sairaanhoitajan kello

88

En tiennyt mistä lähtisin tieto etsimään, joten kokeilen täältä. Saako sairaanhoitajan harjoittelija (AMK) käyttää sairaalantyöharjoitteluissa omaa sairaanhoitajan kelloa vai onko kellon käyttäminen ennemmin suositeltavaa vasta, kun on valmistunut? Lahjaksi avopuolisolle kyseistä kelloa olisin ostamassa ja mietin onko sitä vielä järkeä ostaa ennen hänen valmistumistaan. Kiitoksia vastauksista. :)

5

6323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoitaja.

      omaa sairaanhoitajan kelloa vai onko kellon käyttäminen ennemmin suositeltavaa vasta, kun on valmistunut?

      Kello on kuten mikä tahansa koru ja sitä voi käyttää kuka vaan ja missä haluaa. On samantekevää oletko opiskelija, valmistunut tai hoitaja ollenkaan. Ainoa sääntö koskee ammattiliittojen merkkejä, ne on vain valmistuneille liiton jäsenille tarkoitettu. Kelloja,pinssejä ja koruja voi alalla käyttää, kunhan ne eivät estä hygienian totetutumista (siksi ei mitään sormiin tai ranteisiin). Muuta sääntöä ei ole ja tämä koskee myös sh kelloa.
      Näitä kelloja näkee todella vähän hoitajilla. Itse olen yhden kellon nähnyt koko 8 vuotisen urani aikana ja olen kierrellyt lukuisissa paikoissa.
      Mutta se voi olla silti mukava muisto ja lahja, vaikkakin alalla mielestäni todella vähän käytetty. Yksi mukava lahjaidea hoitajalle on nahkainen tarviketasku (finnpocket.com myy). Mielestäni aika arvokkaita, mutta näitä näkee huomattavasti enemmän ja ovat paljon kelloa tarpeellisempia. Työpaikoilta ei saa kuin nopeasti hajoavia muovitaskuja, jotka tipahtavat taskusta, ja tälläiselle on yleensä muutenkin hyvin käyttöä. Lisäksi halutessaan voi ostaa lahjaksi jonkun tyylikkään nimineulan tai vaikka metalliset hoitajan sakset jostain ensiaputarvikekaupasta. Saksiakin voi tarvia vähäsen. Kello lienee se kaikista "turhin" näistä tuotteista, mutta jos siihen päädyt niin osta esim leijona merkkinen. Myytävänä on halvahkoja rihkamakellojakin. Omalla kokemuksella voin sanoa, että hajoavat käsiin nopeasti, on joskus ollut, mutta työssä en käyttänyt.

    • kotirouva

      Olen aikeissa myös ostaa hoitajan kellon itselleni vaikka en ole hoitaja. Olen nähnyt eri sairaaloissa työskennellessäni hoitajilla näitä kelloja. Helppo myös kotitöissä, kun tarvitsee pitää käsiä pesualtaissa.

    • hoituri77

      Mä olen pitänyt hoitajankelloa tarpeellisena töissä. Ajan katsominen esim. sykettä mitattaessa on helpompaa omassa rintapielessä roikkuvasta kellosta kuin potilashuoneen seinäkellosta. Kaikkissa huoneissa ei edes kelloja ole!

      • mhfd

        Heh. Taatusti maailman ainoa ala jossa työntekijä ostaa kiltisti välttämättömät työkalut omasta pussista maksaen sen sijaan että vihjaisi työnantajalle että tarvittais kello...


    • Anonyymi

      Tyttärelle tilasin tälläisen ja on ollut kovin tyytyväinen kelloonsa. https://www.sakkituoli.fi/etusivulle/sairaanhoitajan-kello

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      140
      2806
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      269
      2473
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1452
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1182
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1143
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1012
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      59
      906
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      877
    Aihe