Menettämisen pelko

Mäudchen

En oikein tiedä minne tämä aihe kuuluu..Laitoin sen nyt kuitenkin tänne.

Itselleni on siis alkanut muodostua ongelmaksi menettämisen pelko. Luulen syyn siihen olevan aika selvä, minuun kohdistui yläasteaikaan koulukiusausta, ja koko kaveripiiri jätti minut yhtäkkiä ulkopuolelle. Monien kanssa heistä olin ollut kaveri monta vuotta. Tilanne ei koskaan palanut ennalleen, ja koulukin loppui ja kyiseiset ihmiset unohtuivat täysin ja nyt siitä onkin jo monia vuosia vierähtänyt. Nyt olen kuitenkin myöhemmin huomannut ikäviä tunteita koskien oikeastaan kaikkia ihmisiä elämässäni joilla on minulle merkitystä. Olen muutenkin erittäin ihmisläheinen ihminen, mikään ei ole minulle niin tärkeää elämässä kuin hyvät ystävät. Yritän itsekin aina parhaani mukaan olla sellainen, ja ehkä asetan odotukset muita kohtaan liian korkealle, sillä tunnen usein pettyväni, että en saa takaisin yhtä paljon kun annan.

Monesti, jos joku ystävistäni jättääkin vastaamatta viestin, tunne heti että se oli nyt sitten tässä. Masennun, tunnen heti että olen menettämässä hänet, ehkä sanoin jotain väärin..Tiedän kuitenkin, että mitään erikoista ei ole, ei mitään syytä miksi ks. henkilö minut jättäisi. Tosin ei sitä ollut ennenkään, kun niin tapahtui. Tosin yläasteikäiset eivät ole vielä kovin kypsiä muutenkaan..

Onko kukaan teistä kokenut samanlaista?

2

359

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minua kiusattiin kokp peruskoulun ajan ja ylä-asteella tämä senkunvaan paheni. Enkä vieläkään haluaisi hirveästi muistella niitä.

    • ei tarvitse pelätä

      minulla on sama ongelma että pelottaa jos ystävä hylkää minut kerran lähetin sille tekstarin ja ihmettelin kun se ei ollu vastannu koko päivänä eikä ollu muhun missään yyhteydessä pelkäsin niin paljon mutta onneksi se oli ollut mökillä ja puhelin oli vain jäänyt kotiin ei sinun kannata pelätä että ystäväsi jättää sinut ja jos ne jättäisi niin heillä ei olisi pääkopan sisällä muuta kuin ontto kallo älä siis pelkää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      109
      1047
    2. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      74
      935
    3. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      59
      871
    4. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      57
      807
    5. 54
      791
    6. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      274
      710
    7. Vasemmistoliitto esittää rikkaille veronkiristyksiä, mutta kansalle ei kelpaa

      Miksi? Haluaako taviskansa lisää leikkauksia peruspalveluihin? Pääsettekö liian helposti vielä terveyskeskukseen tai ham
      Maailman menoa
      34
      682
    8. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      111
      652
    9. Ihmettelen vieläkin miten pitkäksi aikaa

      Loukkaannuit mies. Taidat olla pitkävihainen.🫤
      Ikävä
      69
      566
    10. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      17
      552
    Aihe