Rostproblem
Polo V
9352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kun rakas Tojo viikosta viikkoon takaisinkutsuttujen kärkipaikalla
"Betyget blir detsamma som för de flesta tidigare Toyotabilar - en tvåa."
Säälittävä yritys kääntää taas kerran keskustelu takaisinkutsuihin, joilla ei ole mitään todellista tekemistä laadun kanssa, niinkuin kaikki järkevästi ajattelevat tietävätkin. Tästä syystä Toyota myös ohittaa vielä tämän kuun aikana VW:n myyntitilastoissa. Toyotahan on edelleen laatututkimusten kärjessä toisin kuin VW, joka ei paljon takaisinkutsuja harrasta, vaikka syytä olisi. Saas nähdä, kuinka iso ongelma noista uuden Polon ruostuvista konepelleistä ja pakoputkista vielä tulee, ainakin Saksassa näitä tapauksia on jo paljon.
Eli ilman sarvia ja hampaita, jokaisen uuden Polon ostaneen kannattaa molemmat paikat tarkistaa varmuuden vuoksi, maahantuoja kun ei varmasti myönnä mitään. Mahdollisessa ongelmatilanteessa voi sitten vedota yo. linkkeihin eli ihan ainutlaatuisesta ongelmasta ei taaskaan ole kyse.
Sitä paitsi, myös maailmanlaajuisesti Toyota on taas myydyin merkki, eli ei ainoastaan suomalaiset osta Toyotaa. Eurooppalaiset luonnollisesti ostavat eniten omassa maassa valmistettuja automerkkejä.
runsaat takaisnkutsut kerro ongelmista laadussa?
Jos takaisinkutsuja olisi harvoin ja vähän, niin laatuauton/tuotteen maine ehkä säästyisi.
En ota kantaa siihen, pitäisikö jonkin tietyn merkin myös suostua talkaisinkutsuihin. Voi olla, mutta on täysin älytöntä väittää, että Toyotalla ei olisi laatuongelmaa. Ja vakavaa sellaista.
Se, että esim VW:lläkin olisi laatuongelmia, ei poista sitä tosiasiaa, että Toyotalla niitä on.
Se, että Toyota on laatutukimusten kärjessä, kertoo mielestäni siitä, että nämä tutkimukset eivät ole ajan tasalla, tai ne on virheellisesti tehty.
No ei kerro laadusta mitään, koska takaisinkutsu ei automaattisesti tarkoita vikaa. Ja virheellisesti tehty laatututkimus :) Nuo Toyotan takaisinkutsut ovat muuten lähes järjestään koskeneet vain USA:ssa myytäviä malleja, nytkin Suomessa tarkistetaan (huom. ei korjata, koska vikaa ei välttämättä edes ole) 200 autoa.
Ohessa muuten Mersun viimeisin takaisinkutsu:
http://www.ultimatevw.com/keskustelu/?cmd=aihe&sivu=31&id=8658
Automerkit sitä paitsi suhtautuvat jälkihuoltoon hyvinkin vaihtelevalla tavalla. Esim. VW kuskien on syytä toivoa lauhaa talvea, koska pakkasella katkeavan polkimen rakennetta ei ole muutettu, eikä takaisinkutsua ole järjestetty samoin kuin turbon ahtoilman välijäähdyttimen jäätyminen.
on viimeisessäkin takaisinkutsussa kutsuttu Euroopassa 70 000.
Ei kai ne Suomeen tee parempia Toyotoja ja muualle huonompia? Kysymys tietysti siitä, että Suomessa ei myydä kaikkia malleja.
Eivätkä takaisinkutsut ehkä tähän pääty?
Jos laatutukimus saa sellaisen auton laadukkaaksi, jolla on maailmanennätys takaisinkutsuissa, niin se on arvoton tutkimus.
Syynä takaisinkutsuihin on se, että kuluttajilta on tullut riittävästi huonoa palautetta ja korjauspyyntöjä tietyssä mallissa tietyssä kohdassa. Esim. varapyörien putoaminen, sammuvat moottorit, takelteleva ohjaus jne. Ei kaikissa tutkituissa autoissa kyseinen kohta ole rikki, mutta se korjataan, koska riski sen rikkoutumiseen on erittäin suuri. Eli autossa on havaittu heikko lenkki, joka on pakko korjata. Eli potentiaalinen vika.
Omassa Citikassa C5 vm 2001 tuli takaisinkutsu vuosia sitten, kun levypyörissä oli ilmennyt halkeamia. Kaikki vaihdettiin, vaikka halkeamia ei ollutkaan. C5 tuotiin markkinoille keskeneräisenä ja sitä sitten jouduttiin pariinkin otteeseen kutsumaan takaisin. Sitä pidettiin silloin yleisesti merkkinä ranskalaisten heikosta laadusta..
Toyotan takaisinkutsut ovat ilmeisesti jotakin muuta...
IHAN MIHIN VAIN LOOSERIT! Toyota on ja pysyy ykköspaikalla.
Händuun tai toisen Teron hanuriin!!!