C-Hepatiitin testaus?

Testi?

Missä voi testata c-hepatiittia ? Maksaako se ?

3

967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juup.

      http://toimipaikka.a-klinikka.fi/vinkki/toimipisteet/hameenlinna

      Tuo nyt yhden kaupungin ja yhden tuollaisen aihepiirin pisteen osoitetieto, samanlaisia nyt vähän joka kaupungissa taitaa olla.

      Ihan paikallisen terveyskeskuksen tartuntatautipuolelle (miten sitten missäkin tämä on muodostettu...) yhteyttä ottamalla nyt perustelulla voi saada näytteenoton toteutettua. Mutta c-hepatiitti on hieman sellainen, että välttämättä ei aleta ottamaan ihan perusjantterilta (rahakysymys suhteessa riskiin) jos ei ole mitään hyvää perustelua. Neula-altistusta tai selkeää verikontaktia, itsaiheutettuna tai tapaturmana. Jos vain haluaisit otattaa, kuten sukupuolitautitestejä irtosuhteiden jälkeen niin ei välttämättä maksuttomana julkisessa terveydenhuollossa oteta. Niin äärettömän harvinainen tartuntariski.

      Huom, mutta jos menet testiin niin raja on 6kk viimeiseimmästä mahdollisesta tartuntahetkestä kun kannattaa otattaa. Jossain lukee edelleen 8kk:in joka ilmeisesti ns. vanha raja ja testit tarkentuneet. Mutta tosiaan hepatiitti on aika salakavala ja voi mennä kauan, että näkyy. Eli jos pari kk aikaa riskistä niin turha vielä mennä ilman oireita.

      • Asiasta tietävä

        Soita meikkunn niin saat oikeata tietoa, nämä s---tanan nettilääkärit tietää kaiken. Nyt on 7.11.2010 !!!!!


    • maaaaaaria

      opiskelet niin terkkari järkkää kyllä koko homman ja ilmasta on!! itekkin halsin kaikki testit ennenkuin valmistuin vihdoin, tuli sen verran narkattua ja sekoiltua opiskelun viimesinävuosina :D nyt sitten olen muka aikuinen ja käyn töissä joka on yhtäkuin selvyyttä sen aikaa kunnes taas "opiskelen"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4180
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3959
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3462
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2863
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2709
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2522
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2114
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      12
      1206
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1157
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1006
    Aihe