Millaiset trimmaussakset??

Rimmailija<3

Minulla on reilu vuoden ikäinen kultsu ja olen hankkimassa trimmaussaksia. Ei olla menossa näyttelyyn, mutta olisi kiva välillä siistiä turkkia hieman.. Tarkoituksena siis trimmailla koiran häntää, rintaa, korvakarvoja ja tassuja. En ole ennen trimmannut, mutta olen kerran nähnyt miten tämä tapahtuu, ja sakset siis vielä puuttuu ennenkuin pääsen itse harjoittelemaan. =)

Minkälaiset sakset kannattaa ostaa?
-Trimmaussakset?? Meneekö turkki huonoksi jos leikkaisi normaaleilla keittiösaksilla??

-Ohennussakset ainakin ajattelin ostaa?? Mutta Yksipuoliset? Kaksipuoliset?? Mitä eroa??

-Kalliit esim. 60-70€?? Halvat 10-30€?? En haluaisi kuluttaa saksiin omaisuutta, mutta en myöskään halua ostaa huonoja saksia.

-Mikä olisi hyvä saksimerkki, esim Eicer, roseline??? Onko joku merkki jota kannattaa välttää? Tai mistä olette ostaneet omat saksenne ja millä hinnalla?

Kiitoksia jo näin etukäteen vastauksista!!

2

2857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vain

      Ei kultsulta tarvi leikata muuta kuin häntäkarvoja ja sitäkin vaan tasataan siistimmäksi. Terävillä saksilla on aina mukavampi työskennellä. esim. eickerillä on hyviä saksia.

    • -suski

      Hei!

      Toisin kuin edellinen vastaaja kirjoitti, kultaisilta noutajilta trimmataan hännän lisäksi korvat, kauluskarvat sekä tassut. Trimmaamalla koiran ilme muuttuu siistimmäksi ja erityisesti kesähelteillä sen on helpompi olla.

      En ole itse keittiösaksia trimmaukseen käyttänyt kuin hätätilanteissa. En usko turkin siitä erityisestä kärsivän, mutta jälki voi olla huonoa. Trimmaukseen tarkoitetuilla saksilla työskentely on helpompaa, tarkempaa ja nopeampaa. Et varmaankaan leikkaisi omiakaan hiuksiasi Fiskarseilla? :)

      Tarvitset kahdet sakset: normaalit ja ohennussakset. Aloittelijalla varmempi vaihtoehto ovat yksipuoliset ohennussakset; tällöin karvaa ei lähde kerralla niin paljoa ja saat sellaisen lopputuloksen jonka haluat.

      Itse ostin sakseni Stokkalta ja hintaa kertyi n. 100e. Saksissa ei tarvitse erikseen lukea niisden olevan koiria varten, ihmisten hiuksille tarkoitetut sakset käyvät myös loistavasti. Monilta olen kuullut, että kampaamoista voisi kysellä saksia, jotka eivät enää ole niin terävät että niillä ihmisten kuontaloa voisi täydellisesti leikata, mutta koiran turkkiin ne soveltuvat vielä hyvin. Kampaajat ja parturit hankkivat useat sakset vuodessa, eikä vanhoille enää ole käyttöä.

      Aloita karvojen leikkuu varovasti, osio kerrallaan ja totuttele siihen rauhassa. Näin koirakaan ei tuskastu, ja lopputulos on sellainen että kehtaat lenkittää koiraa muutenkin kuin yöllä :) Hauskoja trimmaushetkiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      82
      2812
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      294
      2476
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      178
      1400
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1112
    5. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      981
    6. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      918
    7. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      115
      906
    8. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      884
    9. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      76
      880
    10. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      855
    Aihe