Mihin tämä väite siitä, että pulttilukot ovat tarkempia kuin itselataavat kiväärit perustuu? Luulisi, ettei lataus koneistolla ole vaikutusta aseen tekniseen tarkkuuteen? (Tekninen tarkkuus= aseen tarkkuus eli hajonta ei ampujan tarkkuus)
Puoliautomaatti kivääri
häkjk
42041
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse en ota kantaa kumpi on tarkempi tai onko eroa, mutta ainakin teoriassa tuo puoliautomaatti ottaa osan patruunan tehosta latausliikkeen toteuttamiseen...
No kuitenkin tuolla puoliautomaatilla pystyy melkeinpä poikkeuksetta ampumaan nopeammin seuraavan tähdätyn laukauksen kuin pulttilukkoisella.
tarkemmaksi ja jos ruvetaan hifistelemään, niin sopivalla luodin asetussyvyydellä lukkoa käsin sulkiessa tuntee, miten luoti ulottuu rihlauksen alkuun.
Näin saadaan "toistettavuus" laukauksesta toiseen samanlaiseksi. Myöskään luoti ei "hyppää" hylsystä rihloille, vaan on rihlojen alussa jo valmiiksi.
Automaatit on aina rakenneltava vähän väljemmiksi, koska "käyttövoima" tulee hetkellisesti purkautuvasta kaasunpaineesta (joko männän, massasulun tai inertialukon avustuksella) ja käsipelillä ei voi paljoa latausta auttaa. Itselataava voi myös "murjoa" ladattavaa patruunaa siten, että hylsyyn syntyy painumia ja sen seurauksena hylsyn tilavuus muuttuu.
Kannattaa silti muistaa, että esim arvostettu Dragunov-tarkka-ampujakivääri on kaasutoiminen.
Mutta vastaavasti kannattaa myös muistaa, että kilpailuissa käytetyt kiväärit ovat (lähes) poikkeuksetta pulttilukkoisia.
Pulttilukkoisessa pysyy lukko paikoilla eikä tempoile kuin....no, tiedäthän itsekin mikä tempoilee edestakaisin.
Pulttilukkoisessa lukon kehys ja tätä myöten aseen koko patruunaa ympäröivä osa voidaan valmistaa hyvin jäykiksi. Samalla toleranssit saadaan mahdollisimman alas, jopa niin, että lukko ei edes mene kunnolla kiinni, jos patruuna on esim. millin sadasosia väärän kokoinen. Usein tarkimmissa kasa-aseissa koko lipassyöttö jätetään pois ja ase on kirjaimellisesti "kertalaukeava".