Puerto Rico MATKAKOKEMUKSIA?

__minttunen__

Olen lähdössä ensimmäiselle ulkomaanreissulle poikaystäväni kanssa Tammikuussa.
Olisin kiitollinen, jos jollain olisi kerrottavaa Puerto Ricosta tai yleisesti Cran Canariasta. Onko mukava paikka lomailla? Oliko paljon tekemistä? :)

7

2570

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gretu

      Tulin lauantaina Puerto Ricosta , siellä oli todella mukavia ihmisiä ja paikka oli aivan mathtava lähtisin vaikka heti uudestaan ! Aurinkoa ainakin riittää : )

    • suosittelen

      olen ollut kaksi kertaa puerto ricossa ja tykkäsin paikasta. Linja-autolla pääsee kätevästi käymään esim. inglesissä ja laivalla kannattaa käydä puerto de moganissa. lähellä on myös markkinoita. Varsinaisia nähtävyyksiä ei ole tullut katseltua, kun enemmän viihdyn rannoilla ja kaupoissa kierrellen. Puerto rico on yleensä saaren lämpimin ja tuulettomin paikka. Tulette varmasti viihtymään.

    • paikkaan ihastunut

      Kävin Puerto Ricossa marraskuussa 2006 ja tykkäsin kovasti. Puerto Ricon oma ranta on kiva, mutta noin 2 kilometrin päässä on hienompi Amadoresin ranta, jossa hiekka on vaaleaa ja vesi turkoosia. Sinne pääsee kävellen "rantatietä" pitkin, joka kulkee välillä korkealla kallion päällä. Reitti lähtee Puerto Ricon oman uimarannan toisesta päästä. Maisemat matkan varrella ovat hienoja.

      Puerto Ricon oman uimarannan/sataman lähellä on suomalainen ravintola Ulvova Mylläri, löytyy toki myös muita hyviä ravintoloita. Ostoskeskus sijaitsee vähän matkan päässä uimarannasta ja siellä on enemmän ravintoloita sekä pieniä matkamuistomyymälöitä.

      Kannattaa matkustaa bussilla Aqualand -vesipuistoon, joka on Maspalomaksen puolella. Netistä löydät lisätietoja vesipuistosta. Samalla suunnalla on myös Palmitos Park -eläinpuisto, josta pidimme kovasti.
      Puerto Ricon satamasta lähtee erilaisia veneretkiä. Me osallistuimme muutaman tunnin retkelle delfiinejä bongailemaan, mutta emme kuitenkaan niitä nähneet.

      Puerto Rico oli mukavan pieni paikka. Korkeuserot ovat suuria, joten kannattaa varautua jyrkkään ylämäkeen, kun suuntaatte rannalta takaisin hotellille. Hauskaa matkaa teille!

    • Matkailija31

      Aika pieni ja rauhallinen paikka, lämmintä ja kaunista. Itse tykkäsin kovasti. Tekemisen puute saattaa iskeä loppuviikosta paikan pienuuden takia, mutta sieltä pääsee helposti bussilla inglesiin ja muualle :-) Oikea paikka auringonottajalle!

      • 1+3

      • rantaloma
        1+3 kirjoitti:

        Tosielämän matkustamista Espanjassa. Suomalaiset reissussa.

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9298826

        Onko siellä maalis, huhtikuussa rantakeli, tai vielä epävakaa?


    • pieniaa

      Tammikuun elämykset on aloittajalla jo varmasti matkamuistojen joukossa. Omat kommenttini seuraaville lähtijöille. Maailmaa on kierretty vuosikymmenien mittaan, mutta pahimmat turistikeskittymät on jätetty koluamatta. Tuli kuitenkin pakottava tarve ja äkkilähtö, josta ei voinut kieltäytyä: viikoksi Puerto Ricoon Gran Canarialle. Takuuaurinkoa ja rauhallisempi kuin Ingles, kerrottiin. Pitihän se katsoa.

