1.6D Drive viritys...

V50-2009.

Rica,
http://www.rica.nl/viewcar.aspx?vehicle=180
125hv.

BSR,
http://www.doc-power.com/index.php?page=products&group=70&sbrand=53&smodel=202&sengine=854
138hv.

Heico,
http://www.heicosportiv.de/mainframe.asp?lang=de&e1=833
125hv.

Mikä näistä, kokemuksia?

Takuu menee umpeen Tammikuussa ja sitten on virin aika...Halvempaa kuin auto vaihto.

11

4994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen.

      tyytyväinen Rican softaan, mutta auto on S40 T5. Kone jaksaa suurilla kierroksilla paremmin. Bensakoneen vääntökin nousi mukavasti 414 Nm, vakio on 320 Nm. Eli nyt jaksaa todella hyvin matalillakin kierrokislla ja vaihdekeppi ei kulu niin paljon :) En sitten tiedä miten tuo 1.6 drive piristyy Rican softalla. Eiköhän nuo kaikki ole ihan hyviä vaihtoehtoja. BSR vaikuttaa äkkiseltään parhaalta. Itselläni oli sijaisautona V50 drive ja laiskalta tuntui. Tosin keskikulutusta en saanut nousemaan yli viiden litran, vaikka yritin kovasti :)

    • hoh hoijaa

      Ensin ostetaan eko-malli ja sitten pitää virittää...

      • Verotus = 0.

        se autoveron määrä, tajuatko?

        Mitä pienemmät päästöt paperilla, sitä pienempi autovero/vuotuinen käyttömaksu.

        Esim. Volkswagen AG:n turbomalleista kannattaa myös AINA ostaa se halvin/vähäpäästöisin ja jälkivirittää se halujensa mukaiseksi. Suurin osa eri bensa/dieselturbomalleista ovat vain eri moottorinohjausohjelmalla eroteltuja versioita.


      • moottorin.

        optimointi vähentää auton ekostatusta? Kulutus luultavasti vielä putoaa optimoinnin jälkeen.


      • viritys...
        moottorin. kirjoitti:

        optimointi vähentää auton ekostatusta? Kulutus luultavasti vielä putoaa optimoinnin jälkeen.

        Onnistuneen virityksen tuntomerkit: teho laski 50% ja kulutus nousi 50%


      • Janos Petke
        viritys... kirjoitti:

        Onnistuneen virityksen tuntomerkit: teho laski 50% ja kulutus nousi 50%

        ihme...


        Että ajat Nissan Almeralla.

        Tyhmyys ON perityvää.


      • köyhäillään
        Verotus = 0. kirjoitti:

        se autoveron määrä, tajuatko?

        Mitä pienemmät päästöt paperilla, sitä pienempi autovero/vuotuinen käyttömaksu.

        Esim. Volkswagen AG:n turbomalleista kannattaa myös AINA ostaa se halvin/vähäpäästöisin ja jälkivirittää se halujensa mukaiseksi. Suurin osa eri bensa/dieselturbomalleista ovat vain eri moottorinohjausohjelmalla eroteltuja versioita.

        ensin kärvistellään pari vuotta ja sitten hankitaan viriviripalikka, ei siinä auton arvo ainakaan parane, eikä muutu uudemmaksi.


      • Rinkulat
        köyhäillään kirjoitti:

        ensin kärvistellään pari vuotta ja sitten hankitaan viriviripalikka, ei siinä auton arvo ainakaan parane, eikä muutu uudemmaksi.

        Kuten minäkin olen tehnyt.
        2010 A4 1.8TFSI, 120hv -> 205hv.
        Hintaan 765e.


      • Etteitotuusunohdu

        Tietysti ecomalli ! Tietysti!! Ajattele nyt , halvempi ostaa kuin joku turhake r ja pienemmät verot ja pienempi kulutus joka yleensä putoaa desin pari . Moottori tulee paremmaksi ominaiduuksiltaan kun säädetään oikein. Todella fikus juttu. En ymmärrä noita viritys kettulu kuitteja? Ei kukasn odotakkaan mitään rakettia 1,6 ecodrivestä tietystikkään mutta tulee ihan sopiva ei turhake t5r ylitehoisia ne on naurettavia naura niille.

        Edelleen ajankohtainen.


    • voloovo

      ole keskittynyt lähinnä Volvojen virittämiseen? Itse pohtisin Heicon ja BSR:n välillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3899
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3505
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3338
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1608
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1102
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe