Moi,
Varmaan typerä kysymys, mutta jotta en menettäisi hermojani lopullisesti niin kokeillaan tätä kautta josko vastaus löytyisi :)
Muutimme uuteen kämppään jossa on valaisinpistorasiat käytössä. Haluaisin irroittaa yhden pistorasioista ja korvata sen sokeripalalla jotta saan vanhan lamppuni kattoon kiinni (samalla pitäisi tuosta pistorasiasta irroittaa se ripustuskoukku). Ongelma on seuraava:
Katossa on hieno uudenmallinen pistorasia, josta sähköjohtojen pitäisi varmaankin irrota jotenkin näppärästi mutta en keksi kuinka. Pistorasiassa on johtojen liitäntäkohdan yläpuolella jonkinnäköinen vipunen jonka voisi kuvitella vapauttavan johdon pistorasiasta mutta kun näin ei käy.
Eli voisiko joku ystävällisesti kertoa kuinka ne johdot saa irti siitä pistorasiasta, jotta saisin sen vekottimen katosta alas?
Kiitos suuresti ja anteeksi sekava selitys :)
--
Tommi
Pistorasian vaihto sokeripalaan
15
27991
Vastaukset
- Jepjep
Saattaa kuule tommi olla paras kun annat jonkun tuttavasi tehdä, koska vaikuttaa sille, että osaat saada sähköiskun noista hommeleista...
- Avuton
No, en tässä suurta vaaraa näe sillä aiemmin homma on sujunut ihan näppärästi. Nyt vain hämmästyttää tämä uusi hieno systeemi, joka ei ihan heti avautunut kun niska kenossa sitä yritti tarkastella.
Eli vapautuvatkohan ne piuhat jotenkin näppärästi?
- Industry
Kyllähän ne piuhat vapautuvat, mutta sinulla ei taida oikeudet riittää kalusteiden vaihtoon. Maallikolle on sallittu seuraavat sähkötyöt: tulppasulakkeen vaihto, valaisimen asennus sokerípalaan, pistorasian kannen irroitus tapetoinnin ajaksi ja maadoittamattoman yksivaiheisen jatkojohdon korjaus.
Kun katossa on uusi hieno valaisinpistorasia, on siihen syynsä. Voisin vaikka lyödä vetoa kymmenellä yhtä vastaan että tämä valaisinpistorasia on maadoitettu. Ja tällaisessa valaisinpistorasiassa on tappi, jonka tehtävänä 1. kytkeä valaisimen PE-johdin asunnon sähkölaitteiston maadoitusjärjestelmään 2. estää maadoittamattoman metallirunkoisen valaisimen kytkeminen ko. pistorasiaan(aivan kuten seinässäkin olevissta pistorasioissa). Valaisimessa jossa ei ole metallirunkoa on sellainen pistotulppa että se sopii ko. rasiaan vaikkei maadoitusta tarvitsekaan.
Aiemmin kun valaisimen paikat eivät olleet maadoitettuja, päätettiin rasialle tuleva johdotus sokeripalaan, johon käyttäjä pystyi kytkemään valaisimen ilman väärinkytkennän mahdollisuutta(lampussa ihan sama kummin päin L ja N ovat), mutta koska nykyisten määräysten mukaan kaikki pistorasiat on oltava suojamaadoitettuja, koskee tämä myös valaisimien paikkoja koska samassa huoneessa kaikkien pistorasioiden tulee olla maadoitettuja. Näihin rasioihin eivät sitten nollaluokan pistotulpalla olevat vehkeet sovi eikä ole tarkoituskaan.- tekee
Joo kyl se siit lähtee irti kun painaa siitä klipsusta ja vetää johdosta. Mittaa ensin yleismittarilla ettei ole virta päällä.
Ja sulle industry mitkä helvatun oikeudet, sulta ko ne pitäs anoa? - Industry
tekee kirjoitti:
Joo kyl se siit lähtee irti kun painaa siitä klipsusta ja vetää johdosta. Mittaa ensin yleismittarilla ettei ole virta päällä.
Ja sulle industry mitkä helvatun oikeudet, sulta ko ne pitäs anoa?Ei pidä eikä tarvitse anoa oikeuksia multa, vaan ne ovat ihan lain määrittelemät. Tsekkaa tästä, http://palvelu.edita.fi/dynaweb/tukes/tukes/sturva/@ebt-link?showtoc=false;root=idmatch(id,sk0516.996
varsinkin luku 3.
Tuohon sun kirjoittamaan neuvoon voisin vielä kommentoida sen verran, että yleismittarilla on turha mitata jos katkaisin on asennettu nollajohtimeen. Näinhän ei saa olla mutta mahdollisuus on otettava huomioon. Tässä tilanteessa mittari näyttää nollaa, koska nolla ei ole kiinni toisessa potentiaalissa(nolla on "ilmassa") vaikka vaihejohtimessa olisikin jännite. Tämän vuoksi täytyy irrottaa sulake ennen töihin ryhtymistä. Toinen syy sulakkeen irroittamiselle on se, että käyttökytkin (=valokatkaisija) ei täytä erotuslaitteelle asetettuja vaatimuksia. - zzz auts
Industry kirjoitti:
Ei pidä eikä tarvitse anoa oikeuksia multa, vaan ne ovat ihan lain määrittelemät. Tsekkaa tästä, http://palvelu.edita.fi/dynaweb/tukes/tukes/sturva/@ebt-link?showtoc=false;root=idmatch(id,sk0516.996
varsinkin luku 3.
Tuohon sun kirjoittamaan neuvoon voisin vielä kommentoida sen verran, että yleismittarilla on turha mitata jos katkaisin on asennettu nollajohtimeen. Näinhän ei saa olla mutta mahdollisuus on otettava huomioon. Tässä tilanteessa mittari näyttää nollaa, koska nolla ei ole kiinni toisessa potentiaalissa(nolla on "ilmassa") vaikka vaihejohtimessa olisikin jännite. Tämän vuoksi täytyy irrottaa sulake ennen töihin ryhtymistä. Toinen syy sulakkeen irroittamiselle on se, että käyttökytkin (=valokatkaisija) ei täytä erotuslaitteelle asetettuja vaatimuksia.asialista tietoa
- Ville
Ota sivuleikkurit avuksi jos ei muuten lähde. Varmista vain se jännitteettömyys ensin.
- Kepa
Olisikohan viisaampaa toimia niin päin että päivität sen valaisimen vastaamaan nykyaikaa, eikä niin päin että muutat talon vastaamaan vanhoja määräyksiä?
Hae kaupasta valaisinpistotulppa ja laita se lampun johtoon kiinni.- zzz auts
jos olisi kisa niin kepalle palkinto
- Joo
zzz auts kirjoitti:
jos olisi kisa niin kepalle palkinto
Jos lampussakin kolme piuhaa (kolmantena maajohto), niin pitäis siinäkin tietää, että miten ne kytkee. Pistotulpassa on kyllä yleensä merkattu ja näkeehän sen silmälläkin, joten jos värit on hallinnassa, niin onnistuuhan se.
- Sähkäri
Taas näkee, kuinka maallikoilla sormet syhyää päästä tekemään ihmevirityksiä, vaikka liikkeistä saa aivan laillisia ja turvallisia tarvikkeita. Hyvä nimimerkki avuton, älä mene tekemään mitään kytkentöjä, koska sähköllä leikkiminen on hengenvaarallista. Jos et itse pääse hengestäsi, niin ehkä joku toinen pääsee, kun menee koskemaan kytkemääsi valaisimeen. Olet saanut monta hyvää neuvoa ja tietoa määräyksistä. Noudata niitä. Anna ammattimiehen kytkeä valaisimesi. Sähkötöissä pitää tietää, mitä tekee!
- Asiakkaan kyykytystä
Hieman vanha viestiketju, mutta samaa asiaa hain. Valitettavasti tuli heikosti vastauksia asialliseen kysymykseen (mikä on tietysti maan tapa), mutta sitäkin enemmän viistastelua ja snobbailua omilla tiedoilla.
Viisastelijoiden takia, tai heistä riippumatta, kaupat ovat edellen pullollaan sellaisia valaisimia, johon katoissa oleva valmiit pistorasiat eivät millään ilveellä sovi. Toki piuhat saa kiinni, mutta ei itse valaisinta kattoon. Pitäisi määrätä sakko ja ostoboikotti kaikille sisäänostajille, jotka antava tämän perinteen jatkua.
- Maxie
http://www.tukes.fi/kodinsahkoturvallisuus/1_5.html
Saa vaihtaa itse! - näin onnistuu
http://static.byggmax.com/image/products/472x472/29541_472x472.jpg osta tuollainen ja kiinnitä tuo siihe nvanhaan lamppuusi (onnistuu perusruuvvarilla)
- mahtaa olla...
Voi olla että Tommilla on jo valaisin katossa, reilut kahdeksan vuotta kun aikaa hänen projektistaan kulunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053181Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921379
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561246Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803