ms-tautiko? omia kokemuksia

mika74_017

olen 36-vuotias mies

Olen aina ollut tulehdusherkkä. Ensimmäisen jännetupin tulehduksen sain 14-vuotiaana ajellessa mopolla kesäkuumalla ilman paitaa. Niskat ja kädet on suojattava vedolta hyvin, joudun nukkumaan paita päällä, koska käden jännetuppi tulehtuu todella herkästi.

Noin 1,5-vuotta sitten huomasin sulistreeneissä, että liikkuminen jäykähköä. Pyllähtelin välillä tasapainoa vaativissa tilanteissa. Lyönnit eivät lähteneet enää yhtä rennosti kuin ennen. Ajattelin, että tämä johtuu normaalista ikääntymisestä. Tasoni on tipahtanut varsin nopeasti 2-3 vuoden aikana.

Vuosi sitten kesällä jouduin jättämään pyörälenkit väliin selän kipeytymisen johdosta. Mitään iskua tai muuta vauriota ei tullut. Ajattelin tämän johtuvan ylirasittumisesta ja pidin loppukesän taukoa. Kävin syksyllä kiropraktikolla ja sain selkäni varsin hyvään kuntoon vaikka se toisinaan kipeytyi nukkuessa.

Viime talvena alkoi koko vartalon lihasjäykkyys. Jouduin venyttelemään varsinkin jalkoja ennen nukkumaanmenoa, muuten niitä kiristi niin paljon, että en saanut unta. Aamulla herätessä niskat olivat todella jäykät, niitä piti käännellä ja venytellä aamuisin. Aikomuksena oli käydä reumakokeissa, mutta ne jäivät.

Sulkapallotreeneissä käteni sormet sykkivät toisinaan lyödessä. Maila saattoi pudota kädestä kesken lyönnin. Pidin pitkän tauon sulkapallosta. Ajattelin, että käteni paranee, jos en rasita sitä. Kesällä kävin pari kertaa pelaamassa, seurauksena siitä sormet menivät tunnottomaksi oikeasta kädestä. Lääkäri epäili rannekanava-ahtaumaa ja laittoi kortisonia ranteeseen. Tunto ei palautunut. Ystäväni epäili syyksi hartiajäykkyyttä ja suositteli käymään hierojalla. Nyt olen käynyt hierojalla 7 kertaa ja hän on saanut hartiat auki. Sormien tunto ei ole kuitenkaan muuttunut parempaan suuntaan.

Lisäksi olen huomannut horjumista töissä, lenkillä ja varsinkin alkoholi vaikuttaa tasapainoon. Lenkillä käydessä on joskus tullut mieleen, että ajattelevatkohan vastaantulijat, että olen humalassa. Siksi vaikealta normaali kävely välillä tuntuu jalkojen voimattomuuden ja tasapainon takia, onneksi tällaista on harvoin ja useimmiten lenkkely sujuu normaalisti. Töissä olen huomannut, että sorminäppäryys on heikentynyt, tavaroita putoilee sormista.

Kertokaa omia mielipiteitä näistä oireista.. Voisiko olla peräti MS?

3

1071

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voisiko?

      Voisiko olla aiheellista mittauttaa verensokeri ja kilppariarvot näin alkajaisiksi? Tiedätkö, että moni suomalainen sairastaa diabetestä tietämättään?
      ms tautiset eivät varmasti lähde oireittesi aiheuttajaa arvuuttelemaan, joten älä enää jahkaile vaan varaa aika lääkärille, hän sitten kertoo mahdollisista jatkoista siitä miten edetään.
      En arvuuttele oireitasi, enkä kerro omia ms alkutaipaleen oireita (sitäpaitsi jokaisella tautisella on omanlaisensa oireet alusta lähtien), sillä herkimmät lukijat huomaavat oireita heti itsessään. Jaksamisia mikäli joudut tutkimusrumbaan, toivottavasti kuitenkaan et.

      • mika74_017

        kiitos vastauksesta,

        Mittailin tänään sokerit isän testerillä pari tuntia ruuan jälkeen. Testeri näytti 6,9 ja isän mukaan se on ok lukema.


      • no juu"
        mika74_017 kirjoitti:

        kiitos vastauksesta,

        Mittailin tänään sokerit isän testerillä pari tuntia ruuan jälkeen. Testeri näytti 6,9 ja isän mukaan se on ok lukema.

        Minulla MS lisäksi 2 tyypin diabetes,ja ruokavaliohoidolla vielä mennään. (Ei lääkkeitä) Tuo 2h jälkeinen arvo kyllä nykytiedon mukaan pitäisi painua alle 6.0!
        Itselläni on nopeita vaihteluita sokereissa, tunti syönnistä n.9.5 Mutta parintunnin päästä jo n6.0.

        Tämä nopea sokerin nousu aihettaa humalaisen olon/väsymyksen muutakin.käyppäs nyt ensialkuun puhumassa lekurilla ja kysele sokerinrasituskoetta! Sillä kokeella varmistuu tai pois-suljetaan tuo diabetes.

        Varmista myös pistoskohdan puhtaus,pieni sokerijäämä voi vääristää tulosta! Muutaman vuoden jo sairastanut joten tunnistin kyllä samantyyppisiä ongelmia, MUTTA minun oireet on minun oireita,ota yhteys asiantuntioihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7636
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7335
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5334
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4915
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      243
      4403
    6. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4395
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4376
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4058
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3173
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2616
    Aihe