Olen nyt hieman tutkinut tätä asiaa että miten sitä halpaa viinaa saa kotiovelle. Elikkä jutun ideahan on tilata netistä viinat ja sitten itse tilata niille kuljetus itse.
Paljon on ollut myös vakuuden tekemisestä tulliin, noh soitin tulliin ja kysyin että miten tulee toimia jos tilaa viinaa netistä ja järjestää kuljetuksen itse. Tullissa sanottiin että siinä ei ole mitään laitonta jos itse tilaat juomille kuljetuksen. Pitää vain muistaa asettaa vakuus juomille, eli toisinsanoen täyttää noin miljoona lappusta, käydä tullissa maksamassa oletettu vakuus ymym. No sehän on aivan hirveä prosessi ja lähimpään tulliin taitaa olla matkaa 100km. No vaihtoehtohan on tietenkin maksaa myös vakuus 4 päivän kuluessa tavaran saapumisesta, no niinhän minä ainakin teen!
Tutkin asiaa monelta kantilta ja mietin että tietääkö tulli mistään olenko tilannut netistä mitään jos en vain tee ilmoitusta? Minä olen sitä mieltä että ne eivät voi sitä mistään saada selville jos paketti tulee kotiovelle.
Niimpä tein jokin aika sitten kavereitteni kanssa tilauksen netistä suomalaisilta sivuilta ja tilasin myös eri yhtiöltä kuljetuksen juomilleni suoraan kotiovelle.
Eikä mennyt kuin viikko niin oli kuljetus yhtiön kaveri oven takana ja sanoi että teille on lavallinen tavaraa tuossa autossa. Ei muuta kun kuittaus paperiin ja lemppaamaan juomia talliin :)
Niin ja ilmoitus, mikä ilmoitus? voin sanoa että ei sitä kukaan taida tietää mitä kotiovelle tupsahtelee :D
Halpaa viinaa laillisesti!
12
7845
Vastaukset
- Ilma Nen
Näin se menee monen kohdalla. Tosin tulli saa tietää aika helpolla jos olet tilannut alkoholia ja maksanut sen pankki tai luottokortilla. Toisekseen jos kuljetusyhtiöltä aletaan karhuta maksamatonta valmisteveroa he kääntävät päänsä ja antavat tiedot siitä mitä on kuljetettu ja kenelle. Tulli voi periä maksamattomat maksut todellakin myös kuljetusyrittäjältä. En suosittele tilaamaan ja jättämään maksuja maksamatta - ei kannata. Jos haluat halvemmalla, käy hakemassa itse. Ei ole kallista, mutta vaatii toki hieman vaivaa.
Halpaa viinaa ei ole olemassakaan. On vain kallista ja vielä kalliimpaa.- tulli1234
taitaa olla taas tullin henkilökunta vastailemassa näihin viesteihin.. :D :D
kyllä minä tiedän ainakin paljon ihmisiä jotka ovat netistä tilanneet ja hyvin on homma toiminut... - Verovelvollinen Mies
tulli1234 kirjoitti:
taitaa olla taas tullin henkilökunta vastailemassa näihin viesteihin.. :D :D
kyllä minä tiedän ainakin paljon ihmisiä jotka ovat netistä tilanneet ja hyvin on homma toiminut...Joo olen varmasti Tullin-setä tai sitten vain rehellinen kansalainen joka maksaa vaaditut verot ja nukkuu yönsä hyvin.
Itse suosin hakumatkoja - mukavia ja näkee mitä on ostamassa sekä aika monessa paikassa pääsee jopa maistelemaan juomia ennen ostoa. Toki jos tilaa pelkää viinaa niin mitä sitä maistelemaan tai valikoimaan samaa etanoli-vesi seosta ne ovat liki kaikki kirkaat. Tosissa on vähän sokeria ja toisissa ei, alkoholi-% vaihtelee hinnan mukaan.
Itse en osta lainkaan kirkasta viinaa. Olutta, rommia, viskiä ja konjakkia sekä välillä myös viinej. Nämä riittävät minulle.
Hankinnat menevät noin 4 matkaa vuodessa ja yksi toimitus muuten. Tosin verkkokauppias jota käytän hoita verojen maksamisen puolestani. - maunoritius
Verovelvollinen Mies kirjoitti:
Joo olen varmasti Tullin-setä tai sitten vain rehellinen kansalainen joka maksaa vaaditut verot ja nukkuu yönsä hyvin.
Itse suosin hakumatkoja - mukavia ja näkee mitä on ostamassa sekä aika monessa paikassa pääsee jopa maistelemaan juomia ennen ostoa. Toki jos tilaa pelkää viinaa niin mitä sitä maistelemaan tai valikoimaan samaa etanoli-vesi seosta ne ovat liki kaikki kirkaat. Tosissa on vähän sokeria ja toisissa ei, alkoholi-% vaihtelee hinnan mukaan.
Itse en osta lainkaan kirkasta viinaa. Olutta, rommia, viskiä ja konjakkia sekä välillä myös viinej. Nämä riittävät minulle.
