Jos tällä palstalla on tarkoitus keskustella ikävästä, niin miksi tällä palstalla sitten kirjoitetaan ihan mitä sattuu?
Ja jos tällä palstalla on todellakin tarkoitus vaan haistatella, niin miksei sitten tehdä sitä kunnolla vaan puolinaisesti? Kirjoitellaan sitten niin tulenpalavia ja ilkeitä viestejä, että tuntuu...?
Ja kaikkein ihmeellisimpiä ovat nämä anteeksipyyntöviestit, joiden paikka ei varmastikaan ole tällä palstalla laisinkaan?
Entä sitten nämä s... viestit, joissa joku tilittää todellista (?) elämäänsä melkein tunti tunnilta?
Haloo, seriffille töitä!
Ja jos tällä palstalla on todellakin tarkoitus vaan haistatella, niin miksei sitten tehdä sitä kunnolla vaan puolinaisesti? Kirjoitellaan sitten niin tulenpalavia ja ilkeitä viestejä, että tuntuu...?
Ja kaikkein ihmeellisimpiä ovat nämä anteeksipyyntöviestit, joiden paikka ei varmastikaan ole tällä palstalla laisinkaan?
Entä sitten nämä s... viestit, joissa joku tilittää todellista (?) elämäänsä melkein tunti tunnilta?
Haloo, seriffille töitä!
Vastaukset 17
Vanhimmat
olisikihan seriffille tosiaan töitä?tälläiset palstat mahdollistavat vaikka minkälaisen stalkkeroinnin mahdollisuuden sairaille ihmisille.normaalisti ihminen kyllä vastaa normaaleihin yhteydenotto pyyntöihin.voi olla vaikka lähestymiskielto etsijään.
Aina kun jotakin mielipidettä tulee sanottua tai vaikkapa ajatuksistaan ja tunteistaan tiettyä ihmistä kohtaan niin aina tulee joku vänkyttämään jotakin. Niin se on ainakin minun kohdalla.. Ihan niin kuin se jotakin haittaisi et tykkään eräästä miehestä. Eikä ole tosiaan muita edes mielessä, edelleenkään.
Ja jos sanoo sellaista vaikkapa typeräksi (joka kopioi toisten tekstejä ja vänkyttämällä vänkyttää jostain tietystä asiasta, minun tapauksessa muuttamisesta jonka suhteen olen edelleenkin samalla kannalla) niin se on heti voi voi. Minusta se on paljon pahempaa et kiusaa jotakin jatkuvasti kaikin mahdollisin keinoin täällä. Ihan oikeasti alkaa olla niillä rajoilla et menee pian poliisiasiaksi. Mut eihän se sellaisille vähä-älyisille tunnu menevän ymmärrykseen.
Et asian ytimeen osuit..
tämän ketjun lisäksi kommentoinut tänään muihin ketjuihin kuin siihen 'Suosikkisanojasi..-viestiketjuun (joka oli muuten todella typerä ja täysin asiaton ketju jolla ei ole mitään tekemistä tällä palstalla eikä kyllä millään muullakaan palstalla).
Täytyy jatkaa harjoituksia..
kaikkien niiden kimppuun jotka ovat antaneet sinulle negatiivista palautetta?
Niitä meinaan on aika paljon. Itse haukut toisia vähä-älyisiksi sen minkä kerkiät.
Anteeksi, mutta nyt naurattaa. Vai että ihan poliisiasia! Tuleeko poliisisedät nyt hakemaan mut? :D
sitä tuolla kommentilla tarkoittanut.. Vaan sitä mitä näillä palstoilla on esiintynyt. Ihan älytöntä mustamaalaamista, panettelua, päänaukomista ja asioiden vääristelyä (johon kuuluu myös toisen piikkiin kirjoittaminen). Johonkin se raja on vedettävä.
Ja olen sitä mieltä et kun touhu menee sellaiseksi niin kyllä siinä vaiheessa saa ja PITÄÄ jo sanoa jotain. Niin teen oikeassakin elämässä.
Mitä on ikävä?
Onko se mukavaa, rationaalista, järkiperäistä.
Vai tunteiden poukkoilua seinästä toiseen.
Onko ikävöintiin olemassa oikea ja virallinen tapa, kuka sen määrittää?
Ahtaat karsinat, pienet mielet.
Jotain keskustelun aloituksen yrityksiä on joskus tullut tehtyä mutta jostain syystä ne luokitellaan aika pian panetteluksi ja vänkytykseksi lopultahan ne on aina poliisiasioita. Että eipä tässä hirveesti viitti mitään vertaistukea antaa. Vaikka sanottavaa olisi paljon. Mutta kun ei niin ei.
Niin ja vaikeaahan se on sellaisten kanssa keskustella jotka haluavat täältäkin lukea vain sen oman totuuden. Kyseenalaistaa ei saa.
