taas myydään krääsää maailma täyteen.
Hiiteen koko Amerikan kaupallien hullutus
5
447
Vastaukset
- tyutyuhy
Joulu on paljon krääsällisempi, ainakin suomessa.
Ja hyvin harva juhla on alunperin suomalainen. Joulussa on jäänteitä kekristä, mutta siihen se jääkin- yrjokaarle
eikä lisää hapatuksia jenkkilästä tarvita.
- Wikipedia sen kertoo
Syytä tätä -> Yhdysvaltoihin juhlan toivat irlantilaiset ja skotlantilaiset siirtolaiset.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Halloween - Pera P
All Hallows Eve on irlantilainen juhla alkujaan...
- Formulanta
Sitä vaan, että mitä pahaa kaupallisuudessa on. Joulu on kauppiaille vuoden kohokohta, mitä teillä on kauppiaita vastaan? Jos he laittavat näkyville tuota "krääsää", teillä on täysi oikeus ostaa tai olla ostamatta sitä. Ja vaikkei ostaisikaan mitään, niin minä ainakin sanoisin, että on paljon mukavampi käydä kaupoissa jouluna, kun joululaulut soivat ja kaikkialla on mukavannäköistä tavaraa.
Ja ainakaan täällä Keski-Suomessa ei Halloweenia huomaa ollenkaan, pari mörköä näin perjantaina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155