Lainaus Uudesta Suomesta 3.11.2010:
HS: Tässä syy Suomen homeongelmaan – ”Kaikki uudet talot”
Ympäristöministeriön kosteus- ja hometalkoiden päällikkö Juhani Pirinen manaa Helsingin Sanomissa ”järjetöntä” kiirettä, jolla suomalaiset talot nykyisin rakennetaan.
Pirisen mukaan suurin syy Suomen kasvaneeseen homeongelmaan on yksinkertaisesti se, että vastavalmistuneiden talojen ei anneta kuivua.
–Kaikki uudet betonirakenteiset talot jäävät liian kosteiksi. Kaikki. Virallinen raja ei ehkä ylity usein, mutta aivan sillä rajalla kuljetaan koko ajan, sanoo Pirinen HS:lle.
Pirisellä on kolme konkreettista ehdotusta tilanteen parantamiseksi. Hän määräisi kaikille rakennustyömaille kosteusvalvojan, nostaisi laadun hinnan edellä rakentajasta päätettäessä ja pakottaisi kunnat korjaamaan homeongelmat ennen kuin uudisrakentamiselle annetaan lupia.
600 000–800 000 suomalaista altistuu homeelle joka päivä.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/105205-hs-tassa-syy-suomen-homeongelmaan-–-”kaikki-uudet-talot”
Ks. myös Hesarin juttu:
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Hometalkoojohtaja Kosteusvalvojat kaikille rakennustyömaille/1135261370635
Syy Suomen homeongelmaan!
7
390
Vastaukset
Lukekaa hyvät ihmiset myös Usaria, olen löytänyt sieltä monta hyvää uutista ja näkökulmaa.
- vertti-eetu
kenellä elämä vasta alullaan mitä mieltä tästä.
"Hometalkoiden yhteyteen suunniteltu toksiinitutkimusryhmä pyrkii selvittämään myrkyille raja-arvot muutaman vuoden sisällä".
Jos vielä yksilöllisyys/persoonallisuus otettaisiin vakavammin huomioon niissä raja-arvoissa. Ja kuunneltaisiin niitä jotka ehtivät todella sairastua kosteusvauriorakennuksessa. Homelääkäreitä niitä tarvitaan näitä raja-arvoja tulkitsemaan ei välistävetäjiä. Ennaltaehkäisevä työ kosteusvauriosairauksien estämiseksi suuremmassa määrin on aivan varmasti avoin asiallinen keskustelu mikrobimyrkyistä ja homeongelmistakin. Heti pois jos vakavia oireita alkaa esiintymään. On oltava valppaampana ja valmiimpana kohtaamaan jatkossa myös tämän alueen sairauksia. On paljon ihmisiä jotka sairastelevat mutta eivät tiedä miksi. Popsivat pillereitä mutta auttavatkohan ne edes näissä "homesairauksissa".
"Onko paikkaa mihin mennä"? On pakko olla tulevaisuudessa sellaisiakin paikkoja mihin voi turvallisesti mennä ja saada katkaistuksi altistuminen. HOMETURVAKOTI tai jotain vastaavaa. Ainakin sairastuneille pienille lapsille ja toiselle mahdollisista vanhemmista.
Näyttää siltä, että "vanha" voi kohta väistyä muita ongelmia miettimään. Kiitän Hometalkoot ryhmää jo edeltä käsin. Pitäkää linja loppuun saakka.
Turha kiire pois. Pirinen puhuu asiaa.
Joka asiassa kiire pois. Makkarissa myös. Tuon jos olisikin oivaltanut jo 46 vuotta sitten.- vertti-eetu
"Joka asiassa kiire pois". Paitsi kun joku alkaa pahemmin oireilemaan kosteusvauriorakennuksessa. Silloin pitää olla kohtalaisen rivakkaa asioiden selvittäminen ja taata oireilevan pääsy nopeasti turvallisempiin maisemiin. Ilman mitään "leimaamisia". Reilu peli siihenkin.
Ajatukseni ovat nyt aivan muualla (urheilussa). Koittakaa kestää. - vertti-eetu
vertti-eetu kirjoitti:
"Joka asiassa kiire pois". Paitsi kun joku alkaa pahemmin oireilemaan kosteusvauriorakennuksessa. Silloin pitää olla kohtalaisen rivakkaa asioiden selvittäminen ja taata oireilevan pääsy nopeasti turvallisempiin maisemiin. Ilman mitään "leimaamisia". Reilu peli siihenkin.
Ajatukseni ovat nyt aivan muualla (urheilussa). Koittakaa kestää.(Home haisee rakentamisessa).
Hyvä, että alkavat heräilemään jo useassa paikassa.
Kyllä tämä tästä.
- Homeherkkä#
Hesarin artikkelissa (Janne Toivonen) todettiin näin: MYRKKYMITTAUKSISSA on Pirisen mielestä paljon potentiaalia, ennen kaikkea terveysongelmien selvittäjänä, MUTTA MYÖS VIENTITUOTTEENA. Maailmalla on satoja miljoonia hometaloja ja SUOMI ON KEHITYKSEN KÄRJESSÄ"
Sanoisin tuohon, että Suomi NÄYTTÄÄ OLEVAN KÄRKIPAIKALLA KOSTEUSVAURIORAKENNUSTEN paljouden suhteen. No onhan se kehitystä sekin.
Hesarin mukaan TTL ja myrkkytutkija M S-S PYRKIVÄT LÖYTÄMÄÄN sisäilmamyrkyille raja-arvot.
Kyllähän TTL tietää yli 40-vuotisen työntekijäpotilasKERTOMUSTEN perusteella, että jo kosteusvauriorakennusaltistusaikana luonnonhomealtistus saattaa alkaa aiheuttamaan vastaavaa tulehduskierrettä kuin kosteusvasuriotyöpaikka-altistuskin, kuin myös että kosteusvauriorakennusaltistuksen päättymisen jälkeenkin lumettoman ajan mikrobialtistukseltakin kosteusvauriotyöpaikkamikrobialtistuneet joutuvat suojautumaan.
No tulihan se sieltä, että Inspector Sec Oy:n laitetta pyritään markkinoimaan ulkomaille asti, eli Hometalkooporukalla näyttää olevan VAIN Suomessa kehitetyn laitteen markkinointi mielessään.
EI siis SAIRASTUNEIDEN OIKEUSTURVAN TAKAAMINEN kosteusvauriorakennusaltistuksesta sairastuneille koskien niin ammattitautiilaissamme mainittuja allergisia sairauksia, jotka sairaudet sisältyvät myös vahingonkorvauslakiimme koskeien esim. kosteusvauriovuokra-asumista,- päiväkoti-, -koulu- ja -opiskelualtistusta.
Terveysongelmien selvittäjäksi tuosta laitteesta ei ole, koska se kerää PITKÄAIKAISESTI sisäilmapölykoostumusta, joka käsittää koko ns. kosteusvauriomikrobikirjon kuin myös kostuneista rakennusmateriaaleista johtuvat kemikaalipäästöt mukaanlukien antibakteerisista siivousaineista johtuvat päästöt ja kun tuon kokonaisvaltaisen pölykoostumuksen koko kirjo heitetään sian siittiösoluKASVATUSALTUSTALLE, niin voivathan siinä sian siittiötkin jopa tulla toimintakyvyttömiksi tai jopa kuolla. Ihmeeltä ei tunnu M S-S:sän mainitsema NK-solujenkaan kuolema solukasvatusmaljalla.
Mitä tulee meihin työpaikka-altistuksemme päättäneisiin ns. kosteusvauriomikrobiallergisoituneisiin työntekijöihin, jotka saamme rajuja oireita jo muutamassa minuutissa koskien niin kosteusvauriomikrobisaasteista työpaikkaamme kuin muitakin kosteusvauriomikrobisaasteiseksi todettuja rakennuksia, niin sellaista myrkkyä ei ole olemassa, jonka altistus AIHEUTTAA OIREILUN MUUTAMASSA MINUUTISSA. Sellaista MYRKKYÄ kosteusvauriorakennuksissa ei myöskään ole olemassa, joka aiheuttaa LIMAKALVOTULEHDUKSET VASTA tuntien päästä.
Joten se niistä Pirisen myrkyistä."Sanoisin tuohon, että Suomi NÄYTTÄÄ OLEVAN KÄRKIPAIKALLA KOSTEUSVAURIORAKENNUSTEN paljouden suhteen. No onhan se kehitystä sekin."