Hankkikaa nyt ihmiset itsellenne kunnon elämä ja lakatkaa riippumasta ja ikävöimästä tälläisellä turhalla palstalla. Olen joskus ennenkin piipahtanut täällä ihmettelemässä, miten ihmiset jäävät tänne elämään täysin harhojensa varassa omassa mielikuvitusmaailmassaan. Tämä palsta on ihan naurettavaa pelleilyä aikuisten ihmisten järjettömillä kuvitelmilla ja lapsellisella haavemaa elämällä. Tämä palsta pitäisi ehdottomasti sulkea, sillä aikuisten ihmisten pitäisi ymmärtää, että täällä oleminen tekee riippuvaiseksi ja harhaiseksi. Järjetöntä touhua, yksi laittaa peiteviestin ja sitten alkaa toiveikas kuhina käydä, jospa viesti olisi tarkoitettu minulle. Olkaa nyt hyvät ihmiset realistisia ja lopettakaa tämä idioottimainen touhu. Ikävän kanssa tällä ei ole mitään tekemistä, vaan tarkoitus on ruokkia harhaista mieltä toisten laittamien tyhjien viestien varassa ja tulla petetyksi kerta toisensa jälkeen.
itsellesi muuta elämää.Sinä olet syyllinen tämän palstan paskatasoon. Ota vähempi mömmöjä niin tajuat mitä kirjoittelet!
Eikä palsta sairastuta ketään>Sulla vaan on niin sairaita juttuja.
osa tänne kirjoittavista ihmisistä kirjoittaa ihan haaveistaan ja ihastuksestaan ennen kuin mitään suhdetta on edes alkanut, ilman edes kunnon tunnisteita. Siihen ei pitäisi olla mitään sanomista kellekään. Kai sitä nyt saa olla joku paikka, jossa hehkuttaa tunteitaan.
Jotkut taas ei saa oikeassa maailmassa vastakaikua tunteilleen, joten tämä on ainoa paikka puhua kaipuustaan. Sehän ei ole keltään pois, kun ei edes uskalleta tai kehdata kunnon tunnisteita antaa.
Jokainen voi tehdä niin, että antaa itsestään kunnon tunnisteet ja varjelee sen ikävän kohteensa yksityisyyttä. Tai sitten ne tunnisteet voi olla sen tasoisia, että niitä ei tunnista kukaan muu kuin kohde itse.
Kummallista täälllä on nimimerkittömät viestijät, jotka vastailee kaikiin viesteihin , niin kuin ne olisi hänelle tai ei häneltä.
Näethän miten sinun on käynyt, olet elävä esimerkki tämän palstan sairastuttamasta ihmisestä, joka ei pysty normaaliin elämään enää. Tajua nyt hyvä ihminen, että tämä ei tuo kenellekään lohtua. Tämä pitää yllä haaveita tavoittamattomasta ihmisestä ja toivottomasta rakkaudesta. Perseet ylös sieltä penkeistä ja liikkeelle tapaamaan muita ihmisiä!, siinä ne ikävät unohtuu.
Miksi et itse mene?
ei muuten unohdu vaikka muita tapaisi, sitä vain hakee samaa elämystä toisista, minkä jo tietää olevan mahdollista...
Unohtuu, jos päätät ja haluat niin. Etkö ymmärrä, että elämyksen hakeminen täältä on epätodellisuudessa elämistä? Olet yksi pahimmin addiktoituneista, jolla ei ole edes ketään ikävöimisen kohdetta vaan tämä palsta toimii sinulle tyystin keinoelämänä todellisuuden sijaan. Sinulle tämä on pakoa todellisuudesta, sinulla ei ole todellisia ihmissuhteita, eikä ystäviä. Onko nuo sinun viestisi muka terveen ihmisen kaipausta ja ikävää? Minusta tämä palsta on täynnä mieleltään sairaita ja outoja ihmisiä, jotka ovat tulleet riippuvaisiksi tästä palstasta.
keskusteluketjusta huomaa kuka siellä säätää välillä puolesta ja välillä vastaan, Herra Narsku. hänellä on niin ahtaat karsinat että ei ole muuta elämää kuin tämä palsta. Jos hänet saisi torpattua täältä niin aika hiljaista olisi...
Minulla tunteet eivät tosin perustuneet näihin palstoihin. Ei vain ollut tarpeeksi tietoa kaikesta eikä hänen tunteistaan. Mut nyt olen tehnyt päätökseni.. Lähden tästä kaupungista ennen kuin tämä touhu hajoittaa minut kokonaan. Siellä kaukana ei tarvitse enää miettiä tämän paikan asioita eikä ihmisiä.
tiedätkö kuinka pitkällä se kaupunki on minne sinun pitäisi mennä?... juokse...niin pitkälle...että Norja näkyy...