Hankinnat menevät noin 4 matkaa vuodessa ja yksi toimitus muuten. Tosin verkkokauppias jota käytän hoita verojen maksamisen puolestani.niin mutta eihän tuossa ole mitään järkeä tilata esim kirkasta viinaa kotiin jos myyjä maksaa siitä veron..?
veron osuushan on tuossa litran pullossa jonkun 17jevroa..
niin eihän se viina voi tulla millään halvaksi vaikaa itse pullo ja sisältö olisi ilmaista..
tietysti joitakin hieman parempia viinejä voi saada ihan ok hintaan mutta ei nekään alkon hintoja 40% halvempia ole.
jos taasen vertaa hintoja internet kauppaan joka on virossa ja mikä on maksanut niihin viron alkoholiveron niin esim kirkas viina on yli 50% halvempaa kuin alkossa.
Lonkeroa saa kotiovelle alle 20€ kori, verrattuna että lähtisin alkosta hakemaan n.50€ kori, niin minusta tämä on jo halpaa.
Tottakai jokainen voi näihinkin verot maksaa jos tuntee siitä syyllisyyden tunnetta. itse nukun yöni hyvin :)
tilauksista voi jopa hieman saada taloudellista hyötyä jos esim naapurikin tulee hakemaan pulloja tallista.. ;) - esavesaesa123
maunoritius kirjoitti:
niin mutta eihän tuossa ole mitään järkeä tilata esim kirkasta viinaa kotiin jos myyjä maksaa siitä veron..?
veron osuushan on tuossa litran pullossa jonkun 17jevroa..
niin eihän se viina voi tulla millään halvaksi vaikaa itse pullo ja sisältö olisi ilmaista..
tietysti joitakin hieman parempia viinejä voi saada ihan ok hintaan mutta ei nekään alkon hintoja 40% halvempia ole.
jos taasen vertaa hintoja internet kauppaan joka on virossa ja mikä on maksanut niihin viron alkoholiveron niin esim kirkas viina on yli 50% halvempaa kuin alkossa.
Lonkeroa saa kotiovelle alle 20€ kori, verrattuna että lähtisin alkosta hakemaan n.50€ kori, niin minusta tämä on jo halpaa.
Tottakai jokainen voi näihinkin verot maksaa jos tuntee siitä syyllisyyden tunnetta. itse nukun yöni hyvin :)
tilauksista voi jopa hieman saada taloudellista hyötyä jos esim naapurikin tulee hakemaan pulloja tallista.. ;)nettijuoma.com sinne halpa viina mennyt on!
tuolta tuli itse tilattua viinat pikkujouluihin...
kuljetus piti itse järjestää niin sen tilasin transtoni.com homma pelitti hyvin ainakin minun kohdalla.. - vaikutti hinnat
esavesaesa123 kirjoitti:
nettijuoma.com sinne halpa viina mennyt on!
tuolta tuli itse tilattua viinat pikkujouluihin...
kuljetus piti itse järjestää niin sen tilasin transtoni.com homma pelitti hyvin ainakin minun kohdalla..tuolla nettijuoma.comissa. Samaan rahaan saa ostettua Saksasta lähes kaikkia samoja tuotteita ja mikä parasta hinnat on kokolailla samat tuotuna kotiovelle. Siis sisältävät rahdin.
- nennukka1
vaikutti hinnat kirjoitti:
tuolla nettijuoma.comissa. Samaan rahaan saa ostettua Saksasta lähes kaikkia samoja tuotteita ja mikä parasta hinnat on kokolailla samat tuotuna kotiovelle. Siis sisältävät rahdin.
nii mistä saa?
- näitä
nennukka1 kirjoitti:
nii mistä saa?
ketjuja tässä osiossa
- janne3456
hieman itse ainakin vertailin viron ja saksan hintoja niin kyllä olut on jonkun verran halvempia saksassa.. mut jos netistä niitä meinaa tilaan niinkuin minä teen niin rahti on taas huomattavasti halvempaa virosta joten ei seitä hintaroa sitten enää tulekkaan niin paljoa..
- Anonyymi
joo määkin tilasin ja maksoin jo 1kk mennyt eikä mitään ole näkynyt.
- Anonyymi
11v vanhoja juttuja lueskellu
Kannattaa ennemmin ostaa hyvää viinaa laillisesti ja halvemmalla siten, että ostaa vähemmän. Suomen etämyyntikeskustelu paskoi etämyynnin Suomeen, vaikka on juuri todettu että ei ole lain vastaista. EU-direktiivit koskevat Suomeakin, ml. valmisteverollisten tuotteiden vapaa liikkuvuus kunhan valmisteverot maksetaan.
Helpoimmin onnistunee, kun etäostaa etäkaupasta EU-alueelta ja järjestää itse kuljetuksen ja alkoholijuomaveron maksun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?393001Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342228Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari482149Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa792009Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh541726Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr571469Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä161442Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1111186Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian160915