mutta taitaa olla kuitenkin mallille tyypillinen vika?

      • Eikysyvätieltäeksy

        Tääl yksinääniii sättäilen :-)

        Se harmaa rele löytyi, alhaalta sivulta kuskin jalkatilasta muovin takaa ja "vika" korjaantui kopauttamalla! Saa nähdä uusiiko se. Releitä näyttää löytyvän hajottamoista muutamalla kympillä, mutta sen voisi ehkä korjatakin. Boksi auki ja irronnut liitos juotetaan kiinni.


      • asiaton allu
        Eikysyvätieltäeksy kirjoitti:

        Tääl yksinääniii sättäilen :-)

        Se harmaa rele löytyi, alhaalta sivulta kuskin jalkatilasta muovin takaa ja "vika" korjaantui kopauttamalla! Saa nähdä uusiiko se. Releitä näyttää löytyvän hajottamoista muutamalla kympillä, mutta sen voisi ehkä korjatakin. Boksi auki ja irronnut liitos juotetaan kiinni.

        Omasta hajosi aikoinaan tuo sama boksi ja sen sisältä olli yksi rele sulanut. Muuten vaikutti piirilevy ehjältä. Ehkä juottamalla tuon yhden releen irti ja laittamalla uuden tilalle olisi korjaus voinut onnistua. Jos romikselta saa kympillä uuden boksin niin kannattaa ottaa. Alkuperäinen uusi maksoi jotain satasen luokkaa.


    • rrr r

      No samanmoinen vaiva alkoi ilmetä Almera Tinossa vm.05. Näyttääpä olevan tyyppivika. Täytyypä tutkia, josko kuskin jalkatilasta löytyy releet...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      89
      9299
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5829
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      147
      5172
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      5013
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4198
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2831
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe