En keksi urospennulle japanilaista nimeä. Ehdottakaa.
japanilaisia nimiä
empty
2514271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Minulla oli ihana koira belkkari Eternal Flight of Ikaros, lyhyesti Emppu. Hän nukkui pois viikko sitten, pahin suru on laantunut. Olisi ihanaa tietää, että Empun nimi eläisi. Itse aion hankkia uuden koiran vasta syksyllä, enkä kestäisi antaa hänelle samaa nimeä.
Vai oliko se nytten tämä koira mikä lopetettiin interrail reissun takia..?
jospa meinaatkin uutta reissua ja taas kesällä lopetat koirasi, ei nuo sitä varten ole...
Ota akvaario, suosittelen ma tahi akatti kotilo tai sitten elä ota ollenkaan eläintä.
hoitopaikkoja on monia, jos varaa intereilata on varaa maksaa hoito koiralle kasvattajat, dog sitterit tai ihan vaan naapuri.. olisit tuonut vaikka minulle.
Itselläni koira, kaksi marsua, hiiri ja otan vastuun että reissuja on jäänyt väliinkin koska ei ole ollut ´hoitajaa, ja viimekesänä jolloin vielä ei koiraa ollut (tuli syksyllä) olin viikon pois kun kärsin omantunnon tuskista jättäessäni marsut mieheni vanhempien kotiin hoitoon. Ei nyt millään pahalla voihan sulla olla paha mieli mutta kun MIKSI?
Japanilaisen ystävän koiran nimi on yuki, joka tarkoittaa lumi. Voi laittaa tytölle tai pojalle
Anna sille nimeksi:
1.Inuyasha (suom. koira demoni)
2.Sesshomaru
3.Inu no taisho
Yuki on tosiaan yleinen mutta se on minusta turhan yleinen nimi narttujen keskuudessa.Uroksiakin kyllä löytyy. Ja Inuyasha ja Sesshomaru ovat mangoista ja hassun kuuloisia ja tuo joku pitkä nimi on turhan pitkä ja moni osainen.Muista että koiran nimen pitää olla mahdollisimman lyhyt ja helppo lausua että koira oppii sen nopeasti. Katseli netistä tai japanilaisesta sanakirjasta.Itse katson Kanjin opetus kirjastani joskus nimiä. Mutta Mori nimiseen koiraan en ole törmännyt vielä. Mori tarkoittaa Metsää
Moi!
Yuki on hieno nimi, mutta jos siinä on yksikin tavu vielä lisää, koira ei tule koskaan muistamaan sitä. Ei siis mitään Yukiashuas - tyylisiä nimiä. :)
Sä saat meidän koiran vanhan nimen.Sen nimi oli Juppe.Eihän se niin erikoinen nimi ole, mutta ihan hyvä.Joten ota tosta vaan jos tykkäät.
Hmmh. Minun tietääkseni "Juppe" ei ole mikään japanilainen nimi. Hyviä nimiä?
No Yuki nyu, ömm... Bou, Miku? Se voi olla nimetty vaikka jonkun artistinkin mukaan.
Kai.. Ruki.. Yuka..
Hmm.. Mistähän nämä nimet..HmmHmm.. 8D An Cafesta kenties? ^^ Ihana bändi, itse antaisin koiralle nimeksi luultavasti Miku, tai Teruki :D
nii koiralle ei voi antaa liian pitkiä nimiä koska se ei opi niitä ja nimen pitäs olla helppo lausuu et kaikki kutsuis sitä "samalla nimellä" ite en siks ehk antais koiralle japanin kielist nimee, mut jos nyt joku pitää sanoo ni antaisin sen nimeks keiju ;D ei vaiskaa vaa tai no ihan sama kato täält niit:
http://s7.invisionfree.com/finnishinufan/ar/t291.htm
Mana, Hiro, Mika, Haru, Riki, Ken, Ren, Roku (...oma koirani...) Nao, Saku....
Tässä on muutamia japanilaisia tyttöjen nimiä:
Sakura,Sora,Noriko,Reika,Ineko,Kagome,Rienna,Arianne,Kitsune ja Sayo.
Yuki. Lausutaan Juki, ei siis erityisen hankalaa lemmikin oppia(;
Koirani nimi on Riki ja toisen kissan nimi on Saku :)
Judo = pehmeä tie
Kendo = miekan tie
Budo = soturin tie
Jeni = japanin valuutta
Sake = viina
Kioku = muisto
Anata = rakas
Yami = yö, pimeys, pimeä
Miki = runko, puunrunko
Mimi = korva, kuuleminen
Nomi = kirppu
Kita = pohjoinen
Gimu = velvollisuus
Kinu = silkki
Kifu = lahja
Toto = isä
Demo = mutta
Mizuki = kaunis kuu
Nana = hedelmät
Yasu = rauhallinen, harppuuna
Haiku = runo
Niji = sateenkaari
Kage = varjo
Moto = alaosa, lähde
Kumo = sumu
Yuki = onni, lumi
Kumo = pilvi
Sumo
Osa on tytöille sopivia ja Y kirjainhan lausutaan J:nä:)
koiralle voi antaa myös sen ulkonäön perusteella esim. jos sillä on musta turkki niin ¨Kuro¨,¨Kuroi¨ (musta) tai jos se tykkää jostain niin sen perusteella (ei tuu nyt mitään mieleen....) niin muuten totemi-san , ¨Sumu¨ on japaniksi ¨Kiri¨ ja tuskin kukaan antaa omalle koiralle isää tai viinaa nimeksi , (sanoin vaan , ei pahalla.....) vaikka itse opiskelen (välillä) japania niin ei tule mitään mieleen , gomenasai..... (anteeksi) minusta ¨Yuki¨ on turhan yleinen nimi (ei taaskaan pahalla) joten kannattaa antaa erikoinen nimi joten selaile japanilaisia sanakirjoja jos vaikka löytyy hyvä nimi koirallesi ganbatte kudasai! (tee parhaasi!) jos minä saisin koiran antaisin aivan varmasti japanilaisen nimen onnea nimen löytämisessä! ja olin melkein unohtaa , kaks kolme tavuinen nimi on kaikkein suositeltavin määrä kun nimeä ajatellaan.
Anata= sinä.
ainoo joka vaivautuu kattomaan keskustelun alotuspäivämäärän??? alottaja on todennäkösesti valinnu nimen jo yli 5 vuotta sitten!! ei siinä mitään että keskustelua pidetään yllä ja nimiä ehdotellaan jos joku muu vaikka hyötyisi mutta älkää nyt ihmeessä vastauksianne enää aloittajalle osottako. Tuskin enää edes muistaa pyytäneensä apua...
Skjukad
no täs ois nimii:hiya-,mosa,bill,bemo ja moss
KEIKO
mun mielest nimi Ayumi on toosi kiva, sev vaa kyl o tytölle...
kovasti vilkas, ja epäilet sen saavan aikanaan pientä tuhoakin aikaan, niin laita nimeksi Tsunami. Säteilevä persoona taas voisi olla Fukushima.
anna nimeksi vaikka kanakusitakanasi
Nartulle:
http://www.eudict.com/index.php?word=kijo&lang=japeng