Miten se nyt menee? Onko blokkarilla oltava jonkinnäköinen koulutus, vai pääseekö ns. raakileena hommiin? Itse olen opiskelija ja kaipailisin tähän rinnalle myös sellaista viikonloppu- ja mielellään yötyötä. Minkäänlaista kokemusta ei ole koko työstä enkä edes opiskele koko alaa, mutta kiinnostaisi kuitenkin tehdä tällaistakin hommaa.
Voinko laittaa esim. avoimia hakemuksia eri yökerhoihin? Vai kannattaako vaan unohtaa koko juttu kokemuksen puutteen takia? Onko noihin hommiin helppo päästä ja mitä oikein vaaditaan? Millaiset haastattelut ym.? Ja Helsingin seuduilta lähinnä, kun itse siellä oleilen. Kertokaapas nyt tästä asiasta tietävät jotain.
Blokkarin vaatimukset?
3
1431
Vastaukset
- blokarrrii
Minä olen nyt puoli vuotta ollut blokkarina yökerhossa, ja suosittelen! Minkäänlaista kokemusta tai koulutusta minulla ei ollut, eli ihan "raakileena" pääsin töihin. Luulen että blokkihommiin on suht helppo päästä. Vaatimuksina on ainakin että on valmis työskentelemään joka viikonloppu, pitää olla ahkera ja oma-aloitteinen. Blokkarina ei ehdi illan aikana taukoja pitää, joten työtahti on aika hektinen.
Hyviä puolia on ainakin minusta se että homma on yötyö, kivassa ympäristössä ja se on sellaista aivot narikkaan hommaa. Kannattaa hakea! - GoggiBoiga
Ovat tytöillä pinkeä perse ja terhakat tissit.
Kundeilla pieni perse, six-päkki, ja näyttävä hauis.
Naama pitää tietenkin kummallakin olla edustava. - Hakemaan vaan :)
Tein itse opintojen ohella blokkarin hommia baarissa reilut kolme vuotta. Helppoa siinä työssä on se, että saa työmäärään nähden kohtuu hyvää palkkaa, sillä yöllä tulee lisät sun muut. Mutta työ on tosi hektistä ja kiireistä, joten siihen saa varautua ja valvomiseen pitää tottua. Niinkuin tuossa ylhäällä mainittiin, niin se on kyllä ihan aivot narikkaan hommaa eli siinä pärjää varmasti :)
Menin itse kans ihan alaa kokemattomana töihin. Myöhemmin kävin suorittamassa anniskelupassin ja hygieniapassin (joissakin baareissa vaativat sitä kaikilta). Tuuria hieman tarvittiin, sillä sain henkilöstövuokrausfirman kautta vain yhden blokkivuoron ja siitä se sitten lähti. Pian vuoroja alkoi tulla lisää ja kolme vuotta tein aktiivisesti siellä töitä 1-8 vuoroa kuukaudessa omasta tilanteesta riippuen.
Fiksuinta on lähettää vaikka suoraan baariin hakemuksia tai mennä henkilöstövuokrausfirman kautta hakemaan töihin. Vuokrafirman kautta on mahdollista tehä useampaan baariin töitä, jos ei yhdessä riitä tarpeeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä282693- 911034
- 58901
- 66875
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26847Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6827Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37800Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65794Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75724Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu135708