Sain muuton aikaan tänne korkealle, 7 krs, ja keskustaan ja voin taas kirjoittaakin.
Aloitin oikein ruattin kielellä, se kun on osoiittautunut niin suosituksi aiheeksi. Saas nährä kui äijän käi?
Vassokuuta ja kirjoittakaa jos aihetta löydätte!
Aloitin oikein ruattin kielellä, se kun on osoiittautunut niin suosituksi aiheeksi. Saas nährä kui äijän käi?
Vassokuuta ja kirjoittakaa jos aihetta löydätte!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Huomenta ja Onnitteluni Uudelle kodillesi, vai pitääkö sanoa kodillenne:D Ihmeen virkeä oletkin muuton jälkeen! On varmaan hulppeat näköalat 7 kerroksesta, ja onhan keskustassa asumisessa monta muutakin hyötyä.
Kyllä äijän hyvin käy:D kun noin virkeänä ottaa vastaan uuden aamun:D Samalla onnittelen Kalle Artturia nimipäivän johdosta! vai onko sekin ruotsalasittain Arthur? Hur som helst, lähempänä taivasta joka tapauksessa!
Kaikkea hyvää!
Toissapäivänä alkoi muutto ja eilen päättyi. Hujanhaja on kyllä hirmuinen.
Minulla on jopa oma sauna kun kyseessä on upouusi asunto. Muuttohiet oli mukava pestä pois.
Toinen nimeni kirjoitetaan muotoon Artur. Kun tekonimeni ,silloin joskus, oli Kalle, otin itseltäni käyttäjätunnuksekseni tuon kalle.artturi.
Kun te nyt lähes kaiken minusta tiedätte, niin lisään vielä, että jalassani on siniset kalsarit.
Tutustumisiin! Ruune
toisen nimen Artur johdosta, uuden kodin vuoksi ja ihan vain muutenkin!
Iloista sunnuntaita!
Hieno homma, aina vaan korkeammalle, näkee kauas; ihan tässä lättäkattosessa asuva mykistyy. Eipä silti, katolta näkyy kauas täältäkin kun ympärillä on aakee laakee. Tai oli joskus. Nyt isot sembrat ympäröivät mökin. Oho, minähän repesin runolliseksi.
Laskitko ikkunaruudut ensimmäisenä iltana ennen nukahtamista, olisit nähnyt kullan kuvan unissasi ? Nythän Sinun täytyy pitää tuparit ! Suolaa ja leipää ojennan tässä tuohikorissa omatekoisten karjalanpiirakoiden muodossa. Onkos Sinulla parveke ja oletko laittanut sinne talvenkestäviä kukkia, kuten callunoita laatikkoon ?
Olenhan joskus kertonut, että naapurusto ja muutama sukulainenkin on kaksikielisiä, mutta nyt meidän koirakin alkaa ymmärtää ruotsia. Se nappaa puheesta sanoja, kuten "tulee, tuli, jopa tulitikku", jolloin sen pitää alkaa haukku kunnon vahtikoiran tapaan. Se kammoaa lääkitystä ja hoitotoimenpiteitä, ja sana eläinlääkäri saa sen luimistellen menemään portaikon alle. Koiralla on ollut korvatulehduksia, ja sanaa korva tietysti tuli toistetuksi, kun lääkittiin. Keksittiin , että aletaan puhua näistä sille aroista asioista ruotsiksi, mutta nyt se mokoma on oppinut ainakin tuon öran , veterinärin ja komma-verbin. Kun puhuu lähisukulaisista nimellä, se valpastuu ja häntä alkaa vispata, korvat kuulostelevat hörössä, kuuluuko tuttujen autojen tai askelten ääniä.
Ja nimipäivä ruusuja koitin hakea täältä Daatasta ,mutta tekniika petti , olin jo valinnutkin sellasia ihana punaisia. Mutta kun koitin saada niitä tänne, hävisivät avaruuteen.
On se ihanaa kun on oma sauna, ja ne siniset sopii sinulle varmasti mainiosti, kyllä minulle nauru maitto.
Nauti nyt elämästäsi täysin rinnoin,. Ettei sitten tee mieli enään sinne eteläänkään --jossa monet talvet vietit..--- Keskustassa on varmaankin paljon kaikenlaista kivaa päiväohjelmaakin, sinna vaan mukaan.
Ainakin on kirjastot ja elokuvateatterit lähellä.
Minä olen oppinut Käyttämään DVD levyjä ja katson kotona tämän tietokoneen kautta mieleisiäni elokuvia.
Avattarenkin katsoin kahteen kertaan kun en heti huomannut ,että sen sai myös muille kielille laitettua.
Hyvää päivän jatkoa ja kakkukavit sitten joskus --vaikka sielä Meidän Kahvipirtissä,
myös minulta. Asunnon vaihto on isoja asioita, kertoo paljon hänestä joka sen ruljanssin läpi käy.
Tämä talo missä asun tuli jo alussa jonkin virheen takia lähes puoli metriä liian alas, ei voitu portaitakaan rakentaa ollenkaan, kynnys on jalkakäytävän tasossa. Sellaista se on kun talo rakennetaan ensin ja katu tehdään myöhemmin. Kuudennessa kerroksessa asun mutta tuntuu kuin talokin olisi vielä vajonnut alaspäin kun jotenkin maa vaikuttaa tulleen lähemmäksi näinä kymmenen vuoden aikana.
Keskustan läheisyys on se hyvä puoli myös täällä.
Kyllä se siitä sano Manukin.
sai pienen runosuoneni puhkeamaan kuin koivuun lehdet.
Nyt Ruunella on hyvä renki
ihan oma löylyn henki.
Lauteillaan voi kelliä
ja antaa lämmön helliä.
Ei talven kylmyys eikä jää
saa luokses enää ennättää.
Sen saunan henki karkoittaa
ja aimo miehen uudistaa.
Heitähän simaiset löylyt kun siltä tuntuu,
iloiten sinisirkku-
ilmaantunut koko liuta, nyt vaan valkkaamaan ja vuoroja jakamaan ! Onneks olkoon vaan Ruuneperi !
Pääsinpäs nappaamaan valokuvan ihka uudesta saunasta ja vanhasta kylpijästä ;-)))
http://ohjehaku.fi/images/thumbnail/234608fe96f4f9c90e8c6dd94ff5e534/3
Kiva juttu, sain iloisemman ilmeen iltaa kohti....
kun ittelleen vastaten saa iloisen ilmeen. Tuollaisia jonnnntteja ei ole olemassakaan, hame siinä haisee.
.
.
http://www.youtube.com/watch?v=akNJIqpNPlk
>>>>
http://www.youtube.com/watch?v=YP4XzP12KQ0
*********************************************************
onko unotunu sinne saunaan, varo ettet pala kuin se saunakilpailun ukko ! Vai jäikö joku selän pesijöitä sinne asumaan ?
Taisi hermostua kun salaa kuvasin, kiukkusen uhon laittoi jollekin, ja syytteli hamettani!! ;-DDD