Tyttö 11 päivää vanha, kotona oltu 8 pv. Aiemmin nukkui 2-3 tunnin pätkiä, mutta nyt pari päivää nukkunut maks. 1-1,5 tunnin pätkiä ja herää kiukkuisena. Syö tissiä jonkin aikaa, mutta sitten väsähtää ja imeminen muuttuu lutkutukseksi ennenkuin nukahtaa kokonaan. Joskus on annettu juuri ennen nukahtamista pullosta lisäapetta ja sitä menee joskus jopa 60 ml, siis yhden tissin syömisen lisäksi. Mitä tässä pitäisi tehdä, jotta saataisiin nukkumisrytmi paremmaksi eli että nukkuisi enemmän kuin tuon tunnin kerrallaan? Olen yrittänyt pitää hereillä tissillä, että söisi molemmat tissit, mutta toinen todellakin väsähtää ja imeminen muuttuu lutsutukseksi. Auttakaa kokeneet! Kiitos!
Vastaukset 4
- muuta mieleen
kuin se tosiasia että noin pienelle on hankalaa mitään rytmiä luoda, pitää vain elää lapsentahtisesti. Toki jos tuntuu että jää nälkäiseksi, pullosta kannattaa antaa täydennystä.
- viittä imettänyt
Mutta jos pullosta annat täydennystä ja lapsi sitten nukkuu pidempään, on se viesti tisseille, että maito riittää, eikä tuotanto lisäänny. Suosittelen siis sinnikästä imetystä lapsentahtisesti. Kuitenkin omien voimavarojen mukaan tietysti!
- fisutt
Koeta pitää vauvaa hereillä "kaikin keinoin" jotta söisi mahdollisimman paljon ennen nukahtamistaan. Vaatteita vähemmälle ja hiero vauvan jalkapohjia, kämmeniä ja niskaa. Asia korjaantuu kyllä varmasti kunhan vauva vähän kasvaa ja jaksaa olla paremmin hereillä. Nyt ei auta kuin yrittää imettää niin paljon kuin vain saat vauvan syömään. Yöllä voisi harkita tuota lisämaitoa jos sitä saa menemään, ettei ihan joka välissä tarvi herätä. Olisi hyvä, jos saisit sitä varten omaa maitoa kerättyä niin ei vaikuta omaan maidon tuotantoon.
- Yksi äippä..
Kun imetät tiheästi, myös maidontulo lisääntyy (varsinkin yöllä imettäminenlisää tehokkaasti maidontuloa). Jos annat lisämaitoa näin ei käy. Tiheänimunkausia on silloin kun vauva lisää maidontuloa tulevaa tarvetta varten. Muista itse juoda ja syödä tarpeeksi. Kyllä se pian tasoittuu. :) Ensimmäinen tiheänimunkausi on yleensä 3 viikon iässä ja toinen noin 3 kk iässä. Mutta se on varmaan yksillöllistä. Mikäli vauva on jatkuvasti nälkäinen eikä paino nouse, pitää vauvalle antaa lisämaitoa, mutta tässä tapauksessa veikkaan että vauvasi lisää maidon määrää (kun kerran tyytyväisenä nukahtaa tissille).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901653
- 861403
- 1041068
- 48919
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..15915Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su43821Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.114670Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83666Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30651Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45597