Palstalla on todisteltu maataloustukea maksettavan 3,5 - 7 miljardia, tämän vuoden maataloustulo kuitenkin ennakkotietojen mukaan vain 0,7 miljardia, mihin ihmeeseen loput miljardit oikein katoavat..
Mihin miljardit katoavat, järkyttävä
ristiriita..
12213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nälkäisten suihin.
Ei yksikään kirjoittaja ole todistanut yhtään mitään.
Maataloustulo ja maataloustuki on kaksi aivan eri asiaa , tyhmät on vain jankanneet maataloustuista,
kun eivät osaa laskea.
se ei muuta, olisi mielenkiintoista kuulla mihin näiden "todistelijoiden" käsityksen mukaan miljardit päätyvät.
Kauppiaiden persiisiin ne menee lopulta. Rosvoille.
Ja jää omaksi palkaksi. Mutta sehän se juuri onkin että jos kustannukset ovat niin suuret että tukia tarvitaan 50% liikevaihdosta että tuotannosta jää jotakin palkkaa niin kannattaako sellaista tuotantoa ylipäätään tukea?
jotka tukitalouden on keksinyt niin nälkää pelkäävät.
Siis meillä on tukia noin 50% liikevaihdosta. Muualla tuet liikevaihdosta ovat selkeästi poienemmät, esimerkiksi Tanskassa alle 10% liikevaihdosta tulee tuista. Mutta että missä menee raja minkä jälkeen tuotanto on niin tukivaraista että sitä ei enää kannattaisi tukea lainkaan? Jos tänne perustettaisiin TV-tehdas (kuten on jo joskus perustettukin...) niin suostuisivatko veronmaksajat jatkuvasti vuodesta toiseen maksamaan puolet sen liikevaihdosta tukia?
Suora kansallinen tuki 558265000
EU-tulotuki ja EU-markkinatuki 558520000
Satovahinkojen korvaaminen 3400000
Maatalouden ympäristötuki 362238000
Luonnonhaittakorvaus 422673000
Luopumistuet 146100000
Maaseutuelinkeinotoiminnan korkotuki 59600000
Valtion osuus maatalousyrittäjän eläkelaista 507000000
Valtion osuus maatalousyrittäjien tapaturmavak 15750000
Maatalousyr. ja turkistuott. lomitustoiminta 214840000
YHTEENSÄ 2848386000
Näyttäisi ns. maatalousyrittäjille koko potti menevän.
Tuosta summasta yli 2,1 miljardia euroa on sellaista, jonka
voimme lakkauttaa omilla kansallisilla päätöksillä.
Tuossa listassa on useita sellaisia kohtia joita ei voi laskea mukaan maataloustuloon, esimerkiksi lomitus (lomittajien palkkakustannukset), ja eläkelakiin kuuluvat positiot.
Kansalliset tuet ovat eduskunnan ja hallituksen päätäntävallassa, siltä osin kuin EU ei ole erikseen määrännyt. Turha kenenkään urputtaa, sen mukaan mennään kuin meikäläinen parlamentaarinen järjestelmä ja EU päättävät, kaikkien on siihen tyytyminen.
-
Aloittaja kysyy: "mihin ihmeeseen loput miljardit oikein katoavat.."
Vastaus: eivät ne katoa, ne muuttuvat halvoiksi elintarvikkeiksi kun niillä on ensin ostettu tuotantopanokset ja maksettu ruoan tuottajien palkka.
Mitä jos maataloustulo olisikin tuo tukisumma, hirveä "haloo" viljelijöiden ahneudesta. Tuohan todistaa etä tuet menevät ruoan tuottamiseen.
-