Pääomaverotus kokonaan harkintaan

rajanvetäjä

Yritystulon jako pääomatuloon ja ansiotuloon

Elinkeinotoiminnan tulos jaetaan pääoma- ja ansiotuloon. Jako tapahtuu yrityksen edellisen vuoden nettovarallisuuden perusteella. Pääomatuloa on 20 %:n vuotuinen tuotto em. nettovarallisuudelle. Loppuosa on ansiotuloa.

Yksityinen elinkeinonharjoittaja voi kuitenkin veroilmoituksessaan vaatia, että pääomatulona verotetaan vain 10 %:n vuotuinen tuotto. Vaatimus kannattaa esittää, jos elinkeinonharjoittajan yhteenlaskettujen ansiotulojen (elinkeinotoiminnan ansiotulo-osuus mukaan lukien) veroprosentti jää pienemmäksi kuin pääomatuloista määrättävä 28 %. Verovuodesta 2010 alkaen elinkeinonharjoittaja voi vaatia, että yritystulo verotetaan kokonaan ansiotulona.

3

1260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wakka- ja tositteet

      Eipä ole verottaja liiemmälti tiedottanut tästä.

      Penkomalla vaan ahkereasti tietoa netin kautta , ko. asia tulee esille.

    • <<<<<<<<<<<<<<

      http://www.vero.fi/?article=8911&domain=VERO_MAIN&path=5,39,482,678&language=FIN

      Elinkeinonharjoittajien ja maataloudenharjoittajan jaettava yritystulo ja verotusyhtymän maatalouden tulo-osuus voidaan vaatimuksesta verottaa kokonaan ansiotulona

      "Pienituloisempien elinkeinonharjoittajien asemaa on parannettu muuttamalla yksityisten elinkeinonharjoittajien ja maataloudenharjoittajien pääoma- ja ansiotulojakoa koskevia tuloverolain 38 §:n säännöksiä. Elinkeinonharjoittajien ja maatalouden harjoittajien jaettava yritystulo voidaan verovelvollisen tai yrittäjäpuolisoiden ennen verovuodelta toimitettavan verotuksen päättymistä tekemästä vaatimuksesta verottaa kokonaan ansiotulona. Vaatimus koskee erikseen elinkeinotoiminnan tulolähteen tuloa ja maatalouden tulolähteen tuloa. "

    • tarkka rajanvetäjä

      Muuten hyvin lainattu, mutta otsikko meni metsään. Eihän pääomaa veroteta, TOLLO. Siinähän kerrottiin tulon, siis ansio- ja pääomatulon verottamisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      244
      2304
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1528
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      58
      1340
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1299
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe