kaikki alkoi siitä kun huuleni viereen tuli finni, jonka puristin. sieltä tuli valkoista mömmöä paristakin eri reijästä ja seuraavana päivänä tämä finni oli sitten iso, punainen ja siihen päälle oli kuivunut semmoinen oranssi rupi, jota menin sitten aina repimään irti. tää parani vähän päälle viikossa. sitten mun naamaan ilmesty johonkin posken ja suun välille sellainen saman tapainen, mutta hyvin paljon pienempi. ja se ilmestyi niin, että raavin vain sitä kohtaa ja yhtäkkiä siitä kohdasta sitten lähtikin pieni nahkan palanen ja se kohta sitten kanssa muuttui punaiseksi ja siihen tuli myös pieni oranssi kuivunut rupi. Tästä kohdasta tämä parantu jo parissa-kolmessa päivässä.
Samanlainen tuli myös kulmaani. se on ollut nyt n. viikon vähän alle ja tuntuu, että on paranemaan päin.
lisäksi leukani alueella on 4-5 ihottuma "näppylää", joista on tullut nestettä joskus, mutta en ole ainakaan tajunnut niiden olevan erityisiä rakkuloita koskaan. ne ovat olleet myös n. viikon ja ovat punaisia, mutta ei huomatakseni ainakaan sieltä tule mitään nestettä enää... näytin terveydenhoitajalle tätä ihottumaa ja hän epäili herpestä. minulla ei ole ennen ollut herpestä tai ainakaan sen oireita. ja mielestäni nämä "ihottumat" eivät ole missään vaiheessa olleet varsinaisia rakkuloita, vaan heti huomattuani ne ovat olleet enemmänkin "puhjenneita rakkuloita". en ole tuntenut niissä kipua oikeastaan ollenkaa. Osassa kylläkin lievähköä kutinaa.
jos joku ymmärsi selityksestäni jotain, niin voisiko kertoa kuulostaako oireet todella herpekseltä? minkälaisia oireita herpeksessä yleensäkin on.
olen ollut lähiaikoina hiukan stressaantunut ja olenkin monelta taholta kuullut, että stressi voi laukaista herpeksen oireet. mutta voiko jotain muuta, joka olisi ihan vaan jonkinlaista "stressi-ihottumaa" tulla?
nämä "herpekset" eivät kuitenkaan ole lähellä toisiaan rykelmissä, vaan yksittäisiä punaisia länttejä pitkin naamaani.
Kaikki tosiaan lähti ihan huulen vierestä ja siitä toisaalta voisi päätellä kyseessä olevan huuliherpes jota olen sitten levitellyt pitkin naamaani. mutta luulin sitä kyllä todella vain finniksi, joka puristelujeni seurauksena tulehtui.
anteeksi epäselvää selitystäni, toivottavasti joku ymmärtää ja voi kertoa vähän herpeksestä / mistä muusta voisi olla kyse.
märkärupea tämä tuskin on, koska en tietääkseni ole ollut tekemisissä märkärupisen henkilön kanssa, tai jos olen, niin eikös sen pitäisi olla vähän "rajumpi"? enkä ole onnistunut tietääkseni tartuttamaankaan tätä kehenkään ainakaan vielä. terveydenhoitajakaan ei uskonut märkärupeen, vaikka antoikin sen toiseksi vaihtoehdoksi.
herpeskö?
nepuuu
1
445
Vastaukset
- Kokemustaon
Taitaa olla kyse märkäruvesta. Jos se on pieni, sitä voi itse hoitaa, muussa tapauksessa lääkäriin ja antibiootit tulille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie766775Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346503Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806292Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644092Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62399Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant462138Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1381501- 141462
- 1961212