Suomi tänään.
Näin kaikkia yhteisön syrjimiä täällä kohdellaan. Lainaus Vartti-lehdestä 3.11.2010:
"Silvestrua harmittaa, että suomalaiset pitävät kaikkia Romanian romaneja varkaina.
- Kaikissa kansallisuuksissa on niin, että jos on viisi hyvää ihmistä, kuudes voi olla paha.
Kalasatamassa asuvat romanit ovat Silvestrun mukaan tulleet Suomeen, koska ovat kuulleet, että täällä on töitä. Kun töitä ei olekaan, he joutuvat kerjäämään, jotta saisivat rahat kotimatkaan. Jotkut ovat varastaneet nälkäänsä, Silvestru myöntää.
Puhetulvasta erottuvat säännöllisesti sanat 'Thank God, Thank Tomppa'.
- Jos löytyisi neljä tai viisi samanlaista yrittäjää kuin Tomppa, Kalasatamassa ei olisi yhtään romania, Silvestru uskoo.
Mutta kaikki eivät ole kuin Puusa. Kun työmiehet kävivät hammaslääkärissä, paikallinen hammaslääkäri ei suostunut puuduttamaan heidän suutaan ennen hampaiden repimistä.
- Hän sanoi, että en puuduta, kun he tulevat tänne kerjäämään, Puusa selittää vihaisena.
Työporukan ainoa nainen Elena Niculina on raskaana. Häntä ei ole huolittu tarkastuskäynnille neuvolaan. Puusa toivoo, että tilanne paranee kunhan romanit saavat sosiaaliturvatunnukset."
- Koko jutun "Romanit raivaavat rinnettä" voi lukea tästä linkistä, Vartti-lehden näköispainoksen sivulta 3:
http://static.metrolive.fi/nakoislehdet/vartti/HA/VAR20101103/
Saatteeksi vielä lehtijutun tietoisku. Lainaus:
OIKEUS TYÖNTEKOON
» Romanialaiset ovat EU-kansalaisia, joten heillä on oikeus hakea töitä Suomesta kolmen kuukauden ajan. Sen jälkeen on poistuttava maasta, mutta takaisin saa tulla vaikka heti.
» Jos työpaikka löytyy, EU-kansalainen voi aloittaa työnteon välittömästi. Yli kolmen kuukauden mittaisen työsopimuksen tehnyt saa oleskeluluvan, henkilötunnuksen ja verokortin.
» Kun työskentelee vähintään 18 tuntia viikossa yli neljän kuukauden työsopimuksella, pääsee nauttimaan suomalaisesta sosiaaliturvasta.
» Kalasatamassa asuvilla romaneilla on työnhakua varten cv:t. Monilla on kokemusta rakennus- ja maataloustöistä.
________________
Ks. myös: "Paarialuokat lääkäreiden silmin"
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/6028725/31631262
Paarialuokkien kohtelua :(
0
237
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492288- 262033
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271485Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161424- 1211361
- 181055
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71954Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107904Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad78886Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333863