- Sama tuli itselläkin mieleen :(- vertti-eetu
oireilee kauppojen maaliosastoilla, kemikaliosastoilla kulkiessaan, sekä kodin siivoustarvikeosastoiden läheisyydessä ym. vastaavissa paikoissa missä ei ole homeesta edes tietoakaan.
Nähtäväksi jää vielä sekin kun homeesta/mikrobimyrkyistä alkavat autojen polttoainetta valmistamaan. Mitä sieltäkin tulee homemyrkkyihin/mikrobimyrkkyihin altistuneille vastaan.
Ihmiset oireilevat kemiallisista " Cocktaileista" monetkin sen jälkeen kun ovat sairastuneet ENSIN ns. mikrobimyrkkyjen aiheuttamiin sairauksiin kosteusvauriorakennuksissa.
Vai onko joku ensin sairastunut kemikalicocktaileille ja sen jälkeen vasta Home/mikrobimyrkyille.
Aivan sama jos kysyn "Tuliko ensin poskiontelot räkää täyteen ja sen jälkeen lähti ylähampaita vai toisinpäin"? Mikrobimyrkkyjen aiheuttamaa sekin vai. Sieni-infektiot. Ja miksei tutkita. Vastaan, ettei "ehkä" uskalleta tukia mitää sellaista mistä "voisi" jotain vaikka löytyä. Onkohan noin helppoa?
"kemikaalipäästöt mukaanlukien antibakteerisista siivousaineista johtuvat päästöt ja kun tuon kokonaisvaltaisen pölykoostumuksen koko kirjo"
Tutkikaa vaan koko kirjo. Kirjopesuaineet, valkaisuaineet ja huuhteluaineet myös mukaan lukien, useat oireilevat niistä kun ovat homeongelmat kokeneet myrkkyjen kera.
Pojat Pohjoisesta maalimanmarkkinoille vempeleineen. Olisihan se jotain uraauurtavan työn bonuksena.
Yksi asia mitä odotan on se, että joku tosiaankin kehittäisi sellaisen ilmanpuhdistusvempeleen jolla kosteusvauriorakennuksessa home/mikrobimyrkkyihin sairastuneen hengittämää ilmaa puhdistettaisiin kunnolla siinä uudessakin "puhtaassa" rakennuksessa. Varsinkin jos on tehty joku "homeremontti".
Jostain luin, että sädesientä ei saada edes poistettua hometalosta, tai jos saadaankin, niin noin kolmen vuoden päästä mulijahtaa taasen esiin, miten on tarua vai totta?
"Hesarin mukaan TTL ja myrkkytutkija M S-S PYRKIVÄT LÖYTÄMÄÄN sisäilmamyrkyille raja-arvot".
No ehdottomasti ne pitää löytää, myrkkyähän se on mikä meidät sairastuttaa ja tappaa. Hyvä juttu. että herätään etsimään jotain raja-arvoja edes. Onnistumista siinä Hometalkoot ryhmä Pirinen ja Putus ja kaikki toisetkin.
Minulle on yksi hailee selvitetäänkö mikrobimyrkyt ja myrkkyjen raja-arvot sian siittiösoluilla tai hevonpaskalla.
Ennemmin luotan noihin sisäilman myrkyllisyystutkimustuloksiin kuin johonkin "oirekyselyyn".
Kun esitin tuon "oirekyselyn" tekemistä näistä kaikista kerrostalon asukkaista missä nyt asun, niin vastaukseksi sain "Joo sitten kenelläkään ei muuta olekaan kuin oireita". Se siitäkin sitten.
Oirekysely, onko turha kustannus tässä homebisneksessä kuka senkin pystyy varmuudella sanomaan kun ei edes verikokeista varmaa tietoa saa mistään. Vaikka tuon IgG vasta-aineverikokeen ottamisen tarpeellisuudesta tai juridisesta puolesta.
Jos kosteusvauriorakennuksen myrkyt sairastuttaa, niin poistaahan ne pitää. Kaikki vaan pois mikä oireita tuottaa. Jos näin ei tehdä, kaikki kitinä sen jälkeen mitä se on? Täysin turhaa ajankulua ja kaljun raapimista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam26814385Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu687293Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2117111Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä615140K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1134872Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754724Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1014505PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *214417Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko784165Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023958
