herpeskö?

nepuuu

kaikki alkoi siitä kun huuleni viereen tuli finni, jonka puristin. sieltä tuli valkoista mömmöä paristakin eri reijästä ja seuraavana päivänä tämä finni oli sitten iso, punainen ja siihen päälle oli kuivunut semmoinen oranssi rupi, jota menin sitten aina repimään irti. tää parani vähän päälle viikossa. sitten mun naamaan ilmesty johonkin posken ja suun välille sellainen saman tapainen, mutta hyvin paljon pienempi. ja se ilmestyi niin, että raavin vain sitä kohtaa ja yhtäkkiä siitä kohdasta sitten lähtikin pieni nahkan palanen ja se kohta sitten kanssa muuttui punaiseksi ja siihen tuli myös pieni oranssi kuivunut rupi. Tästä kohdasta tämä parantu jo parissa-kolmessa päivässä.
Samanlainen tuli myös kulmaani. se on ollut nyt n. viikon vähän alle ja tuntuu, että on paranemaan päin.
lisäksi leukani alueella on 4-5 ihottuma "näppylää", joista on tullut nestettä joskus, mutta en ole ainakaan tajunnut niiden olevan erityisiä rakkuloita koskaan. ne ovat olleet myös n. viikon ja ovat punaisia, mutta ei huomatakseni ainakaan sieltä tule mitään nestettä enää... näytin terveydenhoitajalle tätä ihottumaa ja hän epäili herpestä. minulla ei ole ennen ollut herpestä tai ainakaan sen oireita. ja mielestäni nämä "ihottumat" eivät ole missään vaiheessa olleet varsinaisia rakkuloita, vaan heti huomattuani ne ovat olleet enemmänkin "puhjenneita rakkuloita". en ole tuntenut niissä kipua oikeastaan ollenkaa. Osassa kylläkin lievähköä kutinaa.
jos joku ymmärsi selityksestäni jotain, niin voisiko kertoa kuulostaako oireet todella herpekseltä? minkälaisia oireita herpeksessä yleensäkin on.
olen ollut lähiaikoina hiukan stressaantunut ja olenkin monelta taholta kuullut, että stressi voi laukaista herpeksen oireet. mutta voiko jotain muuta, joka olisi ihan vaan jonkinlaista "stressi-ihottumaa" tulla?
nämä "herpekset" eivät kuitenkaan ole lähellä toisiaan rykelmissä, vaan yksittäisiä punaisia länttejä pitkin naamaani.
Kaikki tosiaan lähti ihan huulen vierestä ja siitä toisaalta voisi päätellä kyseessä olevan huuliherpes jota olen sitten levitellyt pitkin naamaani. mutta luulin sitä kyllä todella vain finniksi, joka puristelujeni seurauksena tulehtui.
anteeksi epäselvää selitystäni, toivottavasti joku ymmärtää ja voi kertoa vähän herpeksestä / mistä muusta voisi olla kyse.
märkärupea tämä tuskin on, koska en tietääkseni ole ollut tekemisissä märkärupisen henkilön kanssa, tai jos olen, niin eikös sen pitäisi olla vähän "rajumpi"? enkä ole onnistunut tietääkseni tartuttamaankaan tätä kehenkään ainakaan vielä. terveydenhoitajakaan ei uskonut märkärupeen, vaikka antoikin sen toiseksi vaihtoehdoksi.

1

466

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemustaon

      Taitaa olla kyse märkäruvesta. Jos se on pieni, sitä voi itse hoitaa, muussa tapauksessa lääkäriin ja antibiootit tulille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      217
      3388
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      175
      1738
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1473
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      113
      1080
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      131
      966
    6. 70
      933
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      376
      820
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      689
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      9
      673
    10. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      45
      665
    Aihe