Mulla on kaverin koira hoidossa 2vk. Kaverini enkä minä tiennyt että pelkää rappukäytävää ja hissiä ja nyt ovat etelässä, eikä heillä ollut ketään muuta kelle koiraa antaa hoitoon joten en nyt tiedä mitä tehdä! Olen istunut rappukäytävässä puolituntia ja yrittänyt kaikin mahdollisin keinoin rohkaista koiraa tulemaan ulos asunnosta oma-aloitteisesti herkkupalojen avulla. Ei edes syö makupaloja vaikka muuten on kova ahmatti :O
Asun 5. kerroksessa (ei tule hissiin eikä rappusiin, ei edes ulos ovesta ja on ISO koira), joten tilanne on todella paha. Se ULVOO ja VINKUU niin kovaa että kuulostaa kun koiraa kidutettaisiin :S:S. se siis tekee sitä vaikka vaan on rappukäytävässä enkä vedä sitä tai mitään! joten paras tapa vain yrittää mahd nopeasti kiskoa se rappukäytävän läpi niin että naapureille koituisi haittaa mahd vähän? Se vaan näyttää ja kuulostaa tosi pahalta :(( Mitähän naapuritkin aattelee! Kaksi pitkää viikkoa....
Mitä tehdä?
Koira pelkää rappista ja hissiä!APUA
8
4308
Vastaukset 8
- tsemppiäk
että ei ylipäätään KOSKAAN vie koiraa outoon paikkaa yhtäkkiä ja vielä 2 vk:ksi!? Koiran pitäisi päästä etukäteen tutustumaan siihen hoitopaikkaan, stressitilanne koiralle muutenkin olla erossa perheesätä, odossa paikassa ja tämä rappusjuttukin olisi tullut ilmi.
Koira on ehkä joskus liukastunut rapuissa ja satuttanut ja siksi pelkää. Onhan rapuissa kunnon valaistus, voi pelätä myös hämärää ja kaikuvaa melua.
Yksi tapa on houkutella namien avulla, esim makkara. Väkisin en kiskoisi vierasta isoa koiraa, siinä voi käydä huonosti. Koira voi panikoitua ja satuttaa todella pahasti itsensä liukuessaan rappuja alas. Ei taatusti anna sinun sen jälkeen koskea itseensä.
Ole itse mahd rauhallinen, koira näkee ja haistaa sinun hermoilusi ja on siksi entistä epäluuloisempi rappuja kohtaan. Yritä houkutella kohtuudella, älä kimitä, se on epänormaalia koiran mielestä.
Toivottavasti ystäväsi oppii tästä ja paljon.
Tee koiran kanssa sisällä harjoituksia, että koiralla hihna ja sanot esim "mennään", sitten reippaasti ja päättäväisesti, silti rauhallisesti talutat koiran johonkin asunnun ahtaaseen nurkkaan (ikäänkuin hissiin), pidät hihnaa tiukalla, mutta ei niin tiukalla, että koira epäilee sen takia. Ole tarkkana, kun kokeilet tätä hississä, moni koira jää oven väliin, kun hissi lähteekin liikkeelle, sinun pitää hississä liikkua aina koiran kanssa vierivieressä, varo ettei tassu tai häntä jäää oven väliin.
Voisiko joku kaverin koira (jos tämä koira hyväksyy muut koirat) tulla apuun, moni koira kulkee mihin tahansa toisen koiran perässä.
Voisiko joku muu kuin sinä kokeilla viedä koiraa, sillä yrityksesi on voinut jo vaikuttaa koiraan liikaa.- dfsadfev
Kiitos viestistä! Koira ei ihan vieraaseen paikkaan tullut koska olen sen kanssa aiemminkin viettänyt paljon aikaa, lenkittänyt ym.
Rapussa on kunnon valaistus. Kaverinikaan ei tiedä mistä pelko johtuu.
Niin ja en rappuja tietenkään kiskoisi alas siinähän voisi käydä huonosti! Tarkoitin sitä matkaa ovelta hissille ja takaisinpäin..
Makupaloja ei suostu syömään rappukäytävässä :( Ei auttanut sekään että istuskelin rappukäytävässä herkkujen kanssa ja yritin hoikutella.
Ei vaikuta myöskään se kuka koiraa vie, on kokeiltu.
Sisällä täysin normaali eikä pelkää tai mitään. - tgvftrgvrte
dfsadfev kirjoitti:
Kiitos viestistä! Koira ei ihan vieraaseen paikkaan tullut koska olen sen kanssa aiemminkin viettänyt paljon aikaa, lenkittänyt ym.
Rapussa on kunnon valaistus. Kaverinikaan ei tiedä mistä pelko johtuu.
Niin ja en rappuja tietenkään kiskoisi alas siinähän voisi käydä huonosti! Tarkoitin sitä matkaa ovelta hissille ja takaisinpäin..
Makupaloja ei suostu syömään rappukäytävässä :( Ei auttanut sekään että istuskelin rappukäytävässä herkkujen kanssa ja yritin hoikutella.
Ei vaikuta myöskään se kuka koiraa vie, on kokeiltu.
Sisällä täysin normaali eikä pelkää tai mitään.Olisko jotain pimeän ja ahtaan paikan kammoa? Koliseeko hissi?
Kokeile eri makupaloja, jotkut koirat tykkää ihmejutuista. Juustoon moni on hulluna, kokeile ihan pieninä paloina antaa. Muista olla ite selkeä, älä hössötä. Laita namit lattialle, tiheät välit, älä anna kädestä. - edistystä- - -
tgvftrgvrte kirjoitti:
Olisko jotain pimeän ja ahtaan paikan kammoa? Koliseeko hissi?
Kokeile eri makupaloja, jotkut koirat tykkää ihmejutuista. Juustoon moni on hulluna, kokeile ihan pieninä paloina antaa. Muista olla ite selkeä, älä hössötä. Laita namit lattialle, tiheät välit, älä anna kädestä.Kiitos paljon neuvoista, olaan nyt kovan työn jälkeen päästy jo hissin ovelle makkaroiden avulla, vielä kun hissiin päästäisiin. Mutta suunta on ainakin oikea! :) Taitaa pelätä hissin ovea. Ajattelin seuraavassa harjoituksessa laittaa oven eteen tuolin että pysyy auki, ja menen itse makkaroiden kanssa hissiin ? :)
- itse kokeillut
edistystä- - - kirjoitti:
Kiitos paljon neuvoista, olaan nyt kovan työn jälkeen päästy jo hissin ovelle makkaroiden avulla, vielä kun hissiin päästäisiin. Mutta suunta on ainakin oikea! :) Taitaa pelätä hissin ovea. Ajattelin seuraavassa harjoituksessa laittaa oven eteen tuolin että pysyy auki, ja menen itse makkaroiden kanssa hissiin ? :)
Pelkääkö koira ehkä liukasta rappukäytävää. Kokeile jalkaan lasten tarrasukkia jos saisi niiden avulla varmuutta ettei liukastele.
- perheen isä
dfsadfev kirjoitti:
Kiitos viestistä! Koira ei ihan vieraaseen paikkaan tullut koska olen sen kanssa aiemminkin viettänyt paljon aikaa, lenkittänyt ym.
Rapussa on kunnon valaistus. Kaverinikaan ei tiedä mistä pelko johtuu.
Niin ja en rappuja tietenkään kiskoisi alas siinähän voisi käydä huonosti! Tarkoitin sitä matkaa ovelta hissille ja takaisinpäin..
Makupaloja ei suostu syömään rappukäytävässä :( Ei auttanut sekään että istuskelin rappukäytävässä herkkujen kanssa ja yritin hoikutella.
Ei vaikuta myöskään se kuka koiraa vie, on kokeiltu.
Sisällä täysin normaali eikä pelkää tai mitään."Rapussa on kunnon valaistus. Kaverinikaan ei tiedä mistä pelko johtuu"...Johtuu rapun kaikuvista äänistä (akustiikka) ja yleensä rappuun tottumattomaltla koiralla on liukkaan lattiapinnan kanssa ongelmia. Koiralle tulee rapussa hieman "huteraolo".
- Anonyymi
Heeij Tääl myös tarvisin apuu. Kun 3v natttu ei oo ikinä mennyt tissii vasta eilen on eka kerta. Ja pelkää sumena..
Auttakaa
Lähes kaikki koirat pelkää ainakin rappusia alkuun. Ei ole edes hyvä, että kulkee rappusia pitkin, koska se kuluttaa koiran lonkkia. Hissi ja rappukäytävä on vaan jostain syystä pelottava paikka koiralle kuin koiralle..
Nykyinen koirani ja edeltäväkin pelkäsi todella paljon kaikkia näitä kolmea asiaa. Yritin näillä suositelluilla keinoilla kouluttaa, että kannustetaan ja syötetään kaikkia herkkuja mutta ei se mitään auta. Paras tapa on pakottaa koira voittamaan pelkonsa. Ehkä joku pitää tätä ajatusta jopa eläinrääkkäyksenä, mutta se nyt on heidän ongelma, koska luultavasti eivät tiedä miten koiria koulutetaan.
Nykyisen koulutin alkuun siten, että koira kulki sylissäni rappukäytävässä sekä rapuissa. Sitten pakotin sen ottamaan muutaman askeleen itse ja kun tajusi, että kyllä niistä selviää, työnsin koiralle vauhtia rappusiin ylhäältä alaspäin :) Ja homma oli sillä selvä. Toki voit jatkaa karkkien syöttämistä ja todeta saman ongelman vielä vuosien kuluttua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 681330
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261- 1081245
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89886
- 45871
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58663
- 70646
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123622- 67586
- 53577