parasta luonnonsuojelua

Miten turvetuotannosta palautuneet alueet kannattaisi ennallistaa? Ehdotuksia? Osa alueista menee ruokohelpi-pelleilyyn, mutta mitenkäs ne muut alueet? Itse olisin sillä mielellä että paras tulos aavutettaisin ko kerättäs rojut pois ja kaiettas laskuojat tukkoon, ja annettais Darwinin hoitaa loput. Kyllä sinne jotaki tulisi... Niinku tämäkin; http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:View_of_Chernobyl_taken_from_Pripyat.JPG Ei nyt liity suoranaisesti aiheeseen, mutta luulis sen nevakempuran palautuvan paljon helpommin ko tuollaasen...


http://www.kolumbus.fi/lehtikuusi/Isoneva_auringonlaskulla2.jpg Mitä näette kuvassa, mitä tulee mieleen kuvaa katsottaessa? Maalaiselle tulee lähinä mieleen että kuinkahan tua sais piiriojien kaadot menemään, ja mihin tuon sais laskemaan.. Ja nuon komia iso ala, tuolla ku pääsis huristelemaan 55.lla mekkiläisillä.. http://www.vapo.fi/filebank/363-jmk-55v.pdf komiaa olis.. Ja tuo isoneva olisi viä niin likillä porin lämpölaitosta. Eikö siä lapissa olisi sitä tuottamatonta kempuraa suojeltavaksi.... Tuommonen energiamäärä kaupungin kupeessa ja sitä ei saa käyttää? Järkee vai eeiii? Turvetta kelekotaan satoja kilometrejä vaikak sitä olisi het nurkan takanakin..

11

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korpikuus

      Jos mahdollista niin turvetuotantoalueet joko kosteikoksi (mieluusti mahdollisimman luonnollisen ja monipuolisen näköisiksi, eli saarekkeita ja jos mitenkään mahdollista niin vähän pyöreyttä rannoille).
      Ainahan sinne jotakin tulee vaikka vain tukkisi ojat, mutta ei välttämättä luonnon monimuotoisuuden tai virkistyskäytön kannalta saavuteta tehokkainta tulosta.

      On kai tuota ennallistamista tutkittukin jonkin verran, sitäkin on kokeiltu että siirretään suokasvillisuutta paikalle ihmisen toimesta, niin nopeammin alkaa syntyä turvetta.

      Mutta en minä tarkemmin tiedä, riippuu paikastakin millainen vesitilanne siellä on jne.
      Chernobyl kuva ei tosiaan paljon asiaan liity, mutta toki sielläkin kasvillisuus on alkanut levitä kun sitä kitkevä ihminen on väistynyt. Ja ajan kanssa rakennukset sortuu ja kasvit valtaavat alueen. Elleivät ihmiset palaa...


      Isoneva-kuvasta tuli mieleen että kylläpä huonolaatuisella kuvalla pitää asiaa havainnollistaa, että joku muukin olisi samaa mieltä suojelun turhuudesta ;-)

      Isot suot on hienoja paikkoja, ja asuinkeskusten lähellä niitä juuri on hyvä olla, että ihmiset halutessaan pääsevät paikalle ilman satojen kilometrien ajoja.
      Tokihan se voi tuntua tuhlaamiselta ettei sitä suota nosteta ja polteta, mutta minusta taas nimenomaan sen tuhoaminen olisi haaskausta. Suo kuitenkin on aika halpa ylläpitää, puhdistaa ja varastoi vettä, tarjoaa virkistysmahdollisuuksia ja ylläpitää luonnon monimuotoisuutta jne.
      Turpeennostoon se kelpaisi vain jokuseksi vuosikymmeneksi, hankitusta energiastakin paljon menee "harakoille" erilaisista syistä. Kaikenlaista pikkuhaittaa ympäristöön. Jne.
      Parasta kun rajoitettaisiin turvetuotanto vain täysin pilatuille ja muuten arvottomimmille turvemaille, vaikka se bisnestä rajoittaakin.

      • Ihmisen simäniloksiko niitä soita ennallistamisviljellään? Ihmisten stereotypioiden mukaisiksiko niitä tehdään? Muutama vuosikymmen, niin appajee mikä ryteikkö ja umpimettä siellä on, jos on kasvaakseen... Ei se mitään ennallistamista ole, maisemointia se on jos sinne istutetaan haluttuja kasveja ihmisen tahdon mukaan, ja sitte ihmetellän ko kuinkas tämä nyt näin meni ko tässä näin köpelösti kävi? Suoluoto on niin monimutkainen, monim uotoinen että parempi nataa sen muodostua, sopeutua omalla tavallaan, juuri sellaisiksi, juuri sellaiseen tasapainoon kuin se on muodostuakseen. Saarekkeita, niin, koska pienellä alalla voi kasvuolouhteet muttua hyvinkin paljon, on parempi että ihminen ei kylvä sinne yhtään mitään van antaa sen kasvaa mikä on kasvaakseen.. Tulee mieleen metsäpeltoviljelmät.. Vieläkö niitä pottitaimia joku raukkaparka pistää mettiinsä? Kamala homma sitte 10 vuota istutamisen jälkeen siinä niitten istutustaimien raivamisessa..


      • oikaisija

        Tokihan se voi tuntua tuhlaamiselta ettei sitä suota nosteta ja polteta, mutta minusta taas nimenomaan sen tuhoaminen olisi haaskausta.
        Ei suota voi tuhota , kun turpeenotto loppuu suo kasvaa taas 1 mm/ vuosi
        Suo kuitenkin on aika halpa ylläpitää, puhdistaa ja varastoi vettä, tarjoaa virkistysmahdollisuuksia ja ylläpitää luonnon monimuotoisuutta jne.
        Kukas tarpoo suolla ja virkistyy ???
        Vettä puhdistuu ja on varastossa harjuissa ja hiekkakankailla ,, siellä missä on SYKEEN pohjavesialueet - ei ne soita ole .

        Turpeennostoon se kelpaisi vain jokuseksi vuosikymmeneksi, hankitusta energiastakin paljon menee "harakoille" erilaisista syistä. Kaikenlaista pikkuhaittaa ympäristöön. Jne.
        Milläs energiatuotantomuodolla ei mene harakoille - häh ???
        Niin niin suot rauhaan ja lisää ydinvoimaloita - sitä luonnonsuojelijat tahtoo .


    • Susimylläri

      Lintujärviä ja kosteikkoja tarvitaan aina, joten jo turvetuotantoluvissa pitäisi huomioida kuinka hyvin kyseinen alue soveltuu padotettavaksi käytön jälkeen lintujärveksi.
      Luonto hoitaa hiljalleen turvetuotannossa myllätyn suon, mutta paras tulos saavutetaan padottamalla ja maisemoimalla rantaviiva luonnontilaista kosteikkoa muistuttavaksi.

      • luomumimmi

        ei muuta kuin kalkkia niskaan ja viljelykäyttöön. Jaetaan vaikka tontteja pakolaisille, jalasmökki ja kuokka lisukkeeksi. Niinhän ne Karjalan evakotkin asutettiin, osoitettiin metsästä pala että siinä asu ( isoisän kokemus). Pakolaisille olisi valmiiksi raivattu peltokin! Ja siinähän ne työtä tehdessään kotoutuisivat, juurtuisivat suolamaiseen suohon, onan suomalaisuuden alkukin " suo kuokka ja jussi". Sillä kerran kaluttu suo kestää tuhatkunta vuotta suoksi tullakseen. Ja ruokaa ja asuintilaa aina tarvitaan, vaikka vihreät kuinka yrittävät pinota ihmisiä kerrostaloihin, niin ei siellä asfaltilla mitään kasva, paitsi rikollisia. Siis turvesuon paras jälkihoito on tehdä siitä viljelysmaata.


      • luomumimmi kirjoitti:

        ei muuta kuin kalkkia niskaan ja viljelykäyttöön. Jaetaan vaikka tontteja pakolaisille, jalasmökki ja kuokka lisukkeeksi. Niinhän ne Karjalan evakotkin asutettiin, osoitettiin metsästä pala että siinä asu ( isoisän kokemus). Pakolaisille olisi valmiiksi raivattu peltokin! Ja siinähän ne työtä tehdessään kotoutuisivat, juurtuisivat suolamaiseen suohon, onan suomalaisuuden alkukin " suo kuokka ja jussi". Sillä kerran kaluttu suo kestää tuhatkunta vuotta suoksi tullakseen. Ja ruokaa ja asuintilaa aina tarvitaan, vaikka vihreät kuinka yrittävät pinota ihmisiä kerrostaloihin, niin ei siellä asfaltilla mitään kasva, paitsi rikollisia. Siis turvesuon paras jälkihoito on tehdä siitä viljelysmaata.

        Romanikerjälääset helsingistä nevaa kuokkimaan, siitähän paikalliset riemastuis... Pitääs pitää rakennukset visusti lukossa ja autoihni ja rattoriihin ei voisi jättää avaamia, niinku normaalisti.. Ja polttoöjysöiliöt pitääs olla lukossa että eivät saisi mersun tankkiin ainetta..


      • Kyllä se maisemoituu.... parikytä vuotta pitelemättä ollu neva on jo sensortin ryteikkö että paremamsta väliä.. Lajikirjoa löytyy..


      • Susimylläri
        ravenlored kirjoitti:

        Kyllä se maisemoituu.... parikytä vuotta pitelemättä ollu neva on jo sensortin ryteikkö että paremamsta väliä.. Lajikirjoa löytyy..

        Laitappa jotain linkkiä missä näkyy 20 v sitten turvetuotannosta vapautunut suo joka on jätetty sillensä maisemoitumaan.


      • mitäs tässä

        padottavaksi palautumaan luonnontilaan- hölmöä miettiä muutakaan


      • maisemamatti
        ravenlored kirjoitti:

        Kyllä se maisemoituu.... parikytä vuotta pitelemättä ollu neva on jo sensortin ryteikkö että paremamsta väliä.. Lajikirjoa löytyy..

        kyllä maisemoituu


    • manna gryn

      Parhaiten luontoa suojeltaisiin lopettamalla/vähentämällä jatkuvaa rakentamista , Suomeen rakennetaan liian paljon , liian tiivisti , metsää raivataan , kohta ei ole pääkaupnkiseudulla metsää lainkaan.
      Sipoonranta ja Hangon projekti , nämäkin taas tuhoavat luontoa merkittävästi ,ihmisten ahneudella tuhotaan luontoa jatkuvasti , päivittäin.
      Sitten tulee myyntiin kaikenlaista roskaa kuten biotakat/koristetakat siis niin turhaa kulutusta nekin ovat että pitäisi lailla kieltää moinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14351
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3817
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3722
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1492
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      369
      1464
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      13
      1330
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      47
      1251
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1001
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      928
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      93
      783
    Aihe