Ihottumaa auringosta!?

Ajattelin vaan kysellä, et onko jollain sama ongelma ku mulla...Mulla tulee kutiavia näppyjä/ihottumaa kämmenselkään (käden päällypuoli siis), käsivarsiin, polviin ja kyynärpäihin heti kun kesäaurinko alkaa porottaa. Ihan hirveen kutiavaa ja kauheen näköstä :( Ei voi nauttii täysillä kesästä ku kutiaa niin pirusti...Vastauksii odottaen :)
51323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

..mulla tulee kans, nimeltään aurinkoihottuma! eli siis sulla herkkä iho joka tarvii rasvoja isolla suojakertoimella, itsellä 40!

Äänestä

tulee etenkin rintaan, ja aivan kuin ihoon alkaisi tulee pisamia tms. jotain pigmenttihäiriötä kans. olisi kiva mennä kesälläkin rannalle ystävien kanssa, mutta iho ei kestä, se palaa heti ja helposti vaikka olisi suojakerroin miljoona..ja kutisee ja polttaa. eli varjossa pysytellään..kai se niin on terveellisempääkin.

Äänestä

Aurinko-ihottuma on ilmeisesti aika yleistä Suomessa, Onhan se aika kova rasitus iholle, kun pitkän kylmän ja pimeän kauden jälkeen yhtäkkiä iho saa kauhean aurinko-annoksen. Varsinkin viimepäivinä kun yhtäkkiä on tullut helle. Itselleni tulee ensimmäisistä auringon-kosketuksista keväällä kauheat reaktiot. Viime kesänä turposi koko naama niin että silmät muurautuivat yhteen ensimmäisen auringonoton yhteydessä. Tänä keväänä olen aloittanut auringossa oleskelun varovasti (-> aluksi vain vähän aikaa, pikkuhuljaa kauemmin) ja se on tuntunut toimivan. Muutama päivä sitten olin ensimmäistä kertaa auringossa shortsit jalassa vähän pidemmän aikaa (sitä ennen en ollut aurinkoa jaloille näyttänyt) ja nyt saan siitä kärsiä... jalat on täynnä pieniä näppyjä ja kutiaa aivan tajuttomasti. KYLMÄ VESI/KYLMÄÄN VETEEN KASTETTU PYYHE RAUHOITTAA!!!!

Äänestä

Joo mulla kaula aivan täynnä kutiavia näppyjä. Muuten rusketun hyvin enkä pala koskaan, ainakaan Suomessa.

Äänestä

Hei!

Apteekista saa rovaniemeläistä luonnontuotetta nimeltään Arbutin, pieni lasipullo joka sisältää ruskeaa nestettä. Tämä rauhoittaa ja tasoittaa aurinkoihottumaa iholla. Koko äidin puoleni suvusta kärsii aurinkoihottumasta, ja tämä aine on todettu hyväksi avuksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyttö kirjoitti:

Ajattelin vaan kysellä, et onko jollain sama ongelma ku mulla...Mulla tulee kutiavia näppyjä/ihottumaa kämmenselkään (käden päällypuoli siis), käsivarsiin, polviin ja kyynärpäihin heti kun kesäaurinko alkaa porottaa. Ihan hirveen kutiavaa ja kauheen näköstä :( Ei voi nauttii täysillä kesästä ku kutiaa niin pirusti...Vastauksii odottaen :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu