D-vitamiinin tarve huolena

Olen vähän vanhempi äiti jo, lapset isoja. Huolestuttaa kovin viimeaikoina keskusteltu d-vitamiini tai oikeammin sen puute. Suositukset sen saannille ovat hyvin alhaiset, riittämättömät jos vertaa muihin maihin, täällä kun ei aurinkokaan ole sitä turvaamassa. Suomalaislapset ja aikuisetkin ovat näin talvikaudella sairauskierteessä. D-vitamiinin heppoiset 10mikrogrammaa ei oikeastaan estä kuin riisitautia, mutta kuitenkin suuremmalla pitoisuuksilla estettäisiin tulehdussairauksia muista sairauksista (mm. masennus, diabetes, nivel- ja aivosairaudet) puhumattakaan. Mulle iski kauhu siitä, mitä kaikkia sairauksia meidän perheessäkin olisi jäänyt tulematta, jos olisin tiennyt että nämä kaikki vakavatkin sairaudet olisi estetty riittävällä D-vitamiinin saannilla. Annoin vain sen verran kuin neuvolassa käskettiin enkä turvannut omaakaan saantia. Tauteja estävä määrä on kuitenkin ainakin kymmenkertainen tähän nykyiseen suositukseen verrattuna. Auringosta emme vitamiinia saa, se on otettava jostain muualta. Valitettavasti harva syö niin paljon kalaa, että siitä riittävästi sitä saisi. D-vitamiinia ei runsaasti ole kuin kalassa ja sienissä, vähän kananmunassa.

Lääkärissäkin ollaan heti tyrkyttämässä masennuslääkkeitä, vaikka d-vitamiinista olisi apua, samoin rasvahapoista kuten omegasta. Mietin, että onko tässä vain lääketehtaiden intressit takana, kun vitamiinit on halpoja verrattuna moniin lääkkeisiin jolla vain hoidetaan d-vitamiinin puutoksesta johtuvia oireita. Itse ollaan nostettu perheessä d-vitamiinin saanti noin 30-50mikrogrammaaan päivässä. Kalanmaksaöljyä (jossa omegat) ja d-vitamiinipuriste. Ainakin yksi vatsatauti- ja flunssa-aalto meni ohi jo ja iski muihin kuin meihin, vaikka olen itse aina etujoukoissa sairastamassa.

Toivottavasti tuo virallinen terveydenhuolto tajuaisi tehdä asialle jotain.
10314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

popisimalla pelkkiä vitamiineja pääsee eroon vaikka mistä. Tosin apuna se voi olla mutta meillä on syöty varsinkin kalaa useasti viikossa lapsuudesta asti,sitä kun on ollut ilmaiseksi saatavilla perheen/suvun ympärivuotisen kalastamisen vuoksi niin paljon että sekin tulee korvista. Muutenkin syödään niin monipuolisesti talvisin vitamiinivalmisteita ja tietäisit vain miten paljon meillä sairastellaan. Ei pelkkää flunssaa vaan pysyväissairauksia niin psyykkisiä kuin fyysisiä..

Tänäkin syksynä jo kolmatta kertaa flunssa-aallon kourissa. Tosin kaikki pöpöt ei aina iske lapsiini mutta minuun kyllä..

Äänestä

ollaan aina otettu neuvolan ohjeiden mukaan d-vitamiinit, aikuiset ottaa silloin kun muistaa jo edes muistaa ja silti ollaan oltu terveitä..joskus jtn kuumetta ja flunssaa mutta ei koskaankorvatulehduksia ja flunssatkin menee ohi nopeesti..
kalaakin syödäänaika harvoin,kerran viikkoon lohta yleensä, kun ei isäntä niin kalasta välitä..onhan meillä kalanmaksaöljy kaapissa mutta millonkohan sitäkään on kukaan ottanut..
..vaikka itseasiassa, lapsilla oli n. kahen viikon tauko d-vitamiinissa kun loppui enkä ikinä muistanut ostaa uutta..toisella oli nuhaa ja yskää..ja hmm..kun muistin sitä deetä ostaa, niin taisi mennämuuten parissa päivässä ohi..hömm..en tullutkaan ajatelleeksi tätä...
mutta luin kanssa että suomalaiset saa liian vähän d-vitamiinia, tuskin siitä että syötte enemmän kuin neuvola sanoo, on haittaakaan.. :)

Äänestä

Minä olen tuplannut 1 ja 3 vuotiaiden lasten annokset 10 mikrogrammasta 20:een ja itse otan 25-50 mikrogrammaa D-vitamiinia. Tuplauksen jälkeen ei olla nyt kuukauteen sairastettu ollenkaan (koputtaa puuta).
Mietin vain, onko tuo määrä pienille vieläkin liian vähän? Miltähän taholta saisi parhaiten OIKEAA luotettavaa tietoa?

