Visuaalinen Agnosia

blankplanet

Osaisko joku kertoa jotain agnosiasta, erityisesti visuaalisesta agnosiasta? Tiedän sen verran, että se on näkökykyä koskeva tunnistushäiriö, ilmeisesti liittyy jotenkin dementiaan.
Netissä on hirvittävän vähän tietoa tästä ja suurinosa ammattisanastolla, josta en ymmärrä hölkäsen pöläystä.
Onko jollain omakohtaista kokemusta? Tai lukenut jostain?

1

1013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rebellefleur

      Tunnistamisen vaikeus voi koskea esim. kuvia, esineitä, kasvoja ja värejä. Ns. puhtaina häiriöinä, jossa vain esim. kasvojen tunnistaminen on vaikeutunut, harvinaisia. Kasvosokeuttakin nimitetään omalla termillään prosopagnosia. Niinpä visuaalinen agnosia on yleistermi, joka kattaa paljon erilaisia näönvaraisen tunnistamisen vaikeuksia. Näkökyvyssä ei ole vikaa, vaan aivot tulkitsevat tietoa väärin. Vaurio sijaitsee yleensä takaraivolohkon tai ohimolohkon alueella. Dementoivat sairaudet aiheuttavat vaurioita missä tahansa aivokuoren alueella eli isoissa aivoissa (aivojen ryppyinen pinta), joten tunnistamisvaikeudet ovat heillä yleisiä.
      Tällaisia neurologisia puutosoireita voi esiintyä joskus esim. aivohalvauksen yhteydessä, mutta dementiaan liittyessä ovat tavallisempia, koska vaurioalueet ovat laajempia.
      Meidän äidillä ilmeni tuota kasvojen tunnistamisvaikeutta, joten hän usein erehtyi luulemaan isää kotona joksikin vieraaksi henkilöksi. Tietenkin kyse voi olla jostain muustakin oireesta, esim. hallusinaatiosta, mutta nämä ovat vähän tulkinnanvaraisia, kun ei voi olla aivan varma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5228
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2891
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2594
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1993
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1952
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1809
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1782
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1657
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1398
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1220
    Aihe