No, perheessämme on kaksi allergista ihmistä, minä ja äitini. Olemme nyt kuitenkin lukeneet paljon rodusta "bichon frise" ja se on kuulemma melko vähän allergisoiva koira. Olemme muutenkin huomanneet että esimerkiksi sakemannit ja muut isot koirat allergisoi meitä todella kovasti, kun taas jotkut pienemmät rodut eivät juuri lainkaan.
Voiko bichon kasvattajan luo mennä "kokeilemaan" allergisoiko kyseinen rotu ? Voiko kasvattajan luo yleensäkkään mennä ikäänkuin käymään muuten kuin koiranhankinnan merkeissä :D ? tai tottakai jos rotu osoittautuu hyväksi meille, aikoisimme myös hankkia koiran kyseiseltä kasvattajalta..
Miten on?
Voiko bichon kasvattajan luo mennä "kokeilemaan" allergisoiko kyseinen rotu ? Voiko kasvattajan luo yleensäkkään mennä ikäänkuin käymään muuten kuin koiranhankinnan merkeissä :D ? tai tottakai jos rotu osoittautuu hyväksi meille, aikoisimme myös hankkia koiran kyseiseltä kasvattajalta..
Miten on?
Vastaukset 12
Vanhimmat
no enpä tosta tiiä :D Must tuntuu et jos ilmotat sile kasvattajalle tai kysyt että voiko tulla ? ehkä se sitten onnistuu
Tuossa tapauksessa vaan ei välttämättä muutaman tunnin altistus riitä, toisaalta jos allergia on lievä, saattaa siihen omaan koiraan siedättyäkin täysin ajan mittaan. Riskipeliähän se on. Mutta jos kasvattaja ei halua ottaa vastaan tutustumaan rotuun, kannattaa vaihtaa kasvattajaa. Koiran hankinnassa sekin on erittäin tärkeää, että tutustuu siihen kunnolla ja ajankanssa.
Rohkeasti vaan kysymään kasvattajalta. Tai jos tuttava piirissä on samanrotuisia, niin pyydelkäähän koiraa hoitoon :)
Itse tiedätte allergiatilanteestanne parhaiten.
Mutta älkää kertoko kasvattajalle mitään allergiastanne, sillä hän saattaa silloin alkaa epäilemään tilanteen vakavuutta liikaa.
Älkääkä kuunnelko näiden muiden keskustelijoiden >>itsekkäitä>> mielipiteitä.
on väärin koiraa kohtaan ottaa se testiksi ja sitten laittaa kiertoon, kun se on jo kotiutunut. se on elävä ja tunteva olento. kunnolliset kasvattajata eivät teille myy. ota joku muu eläin.
huolella :D en aio ottaa koiraa testiksi, vaan MENNÄ kasvattajan luo kokeilemaan allrgisoiko. Jos ei, olen täysin valmis ottamaan koiran itselleni, ja vaikka joku sanoikin ettei parin tunnin altistus välttämättä riitä, niin olen myös täysin valmis kestämään lieviä allergia oireitani siihen saakka kunnes siedätyn koiraan. En tosiaankaan ole yksi niistä idiooteista jotka ottavat eläimen vain antaakseen sen pois..
Minulla on jo ennestään gerbiili jonka pesäpurut allergisoivat aluksi, mutta en luovuttanut, ja en enää saa mitään oireita :)
Kiitos kaikille asiallisista vastauksista :) Ensi kuussa on ehkä nyt suunnitteilla kasvattajan luon vierailu.. :)
Noin niin kuin periaatteessa. Koiria on ollut nyt 16 vuotta meillä, eikä se ole haitannut. Eikä ole mitään näitä "ei-allergisoiviksi-väitettyjä" rotuja yksikään, kolmea eri rotua koiria. Siis omina. Hoitokoiria sitten montaa eri rotua myös ollut kyläilemässä meillä, joistakin niistä saan oireita edelleen, itselleni esimerkiksi sakemanni on sellainen, johon en näköjään siedäty, vaikka niiden parissa olen touhuillutkin jo ennen omia koiria tiviistikin.
En silti sano, että joo, ottakaa vaan koira. Ihan viisaasti olette miettineet asiaa. Omia lapsiani en altistaisi yhtä rohkeästi kuin itseäni, mutta olen perheemme ainoa allergikko. Mutta en silti sano, että koiraa kovasti haluava olisi tuomittu elämään ilman sitä, jos vaan ymmärtää asian, eikä siihen kukaan pakota :) Itselleni valinta on ollut selkeä, enkä ole sitä koskaan katunut. Kesät menee muutenkin kurjasti, talvisin on helpompaa, kun ei ole heintä ja muut siitepölyt. Mutta koirien suhteen ei ole ollut ongelmia, hoidan turkin ja muutenkin ilman pienintäkään silmien kirvelyä jne...
Että edelleenkin, rohkeasti vain kysymään. Jopa kasvattajissa on koira-allergikkoja, itsekin tunnen sellaisen kasvattajan.
voi kiitos vastauksesta :D se oli todella rohkaiseva :) hyvä kuulla että joku muukin allergikko pystyy olemaan koirien seurassa :)
Todettu allergiatesteillä koirayliherkkyys,ei sellaista rotua olekkaan joka kannattaisi silloin ottaa.Oma terveys on kai tärkeämpi
no mutta eihän se allergia ole terveydelle vaarallista, hieman epämukavaa vain.. :)
Allergialla on paha tapa kehittyä astmaksi ja silloin elämä on jo paljon hankalampaa kuni aivastus silloin tällöin.Mielestäni nyt vaan on niin ettei itseään kannata alkaa lääkitsemään tarkoituksella hankitun vaivan vuoksi
Jos vaikka perheen lapsella todetaan allergisoitumista lemmikkiin, tai oireita, ei lääkäritkään suosittele enää lemmikin poistamista, niin kuin aikaisemmin oli tapana. Mahdollinen siedättyminen on tieteellisestoi todistettu, mm. siedätyshoidoilla on sama mekanismi, ja se on erittäin tehokas hoitomuoto virallisessakin lääketieteessä. Noh, siinä toki on siedätyhoitomuotona pillerit tai piikit, eikä paijailla eri mallisia otuksia, mutta idea on ihan sama, se vain tehdään lääkärin hoidossa. Jopa sikiön raskausaikainen altistuminenkin ilmeisesti suojaa myöhemmiltä allergioilta.
Astmaa taas on monentyyppistä, eikä, vaikka ne kulkevatkin usein käsi kädessä, ole selvää, mikä sen aiheuttaa. Mutta esimerkiksi sisäilmaongelmat ja ilmansaastee ovat suuri riskitekijä. Ihan eri kokoluokkaa kuin se koira, joka on kotona koko ajan. En väitä, ettei tätä riskiä ole, siihen on turha takertua, mutta jos kovasti koiraa haluaa, ja on siitä tietoinen, niin ei ole mitään syytä miksi ei koirasta voisi edelleenkin haaveilla.
näinhän se juuri on ^^