      Pitkulainen laakson pohja, rinteet molemmin puolin ja pirusti petipaikkoja = turistirysä. Iso ostoskeskus, josta näki heti päältä, että on sitä kävijät kuluttaneet. Norjalaiset ja irkut, saksalaiset ja britit näyttivät olevan haluttua riistaa. Ulvova mylläri ja Pappa Tunturi antoivat suomalaisväriä, no, eivät kovin häävejä loukkoja olleet. Iso D:kin oli Ulvovassa turneella 10.1.11, mutta kun sen paikan ja pienuuden olin todennut, niin jätin menemättä. Tuskin sinne olisi mahtunutkaan.

      Siitä ostarista erikseen. Kellarin parkkiin ei kenenkään kannata autoa viedä homehtumaan. Herran jestas, että osasi haista pahalle! Keskikerros oli varsinainen puotiosasto ja ravintoloita sen verran, ettei nälkä yllättänyt. Yläkerta oli varsinainen ravintolakeskittymä, jossa sisäänheittäjät kävivät kitkerää sotaansa ohikulkijoista. Ravintoloita oli muuten niin paljon, että jos kaikissa olisi syönyt tai juonut, kuukausi ei olisi riittänyt.

      Plussalle pääsivät Murphy´s Kitchen B.B.Q., Det Norske Bakeriet, Planet Steak House, Steak House Albatros, El Rancho ja erityisesti San Miguel, paras kohdalle osunut.

      Pitkiä miinuksia sateli seuraaville:
      Snack Restaurant Sabidan Steak House: kusetusmainokset ja ruokalistat
      Las Brasas: sisäänheittäjä huono häviäjä, heittäytyi herjaamaan muualla syöneitä
      Isla Bonita Mexican Food: ei pitäneet sisäänheittäjän lupaukset paikkaansa, lasku päin honkia, hidas tarjoilu eikä juomat ja syömisetkään olleet tilauksen mukaisia.

      Muista puodesta sen verran, että Mirwani´s Bazar Elitessa ne viinat ja muut löytyy.

      JOY Parfum & Cosmetics ja Free Zone Parfums JOY Cosmetics ja niiden intialaiset tai pakistanilaiset lääppijät kannattaa kiertää kaukaa. Tai sitten jos hyvän tarjouksen tekevät, osta saman tien ja varmistu siitä, että saat sen mistä oli sovittu. Ärsyttäviä ja kieroja iholle tunkijoita!

      Kanaria on vanhaa vapaakauppa-aluetta. Se kyllä valkeni, kun katseli ja kyseli, muiltakin kuin niiltä, jotka aina ja joka paikassa olivat utelemassa, että mistä olet ja mistä tulet. Oli intialaisia, pakistanilaisia, bulgaareja, kiinalaisia, thaimaalaisia, nepalilaisia, argetiinalaisa, irkkuja, engelsmanneja, ruotsalaisia, norjalaisia, suomalaisia ja herra ties mitä, siis siellä myyntipuolella. Tuli mieleen, että taitaa olla vähemmistönä paikalliset yrittäjät.

      Paikallisbusseja voi suositella lämpimästi. Parempaa on meno kuin Linnanmäen vuoristoradalla. Muutenkin bussit ovat mainioita ja edullisia kulkuvälineitä, suosittelen.

      Uimarantoja löytyy Puerto Ricossa ja molemmin puolin lisää. Maspalomasiin ja Inglesiinkään ei ole kuin parikymmentä kilsaa. Ja jos valtaisan rannalle sijoittuneen lerppa- ja lurppagrillin nähdä haluaa, niin Maspalomasin majakalta se alkaa ja jatkuu pitkälle Inglesiin päin. On siinä lihatiski!

      Lämmintä riitti tammikuun eka- ja tokaviikollakin, mitä nyt aamut koleita olivatkin.

      Muuten vahvistui käsitys siitä, että Gran Canarialla turismi on teollisuutta. Liian keinotekoista ja kansoitettua ollakseen juuri minun makuuni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      23
      1475
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe