mondeo puhaltaa vain ikkunaan

vimmanen

Mondeo 1997 TD puhallinprobleema. Ei puhalla kuin etulasiin, ei jaloille eikä suoraan ohjaamoon. Alipaineella ilmeisesti toimii puhallussuunnan vaihtaja, vai liekö vaijerilla? Vinkkejä kaivataan mistä ongelmaa vois lähteä ratkomaan. Puhaltimen kaikki nopeudet pelittää.

3

3037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäklä

      minulla on sama ongelma kaipaisin neuvoja

      • moonteo

        Itsellä oli aikoinaan -93 mondeo ja se ei tahtonu puhaltaa ku yhteen paikkaan ja jos oikein jakso houkutella ni joskus saattoi saada puhaltaan muuallekki. Alipaineella minusta ne pelaa tuon ikäisessäki. Tarkistakaa raitisilmansuodattimen kunto. Nimittäin mulla rupes pelaan kaikkiin suuntiin hyvin ku otin koko raitisilmansuodattimen pois. Se oli niin tukossa et puhallin ei saanu tarpeeks ilmaa et ois noi alipaine säätimet pelannu.


    • kotikorjaaja

      Säätimen takana oleva mustan alipaineletkun T liitin tukkeessa. Näkyykin jotakin vihreää tiiviste ainetta. liukenee vähän bräkleeniin. Itse irroitin liittimet säätimestä ja putken toisenpään puhallin moottorin vierestä hansikaslokeron ensin tieltä irroittaen. Ohuella metallilangalla ja jarrujen puhdistusaineella varovasti putkeen ja lankaa työntäen. lopuksi paineilmalla letkun alapäästä "ammuin" tukkeet putkesta. Toiminta palautui normaaliksi. säädin paneelin lamput on hyvä vaihtaa samalla kun kerran levällään niin vaikka ledeiksi ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9423
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4591
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1901
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1620
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1381
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1297
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe