silmien

Hei!
Eka laserointi ehkä ensiviikolla edessä, molempiin silmiin tod.näköisesti, vähän hirvittää:(
Kuinka varautua? Olisin kiitollinen jos joku kokenut kertoisi vähän miten toimenpide tehdään, kauanko kestää, onko kivulias ja miltä silmät tuntuvat laseroinnin jälkeen.
1197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tuo miltä tuntuu on hyvin subjektiivinen kokemus. Jotkut tuntevat pienenä kipuna, jotkus isompana ja jotkut melkoisena kipuna. Jollain tasolla se siis tuntuu, mutta esim. itselläni tuollaisena pienenä kipuna, lyhytaikaisina pieninä poltteluryppäinä lähinnä. Ja tuo on hyvin paljon kiinni siitä kuinka paljon niitä polttoja joudutaan antamaan ja mihin kohtaan silmänpohjassa.

Miten tehdään. No omat muistikuvat on:
- voi saada rauhoittavan esilääkityksen pahaa jännitystä vastaan
- voi saada ihan pistettävänkin puudutuksen, jos on tarvetta (ei yleensä)
- ensin pupillit laajennetaan mahdollisimman hyvin silmätipoilla
- sitten istutaan tuolissa ja otsa tuletaan samankaltaiseen telineeseen kuin normaalilla silmälääkärilläkin
- varsinaiset iskut sitten näkyvät sitten kirkkaina välähdyksinä hoidettavassa silmässä

Varsinaiseen laserointiin ei kauaa mene, riippuu ihan paljonko on kohtia, joita on hoidettava, mutta koko hommaan menee toki aikaa, koska niiden silmätippojen on annettava vaikuttaakin ja on yksilöllistä kuinka nopeasti pupillit laajenevat.

Jälkeenpäin kannattaa pitää aurinkolaseja, koska ne pupillit ovat laajat eli sama juttu kuin silmänpohjakuvauksissakin. Osalla voi olla joitain tuntemuksiä ja välähdyksiä silmissä homman jälkeen, itselläni ei mitään eli vain se pupillien laajeneminen valoherkkyyksineen.

Eli reagointi on hyvin yksilöllistä eikä siitä pysty sanomaan kuin omat kokemuksensa. Se laseroinnin laajuus vaikuttaa tottakai kokonaisuuteen (esim. itselläni vain toiseen silmään ja vieläpä hyvin pienelle alueella).

Yleiskommenttina: ei ollut ainakaan itselleni mikään paha kokemus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laserointi kirjoitti:

Hei!
Eka laserointi ehkä ensiviikolla edessä, molempiin silmiin tod.näköisesti, vähän hirvittää:(
Kuinka varautua? Olisin kiitollinen jos joku kokenut kertoisi vähän miten toimenpide tehdään, kauanko kestää, onko kivulias ja miltä silmät tuntuvat laseroinnin jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu