Voiko kiivi aiheuttaa banaaniallergian?

Banaanimies

Söin pari viikkoa sitten kiivin. En ollut syönyt niitä ennen tätä vuosikausiin. Jonkin ajan kuluttua maha tuli todella kipeäksi. Kivut olivat sen verran kovat, että jouduin menemään lattialle makaamaan sikiöasentoon ja tuntui että maha räjähtää. Kipu meni ohi ja päätin olla koskematta kiiveihin enää.

Seuraavalla viikolla söin sitten banaanin ja taas tuli maha kipeäksi. Ei kuitenkaan niin pahasti mitä siitä kiivistä. Olen kokeillut banaania parina muunakin päivänä ja aina sama juttu. Kipu tuntuu eniten vatsan yläosassa ja se alkaa noin tunnin kuluttua banaanin syömisestä. Onko tuo kiivi voinut laukasta allergian banaanille? Olen syönyt banaaneja usein ja koskaan aikaisemmin niistä ei ole tullut mitään oireita. Voiko tästä parantua? Banaani kun on aina ollut suosikkihedelmä.

6

864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      kiwi aiheuttanut herk.banaanille

    • kokeile kuukausi

      Älkää vetäkö niitä margariineja ja kasviöljyjä lainkaan tai ainakin mahdollisimman vähän ja pysytte paljon terveempinä.

      Kasviöljy alentaa kolesterolia, joka aiheuttaa kortisonitason laskemisen. Sitten ei leikkaa älli eikä jaksa mitään.

      Mitä enemmän luet aiheesta netistä, sitä enemmän uskot asian olevan näin.

      Varokaa piilotettua kasviöljyä, sitä on lähes kaikessa.

      • Banaanimies

        Huonoja rasvoja on tullut välteltyä jo pitkään. Muutenkin olin tekemässä hiljalleen siirtymää raakaravintoon. Siksi nuo banaanin aiheuttamat kivut harmittavat erityisen paljon, sillä banaani on melko tärkeä komponentti viherpirtelöissä. Ennen sen kiivin syömistä minulle ei tullut todellakaan mitään oireita banaanista. Nykykyään tulee joka kerta.


      • Banaanimies
        Banaanimies kirjoitti:

        Huonoja rasvoja on tullut välteltyä jo pitkään. Muutenkin olin tekemässä hiljalleen siirtymää raakaravintoon. Siksi nuo banaanin aiheuttamat kivut harmittavat erityisen paljon, sillä banaani on melko tärkeä komponentti viherpirtelöissä. Ennen sen kiivin syömistä minulle ei tullut todellakaan mitään oireita banaanista. Nykykyään tulee joka kerta.

        Nyt aiheuttavat jo gojimarjatkin mahakipua. Ennen ei ole tullut niistäkään mitään oireita. Eihän tässä kohta voi syödä enää mitään.


    • banskumies090

      kiwi on eri hedelmä ku banaani urpo

    • vatsa vaivainen

      nähtävästi samanlaisia oireita banaanin syönnistä kuin minulla.
      En ole vuosiin syönyt banaania kun tiedän mitkä kivut siitä saan.
      Lisäksi minä en voi syödä kananmunaa kuin vähän kerrallaan, raaka porkkana, lanttu tekee samat kivut.
      Ja nyt olen saanut ilmeisesti uuden ruoka-aineen josta vatsa reagoi eli mansikka.

      Syytä tähän en osaa sanoa sillä lääkäriltäkin kysellyt mutta ei osannut hänkään sanoa.
      Varmaan 10 vuoden päästä en voi syödä enää mitään. ;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      74
      7964
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7454
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      75
      7329
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      195
      7078
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      79
      5910
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      80
      5797
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      103
      5520
    8. Windows-herrasmiehet vs. Kaulahuivikerho

      ======================================== W I N D O W S - H E R R A S M I E H E T ==============================
      Sodat
      0
      3530
    9. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      25
      3222
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      60
      954
    Aihe