Ärsyttää, kun Suomen maassa toimiva THL ei ole nykypäivässä ollenkaan mukana, salailee ja vääristelee rahan takia asioita (kolesterolilääkkeet yms.). Sikapiikkikohun jälkeen en rokotuta lapsiani enää koskaan, jollei ole 100% pakko, enkä luota muihinkaan heidän yleisiin "suosituksiin" pätkän vertaa.

Äänestä
  • Minä olen kanssa hirveän huolissani juuri tästä salailusta. Kun sitä tahtoisi lapsilleen ja kaikille ihmisille terveyttä ja hyvää elämää niin tässä on mennyt luottamus koko touhuun, käypä hoito eli päättävä lääkäriryhmä onkin sponsoroitu kolesterolilääketehtaiden toimesta. Että otti aivoon (ja oli terveellistä) nähdä nämä kytkökset, ja kaikki muu. Seurailen mahdollisimman paljon keskustelua monelta eri näkökantilta, ja teen itse johtopäätökset omalta osaltani. Meillä ollaan siirrytty myös vhh-ruokavalioon. Samoin suuri osa suvusta. Kaikilla vaivat kadonneet ja olo parantunut ja paino laskenut huomattavasti ilman mitään laihdutuksia.

    Joka tapauksessa turvarajat tähän D-vitamiiniin palatakseni on niin korkeat, ettei tuota hevillä liikaa saa. Auringon deekin on sellaista sorttia, että siitä ei tule yliannostusvaaraa. Nyt lapset on jo opiskelijoita, ja voivat itse jo päättää asioista, mutta niin ainakin tämän D-vitamiinin ja omegat olemme kaikki yhdessä nostaneet uudelle tasolle.

    Kesällä kaikki vaan on terveempiä, tämän varmaan kaikki on huomanneet. :)

    Minusta THL laahaa perässä kuin entisen neuvostoliiton keskusjohto maailman tapahtumista.

    Äänestä

  • Meillä 10-12v saavat 50µg ja minä otan 150µg päivässä. Otin talvella 300µg ja kun siitä huolimatta tulin kipeeksi, otin 500µg päivässä, mikä lyhensi tautia. Tasot olivat kesäkuussa 175nmol/L! Käykää mittauttamassa D tasot S-D-25 koe, sen voi tehdä lääkäriaseman labrassa, tk ei mielellään sitä tee.

    Äänestä

  • D325OH kirjoitti:

    Meillä 10-12v saavat 50µg ja minä otan 150µg päivässä. Otin talvella 300µg ja kun siitä huolimatta tulin kipeeksi, otin 500µg päivässä, mikä lyhensi tautia. Tasot olivat kesäkuussa 175nmol/L! Käykää mittauttamassa D tasot S-D-25 koe, sen voi tehdä lääkäriaseman labrassa, tk ei mielellään sitä tee.

    Olen tietoinen siitä, että kaikki D-vitamiini tahdo imeytyä, joten pidän tuota omaa tapaasi viisaana, koska noin vähäksi on tuo pitoisuus mennyt. Toivotaan että tänä talvena pysytään terveenä!

    Äänestä

Terveellinen ruokavalio, säännöllinen liikunta ja riittävä lepo on pitänyt tämän perheen terveenä, jo vuosia.

Äänestä

kyllä se silti niin on, että sitä D-vitamiiniakin tulee ihan tarpeeksi, jos vain syö kunnolla. Siis oikeasti kunnolla, eikä mennä jatkuvasti valmisaterioilla.
Siksi toiseksi, ruvetkaa käymään esim. salilla. Loistelampuista(valosta)han sitä D-vitamiinia saa myös talvisella. Ainakin Helsingissä on muutama kahvila, joissa käytetään loistevalaistusta juuri tämän takia, tutustukaa josko omastakin kaupungista sattuisi löytymään. Siksi toiseksi kyllähän mä käsitän että nuorten lasten kanssa salilla käyminen ei ihan herkkua ole, mutta usean kuntokeskuksen esim. jumppasaleissakin on loistelamppuja, huijatkaa lapset jollain hauskalla "leikillä" mukaan liikkumaan ja hakemaan sitä D:tä sitäkin kautta.
Tosin, itse toki peräänkuuluttaisin tuota oikeaa ruokavaliota, uudestaan ja uudestaan. Ei tarvitse miettiä, otatko nyt synteettisesti tarpeeksi pillereitä itsellesi ja lapsellesi pysyäksenne kunnossa, kun liikunnalla ja ruokavaliolla sen saman jo tekee.

Ikinä en itse ole mitään lisäaineita ottanut, enkä sen enempiä kuin kerran n. viiteen vuoteen sairastelekaan, jos nyt muutamaa satunnaista kausiflunssaa ei joukkoon lasketa.
Sama koko perheellä.

Äänestä
  • Miten sinä onneton kuvittelet että jossain maaseudulla ja haja-asutusalueella on "saleja" ja vielä loistelampuilla varustettuja? Aika harvan vaivalloinen tapa hankkia d-vitamiinit tuolla tavalla! Ja vielä salilla, mihin saisi tuoda lapsia??? Ajattelepa vaikka jotain kuuden lapsen äitiä katraansa kanssa- pienellä kuntosalilla ! Vauvat kiljumassa ja huutamassa koko salia häiriköiden D-VITAMIININ TAKIA! Seitsemän salimaksua tai useampi... varmaan muutkin asiakkaat tykkäisi kun olisi kuin lastentarha koko sali :DDDD Porttikielto tulisi alta aikayksikön. Ja kahvilaan jonkun kauhean porukan kanssa ihan loisteputken valon takia. "Ei me tilata mitään, me vaan tultiin ottamaan d-vitamiiniä"

    Liikunta ei mitenkään lisää d-vitamiinä kehossa, usko tai älä. Sinun täytyy ihan oikeasti olla hirveän nuori ja naiivi. Koeta vähän joustaa periaatteistasi ihan siltä varalta, että saattaisit joskus olla jopa väärässä =)

    Tässä on Finelin taulukko 10 eniten sisältävästä d-vitamiinilähteestä. Lisää voit hakea itse.

    http://www.fineli.fi/topfoods.php?compid=2271&fuclass=all&specdiet=none&items=10&from=top&portion=100g&lang=fi

    Synteettistä ruokaa monet vaan syö ja synteettisiä ovat lääkkeetkin. Mielummin otan synteettistä d-vitamiinia kuin valtavat määrät vahinkojen korjaamiseen tarkoitettua synteettisiä lääkkeitä. Synteettisiä ovat rokotteet ja synteettisiä ihonhoitotuotteet, synteettistä laitat joka päivä suuhusi, jos syöt esim. margariiniä tai juot rasvatonta maitoa:

    Katkelma kemistin kommentista Kaks Plus -lehdessä:
    "Ja tuosta värjäyksestä. On totta että rasvatonta maitoa värjätään, mutta itseasiassa lähes kaikkia käyttämiämme elintarvikkeita värjätään jollain tavalla, koska niistä halutaan houkuttelevamman näköisiä.
    Ja vielä tuosta D-vitamiinista. D-vitamiinia lisätään myös äidinmaidonkorvikkeeseen. joten tuskinpa se vaarallista on. Kannattaa tarkistaa tiedot luotettavista (tieteellisistä) lähteistä eikä uskoa huhupuheisiin."

    Kannattaa ottaa nyt asioista selvä ennen kuin tekee kovin jyrkkiä periaatepäätöksiä.

    Synteettistä se on se loisteputkienkin valo, muuten. =)) Kyllä minä ajattelen ainakin omien lapsieni hyvinvointia etusijalla, ja jätän omat pyhät ja muuttumattomat periaatteet toiseksi jos ne pitää tärkeysjärjestykseen laittaa. Et sitten antanut neuvolassa d-vitamiinia lapsille lainkaan, kun nehän on synteettisiä ne tipat? Ehkä joku loisteputkien naapurissa asuva voikin tuota neuvoasi noudattaa, mutta ehkä purkillinen d-vitamiinia tulee halvemmaksi ja on varmempi keino turvata lasten terveys. Mutta fakta on, että suomalaiset ei syö niin paljon kalaa, (eikä se myrkkyjen takia ole edes suotavaa) että d-vitamiin saanti olisi turvattu. Moni topakka helsinkiläisperheenäiti pitää tiukkoja periaatteita ihan vaan niitten periaatteiden vuoksi, ei lasten. Tämän olen tuttavistani huomannut. Ja kuvittelee myös oman ruokavalionsa paljon terveellisemmäksi kuin se oikeastaan on. Kannattaa olla rehellinen itselleen, koska aiheutettuja vaurioita on vaikea korjata ja lapsilla on pitkä elämä edessään.

