Vanhan koiran eroahdistus ja uusi pentu

tiiuliinistin

Jos koiralla on eroahdistusta ja ottaa toisen koiran, pennun, niin oppiiko se pentukin siihen eroahdistukseen, vai auttaako se sitä vanhaa koiraa pääsemään siitä yli?

7

1233

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lovetti

      Auttaa pääsemään yli,ellei tämä vanha koira syrji pentua.

      • pöökeli

        Pennut ottavat mallia vanhemmista koirista! Me teimme sen virheen, että otimme koiran vaikka toinen kärsi eroahdistuksesta ajattelimme sen auttavan. Nyt molemmat vinkuvat kun jäävät yksin vaikka tuo uusi koira ei kärsikkään niin eroahdistuksesta vaan on oppinut tavoille että toinenki ulisee silloin kun jää yksin niin hänki sitte !


    • aasw

      Uusi koira oppii eroahdistukseen.. Ei uutta koiraa oteta ennenkuin vanha koira on "koulutettu" kunnolla.. opettakaa ensin vanha koira pois eroahdistuksesta ja sitten vasta uusi pentu .. pentu ottaa paljon mallia vanhasta koirasta joten ...

    • ronttiqwa

      on monenlaisia ja jos koirallasi on oikea eroahdistus niin ottamalla sille kaveri se eroahistus helpottaa, jos taas koirallasi on johtajuudesta johtuva eroahdistus ei sen pennun hankkiminen hyödytä mitään.

    • Kukkahatuton setä

      Hyvin usein pentu oppii vanhemman koiran maneerit, sekä hyvät että pahat ja erityisesti silloin, kun ovat kahdestaan. Itse en missään tapauksessa ottaisi toista koiraa, jos ensimmäisellä on meneillään tällainen vaihe elämässä. Eroahdistuksesta voi opetella pois, vaikkpa tuossa nopsasti googletettu linkki joka ainakin pikalukemisella vaikutti ihan tolkulliselle

      http://koiratarhat.com/16

      • åpi

        eikö ihmiset tajua kunika helposti koira oppii toiselta koiralta tapoja :O kyllä se siellä rupeaa myös ääntelehtimään jos vanhempiki niin tekee ..


    • Tiiuliinistin

      No vanha koira on mun perään niin paljon että itkee aina kun ei pääse samaan paikkaan mihin minä, luulisin että koiralla on ihan oikea eroahdistus eikä mitään johtajuuteen liittyvää ongelmaa koska muita ongelmia koiran kanssa ei ole. Eroahdistuksesta on vaikea opetella pois tällä hetkellä kun olen töissä, ainakin sen mukaan mitä siitä olen lukenut, ei koiraa saisi jättää kesken koulutuksen yksinään ollenkaan. Pentua en ole ottamassa saadakseni toista koiraa opetettua pois eroahdistuksesta, just ton takia mä tätä kysyin kun pelkään että pentukin oppis sen ulinan ja haukkumisen mitä vanha koira harrastaa ollessaan yksin. Ehkä siis nyt ei ole oikea hetki ottaa sitä pentua vaan joskus tulevaisuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3063
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2725
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2335
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2188
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      57
      1929
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1380
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      30
      1351
    Aihe