kuinka pitkään kalat noin yleensä elää? ja kuinka monta niitä voi olla 50 litran akvaariossa? jotain neontetran kokoluokkaa... pitääkö veteen lisätä vaihdon jälkeen jotain parannus ainetta tai jotain?
kalat -->
*Fish*
8316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
riippuen kalojen ikä noin vuodesta useaan kymmeneen vuoteen.
Kaloista ja hanaveden laadusta puolestaan seuraa, pitääkö veteen lisätä jotain:
Kasvilannoitteita, suoloja jne.
..., kerro lisää niin kenties opimme taas jotain uutta!
jos vettä pitää kovettaa, niin lisätään kipsiä ja ruokasoodaa jne. Ovat nimittäin suoloja.
Suositus laskukaava TAIS OLLA seuraava; akvaarion litrakoko / kala cm
eli 50l akva, neon pituus aikuisena = 4-5cm
tulikos tulokseksi n. kymmenen kalaa PELKKIÄ NEON TETROJA.
Itse en näitä "parannus aineita" ole käyttänyt kahdeksan vuoden harrastus ajan aikana kuin ihan alussa tietämättömyyttäni (rahastusta). Kun vaihdat vettä akvastasi puolet joka viikko niin vesi arvot kerran kuntoon saatuasi ja sisäistäessäsi muutkin hoitorutiinit ei hasardeja PITÄISI sattua.
Onnea valitsemallasi harraste uralla.
Kalat elää ihan lajista riippuen. Lyhyimmillään ikä voi olla alle vuoden ja enimmillään useita kymmeniä vuosia.
Se kuinka monta kalaa voi pitää 50 litran akvaariossa riippuu kalan koosta ja aktiivisuudesta. Voit kasvattaa vaikka 50 monnisen poikasta siellä parisenttisiksi tai sitten jos haluaa esim. leväbarbeja, vastaus on nolla kappaletta.
Yleensä kannattaa kaloja valitessa ottaa mitta käteen, mitata akvaarion pituus ja jakaa se kymmenellä. Siinä on nyrkkisääntö siihen kuinka pitkiä (aikuispituus) kaloja akvaariossa voi pitää vakituisesti. Poikkeuksen tekee kalan aktiivisuus. Oikein vilkkaita ja nopeita uimareita ei sovi mahduttaman tuollaisiin mittoihin, kun taas paikallaan köllötteleviä kavereita voi laittaa lyhyempäänkin altaaseen.
Keskikokoisten ja kohtuu rauhallisten kalojen tilanvienti lasketaan siten että 1 cm kalan aikuispituutta vie 1 litran vettä. Neontetra kasvaa n. 4 cm pituiseksi joten sille laitetaan 4 litraa vettä (ja riittävästi lajitovereita koska on parvikala).
Veden parannus riippuu hanavedestä ja siitä millaista vettä kyseiset kalat haluavat. Suomessa on yleensä pehmeää vettä, jos otat kovan veden kaloje, pitää vettä kovettaa. Jos vesi on raskasmetallipitoista ja siinä on klooria, voidaan haitalliset aineet sitoa vedenparannusaineella. Harvassa paikassa Suomessa vedenparannusainetta tarvitsee käyttää.
vanha talo ja putket on ruosteessa..
...asuu Turussa, mutta kuuluuko se sarjaan "yleensä Suomessa"?
Mut joo, jos vesi kelpaa juotavaksi eikä haise tai maistu omituiselle (kloori) niin kyllä se silloin kaloillekin käy.
kiitos kaikille vastauksista! kyselen lisää kun tulee mieleen :)