    Tämä sun kirjoitukses oli kyllä paras, mitä olen koskaan terveysneuvona lukenut!

    Äänestä

  • Taivahan taatto!! kirjoitti:

    Miten sinä onneton kuvittelet että jossain maaseudulla ja haja-asutusalueella on "saleja" ja vielä loistelampuilla varustettuja? Aika harvan vaivalloinen tapa hankkia d-vitamiinit tuolla tavalla! Ja vielä salilla, mihin saisi tuoda lapsia??? Ajattelepa vaikka jotain kuuden lapsen äitiä katraansa kanssa- pienellä kuntosalilla ! Vauvat kiljumassa ja huutamassa koko salia häiriköiden D-VITAMIININ TAKIA! Seitsemän salimaksua tai useampi... varmaan muutkin asiakkaat tykkäisi kun olisi kuin lastentarha koko sali :DDDD Porttikielto tulisi alta aikayksikön. Ja kahvilaan jonkun kauhean porukan kanssa ihan loisteputken valon takia. "Ei me tilata mitään, me vaan tultiin ottamaan d-vitamiiniä"

    Liikunta ei mitenkään lisää d-vitamiinä kehossa, usko tai älä. Sinun täytyy ihan oikeasti olla hirveän nuori ja naiivi. Koeta vähän joustaa periaatteistasi ihan siltä varalta, että saattaisit joskus olla jopa väärässä =)

    Tässä on Finelin taulukko 10 eniten sisältävästä d-vitamiinilähteestä. Lisää voit hakea itse.

    http://www.fineli.fi/topfoods.php?compid=2271&fuclass=all&specdiet=none&items=10&from=top&portion=100g&lang=fi

    Synteettistä ruokaa monet vaan syö ja synteettisiä ovat lääkkeetkin. Mielummin otan synteettistä d-vitamiinia kuin valtavat määrät vahinkojen korjaamiseen tarkoitettua synteettisiä lääkkeitä. Synteettisiä ovat rokotteet ja synteettisiä ihonhoitotuotteet, synteettistä laitat joka päivä suuhusi, jos syöt esim. margariiniä tai juot rasvatonta maitoa:

    Katkelma kemistin kommentista Kaks Plus -lehdessä:
    "Ja tuosta värjäyksestä. On totta että rasvatonta maitoa värjätään, mutta itseasiassa lähes kaikkia käyttämiämme elintarvikkeita värjätään jollain tavalla, koska niistä halutaan houkuttelevamman näköisiä.
    Ja vielä tuosta D-vitamiinista. D-vitamiinia lisätään myös äidinmaidonkorvikkeeseen. joten tuskinpa se vaarallista on. Kannattaa tarkistaa tiedot luotettavista (tieteellisistä) lähteistä eikä uskoa huhupuheisiin."

    Kannattaa ottaa nyt asioista selvä ennen kuin tekee kovin jyrkkiä periaatepäätöksiä.

    Synteettistä se on se loisteputkienkin valo, muuten. =)) Kyllä minä ajattelen ainakin omien lapsieni hyvinvointia etusijalla, ja jätän omat pyhät ja muuttumattomat periaatteet toiseksi jos ne pitää tärkeysjärjestykseen laittaa. Et sitten antanut neuvolassa d-vitamiinia lapsille lainkaan, kun nehän on synteettisiä ne tipat? Ehkä joku loisteputkien naapurissa asuva voikin tuota neuvoasi noudattaa, mutta ehkä purkillinen d-vitamiinia tulee halvemmaksi ja on varmempi keino turvata lasten terveys. Mutta fakta on, että suomalaiset ei syö niin paljon kalaa, (eikä se myrkkyjen takia ole edes suotavaa) että d-vitamiin saanti olisi turvattu. Moni topakka helsinkiläisperheenäiti pitää tiukkoja periaatteita ihan vaan niitten periaatteiden vuoksi, ei lasten. Tämän olen tuttavistani huomannut. Ja kuvittelee myös oman ruokavalionsa paljon terveellisemmäksi kuin se oikeastaan on. Kannattaa olla rehellinen itselleen, koska aiheutettuja vaurioita on vaikea korjata ja lapsilla on pitkä elämä edessään.

    Tämä sun kirjoitukses oli kyllä paras, mitä olen koskaan terveysneuvona lukenut!

    höh mutta ei ka se nyt mun vikaa ole, jos sinä asut jossain pikkukylässä missä ei mitään ole tai mahdollisuudet ovat huonot. Sanoinpahan vain, että ihan hyvin sitä vitamiinia voi hakea muualtakin kun niistä samperin lääkkeistä, joita nyky-yhteiskunnassa muutenkin popsitaan ihan liian heppoisasti tietämättä, mitä ne loppujen lopuksi sisältävät (tai siis haloo, jopa osassa yskänlääkkeitä on opiaatteja, siinä sitte lapsille tungetaan huumeita naamaan ja samaan aikaan paasataan kuinka huumeet on pahasta?!). Musta on tosi ikävää, että sä lähdet ilkkumaan ihan hyvällä tarkoitetulla asialla.
    Mulla on itselläni 3 lasta, ja kyllä ne on ilmaisiksi mun kanssa päässeet salilla ja jumpissa käymään. Tottakai on päiviä kun ne eivät millään jaksa käyttäytyä, mutta kyllä noilla ainakin on perus käsitys siitä, missä on ok kiukutella ja missä ei. Ei taas ole mun vikaa yhtään, jos sinun mukuloillasi ei moista ole opetettu.

    Liikunnastahan mä puhuin lähinnä siks, että se tunnetusti nostaa vastustuskykyä. En mä ajatellut, että joku on niin pikkumainen, että kuvittelee minun tarkoittaneen mitään muuta.

    Ihan tuli paha mieli kirjotuksestasi. Haepa ihmeessä ne omatkin käytöstavat jostain ja lakkaa ilkkumasta, kun toiset tarkoittavat vain hyvää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vitamiinikyttä kirjoitti:

Olen vähän vanhempi äiti jo, lapset isoja. Huolestuttaa kovin viimeaikoina keskusteltu d-vitamiini tai oikeammin sen puute. Suositukset sen saannille ovat hyvin alhaiset, riittämättömät jos vertaa muihin maihin, täällä kun ei aurinkokaan ole sitä turvaamassa. Suomalaislapset ja aikuisetkin ovat näin talvikaudella sairauskierteessä. D-vitamiinin heppoiset 10mikrogrammaa ei oikeastaan estä kuin riisitautia, mutta kuitenkin suuremmalla pitoisuuksilla estettäisiin tulehdussairauksia muista sairauksista (mm. masennus, diabetes, nivel- ja aivosairaudet) puhumattakaan. Mulle iski kauhu siitä, mitä kaikkia sairauksia meidän perheessäkin olisi jäänyt tulematta, jos olisin tiennyt että nämä kaikki vakavatkin sairaudet olisi estetty riittävällä D-vitamiinin saannilla. Annoin vain sen verran kuin neuvolassa käskettiin enkä turvannut omaakaan saantia. Tauteja estävä määrä on kuitenkin ainakin kymmenkertainen tähän nykyiseen suositukseen verrattuna. Auringosta emme vitamiinia saa, se on otettava jostain muualta. Valitettavasti harva syö niin paljon kalaa, että siitä riittävästi sitä saisi. D-vitamiinia ei runsaasti ole kuin kalassa ja sienissä, vähän kananmunassa.

Lääkärissäkin ollaan heti tyrkyttämässä masennuslääkkeitä, vaikka d-vitamiinista olisi apua, samoin rasvahapoista kuten omegasta. Mietin, että onko tässä vain lääketehtaiden intressit takana, kun vitamiinit on halpoja verrattuna moniin lääkkeisiin jolla vain hoidetaan d-vitamiinin puutoksesta johtuvia oireita. Itse ollaan nostettu perheessä d-vitamiinin saanti noin 30-50mikrogrammaaan päivässä. Kalanmaksaöljyä (jossa omegat) ja d-vitamiinipuriste. Ainakin yksi vatsatauti- ja flunssa-aalto meni ohi jo ja iski muihin kuin meihin, vaikka olen itse aina etujoukoissa sairastamassa.

Toivottavasti tuo virallinen terveydenhuolto tajuaisi tehdä asialle jotain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu