Mitä mieltä oot, kun mulla on masis, ja se on vaan pahentunut päivästä toiseen. Lääkkeet ei autaa mua, eikä kevään tulo. Mikään ei huvita. Ylösnouseminen ja itsestä huolehtiminen on vaikeaa. Työttömänä kaks vuotta ja päivät kuluu nukkuessa, illat samoin. En oo käyny ulkona asunnosta vapun jälkeen kertaakaan, verhot on täysin kiinni. Niin, mitä mieltä olet, kun mies ehdottaa mulle osastolle menoa, olisiko se psykiatrin mielestä aiheellista vai ei. Mitä mä teen. Mies sanoo, ettei jaksa päivääkään katella mun aikaansaamattomuutta ja itkuisuutta, kun on kesä tulossa ja kaikki on hänen mielestään hyvin. Ei mulla oo kuulema syytä masennella.
Psykiatrille
yks vaan
4370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Että hae ammattiapua välittömästi, ei yleislääkäreitä ja heidän pillereitään vaan aika psykiatrille.
Masennus alkaa hellittään kunhan saat taasen otteen elämästäsi, et anna elämän ohjata sinua vaan sinä ohjaat elämääsi, huomaat kuinka värit alkavat jällee ilmestyä nurkan takaa.
Tuntuu, että osasto olisi sinulle vähäksi aikaa hyvä paikka, mutta sen päättää psykiatri eikä miehesi. Oletkohan syönyt lääkkeitä jo yli kuukauden, rupeavat auttamaan vasta sitten.
Toisen on hyvin vaikea ymmärtää masentunutta ihmistä (tyyliin ryhdistäydy) ja se aiheuttaa itsesyytöksiä ja olo ei ainakaan parane, siksi suosittelisin osastoa, voisit päästä edes pieneen alkuun.
Mä en kertonut että käyn terapiassa jo, mut se ei oo kuin kaksi kertaa kuukaudes ja syön lääkkeitä (vasta kaksi viikkoa) ei oo ainakaan vielä tehonnut. Huomasin just ikkunast,et koivuissakin on jo lehdet...silmut ainakin...ahdistaa
Olet syönyt lääkkeitä vasta pari viikkoa, ei vaikutusta vielä. Odota rauhassa, voi olla yllättävää apua. Ole iloinen, että olet avannut verhot ja ahdistus on ollut poissa ehkä sekuntteja, tiedoksi että lukion oppikirjassa sanotaan, että masentuneelle sanominen ryhdistäydy on sama kuin syöpäpotilaalle sanoisi, että parane. Sekin on myönteinen merkki, että jaksat käydä täällä, jos voisin lähettäisin sinulle hitusen energiaa, mutta voin antaa vain ymmärryksen.