Ablaatio laukaisi migreenin?

harmista toiseen

Niin. Otsikossa se kysymys onkin. Onko teillä, ablaation läpikäyneillä, alkanut toistuvat migreenikohtaukset? Itse sain molempien ablaatioiden jälkeen aurallisen migreenin ja nyt viimeisen ablaation jälkeen migreenit ovat toistuvasti tulleet.

Maalaisjärjellä ajateltuna, yhteyttä voisi olla. Käynnistetäänhän rytmihäiriöt ablaatiossa sähköllä ja aivothan ovat yhtä sähköistä aluetta, vaikka eivät ihan vieretysten olekaan sydämen kanssa...

4

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole, kipu loppu

      Eli poltettiinko sulta ratoja pois, vai pelkkä tutkimus ilman polttoja?
      Mulle tehtiin tutkimus ilman polttoja kun ei ollut mitään poltettavaa, vaan syke menee ääreishermoston yliherkkyyden takia sekaisin..
      Epämukaavahan se tutkimus oli, ja pääkipu vain sinä päivänä. Ei mitään sen jälkeen. Ainoa ilo oli että lääkkeet jäi pois 2vk jo nyt ilman kun kerrottiin ettei ole vikaa, antaa sinustakykardian vaivata sit keskushermoston epätasapainon kautta..

      • harmista toiseen

        poltettiin ja kunnolla, eikä rataa saatu katkastua. Menossa myöhemmin taas.


    • AuraJokinen

      Mulla alkoi..jo kolmas aurallinen migreeni menossa ja eilen tehtiin ablaatio. Taipumus migreeniin mulla on ollut aina, mutta sydämen rytmihäiriöiden takia saamani lääkitys vei migreenit pois vuosiksi..kunnes ne nyt sitten yht äkkiä alkoi taas.Pärkkele!

    • Anonyymi

      Poikaystäväni kävi 3 kk sitten avosydänleikkauksessa jossa tehtiin kaikenlaista mm vaihdettiin tekoläppä. Hänellä on sen jälkeen tullut vähintään kerran viikossa aurallinen migreeni ilman päänsärkyä. Hänellä oli siis migreeniä myös ennen leikkausta mutta täysin erilaista silloin tuli kipua ja kohtauksia tuli ehkä kerran 2 kuukaudessa. Jokin yhteys näissä on pakko olla. Onko sinulla helpottanut miten nämä migreenit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe