Miten on ,kun keksittiin kierrätys ,oli hyvä juttu. Mutta nyt täällä meidän paikkakunnalla se loppu, Kaatopaikalle vietiin roskat, lajiteltiin, KIERRÄTYKSEEN, halliin, kunnossa olevia huonekaluja ,astioita ,vaatetta .joita sai sitten ottaa kukin mitä halus .nyt loppu, kaikki laitetaan samaan roskalavaan eikä mitään saa ottaa. 5v. kävin myös minä joka kerta löytyi jotain. mm, taulunäyttö, ehyt, tv ,ehyt, uusia astioita , uusia vaatteitakin, antiikki kalusteita ,ym.ym. ne ihmiset jotka halus että tavara kiertää toi ne halliin, osa vei suoraan roskalavalle joka on hallin ulkopuolella. mutta halli ja lavat kaikki ovat aidan sisäpuolella ja lukkojen takana sillon kun ei ole auki oloaika. NYT SIIS KAIKKI ROSKIIN LUKKOJEN TAAKSE. eli mikä idea tällä.? kun oli hyvä idea että sai kerralla viedä samaan paikkaan hyötytavara ilmaiseksi ja roskat jotka on maksullisia. nyt maksaa myös kierrätykseen sopiva pöytä esim, 5e eli kaikki antiikki ym, poltetaan ,viedään metsään .jne, kirppiksiä ei täällä ole eikä muutakaan paikkaa.
Vastaukset 2
- korpikuus
Juu, ei ole varaa (kenties tahtoakaan) virallisella kierrätystaholla järjestää niin tehokasta kierrätystä. Arvokas materiaali vietäisiin pois, uusia laitteita ei ostettaisi yhtä paljon kaupasta, tulisi sanomista kun kierrätyspaikalta haettu tv syttyisi palamaan jne.
Ainahan voi yrittää vaikuttaa valtiovaltaan jotta hommaan saataisiin isompi muutos, mutta helpoin keino on perustaa alueelle kirppis tai toisenlainen kierrätyskeskus, joka ottaa vastaan toimivaa/ehjää tavaraa.
Periaatteessa yksityinenkin voi välittää tavaraa, varsinkin jos ei ota mitään maksuja keneltäkään.
Sitten vain ohjeistamaan ihmisiä minne tavara kuuluu viedä...- JOHOO.,
ole hinta kysymys. kun jo 10v, on ollut tapana viedä sisätiloihin kiertoon sopiva tavara, muu roska samalla reissulla jäte lavalle , esim. kerran tuotiin häädetyn asunnosta kaikki sisä halliin lusikasta alkaen uusiin vaatteisiin eli kaikki mitä nyt ihmisen kotona oli. olisihan ne kyllä roskalavallekin saanut laittaa, mut yleensä fiksut ihmiset toi kiertoon sopivia sisälle . kyllä siellä lajittelukin porttivahdin toimesta tehtiin, rauta,puu ,lasi jne.. omiin lavoihin. mut nyt useampi " lupas" että laitetaan kaikki samaan kun ei kierrätystäkään tehdä. MUTTA KUTEN HUOMAATTE EIPÄS VIHREITÄ OLE ASIAAN PUUTTUMASSA EI EDES KESKUSTELEMAAN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091340
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r131696- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.94485Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20480- 34467
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e92451- 5448
- 49447
- 51445
- 52403
- 42400